Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Neşet DİŞKAYA / GAZETE HABERTÜRK

Kocaeli’nde 28 Ağustos’ta hayatını kaybeden Ünal Emre’nin eşi İkbal Emre, kocasının organlarını bağışladı. İkbal Emre eşinin kalbini kendi elleriyle ambulansa taşıdıktan sonra, öperek yeni sahibine uğurladı. Emre’nin organları 5 kişinin hayatını kurtarırken, konuyla ilgili haberi gören ve İzmir’in Bornova İlçesi’nde oturan ilkokul 4. sınıf öğrencisi Ahmet Efe Yüksel (11) annesine “Ben öldükten sonra organlarımı bağışla” dedi. Oğlunun sözlerine kızan anne Necla Tütenocak (46) “Böyle şeyler konuşma” dedi ve mutfağa gitti.

12 GÜN SONRA KAZADA CAN VERDİ

12 gün sonra, 9 Eylül günü Ahmet Efe, yolun karşısına geçmek isterken otomobil çarpması sonucu ağır yaralandı. Hastaneye kaldırılan çocuğun bir süre sonra beyin ölümü gerçekleşti. Acı haberle sinir krizi geçiren anne Tütenocak, önce oğlunun organlarını bağışlamak istemedi. Ancak oğlunun vasiyeti aklına gelince, organ bağışına izin verdi. Ahmet Efe’nin böbrekleri İzmir’de 20 yaşlarındaki iki kıza, karaciğeri İstanbul’da bir hastaya, kalbi ise Ankara’da 8 yaşındaki bir kıza nakledildi. Kornealarının da başka bir hastaya nakledileceği belirtildi.

‘İSTEĞİNİ YERİNE GETİRDİM’

8 yıl önce eşinden boşanan ve 2’si erkek 5 çocuğundan en küçüğünü kaybeden Necla Tütenocak “Önce organlarını bağışlamak istemedim ama sonra oğlumun sözleri aklıma geldi. Vasiyet kabul edip isteğini yerine getirdim. Oğlumun kalbi 8 yaşında Emine isimli bir kıza nakledilmiş. Benim kızlarımdan birisinin ismi de Emine. Ahmet Efe en çok Emine ablasını severdi. Kazadan 2-3 saat önce içim çok sıkıldı. Ahmet Efe’ye bir şey olacak gibi hissettim. Nitekim 2 saat sonra kaza oldu” dedi.

‘ONLARLA TANIŞMAK İSTİYORUM’

Oğlunun hayat verdiği insanlarla tanışmak istediğini de belirten anne Tütünocak, “Bayramda onlara hediye alırsam oğlumu yaşatmış olurum. Özellikle kalbi ve gözlerinin nakledildiği kişilerle tanışmak istiyorum. O çocukları görünce ben Ahmet’i görmüş gibi olacağım” şeklinde konuştu.

EMİRHAN DA BAĞIŞLAMIŞTI

Bilecik’te de ortaokul öğrencisi 11 yaşındaki Emirhan Elmas, okulda organ bağışıyla ilgili verilen eğitimden etkilenerek ailesine “Ben ölürsem organlarımı bağışlayın” demişti. 14 Temmuz’da otomobil çarpması sonucu ağır yaralanan küçük çocuğun günler sonra beyin ölümü gerçekleşmiş, aile çocuklarının vasiyeti üzerine organlarını bağışlamıştı. Emirhan’ın böbrekleri, karaciğeri, kalbi ve korneaları 5 kişiye nakledilmişti.