Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Kocaeli'nin İzmit ilçesinde geçirdiği beyin kanaması sonucu kaldırıldığı hastanede beyin ölümü gerçekleşen Kocaeli Emlakçılar Derneği Başkanı 50 yaşındaki Ünal Emre'nin organları, 5 kişiye umut oldu. Eşi İkbal Emre, eşinin bağışladığı kalbini ve organlarını öperek uğurladı.

EŞİ ORGANLARINI BAĞIŞLADI

Kocaeli'de emlakçılık yapan Ünal Emre, bu sabah saatlerinde beyin kanaması geçirince Kocaeli Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Bir süre sonra da buradan özel bir hastaneye sevk edildi. Ancak yapılan müdahalelere rağmen durumunda iyileşme olmadı. Ünal Emre'nin beyin ölümünün gerçekleşmesinin ardından eşi İkbal Emre, eşinin organlarını bağışlama kararı aldı.

Ailenin verdiği karar sonrasında, Ünal Emre'nin organlarının bağışlanması için Kocaeli Üniversitesi'nde bulunan organ bağış merkezi harekete geçti. Yapılan analizler sonucunda Emre'nin organlarının uyum sağlayabileceği 5 hasta için doktorlar hastaneyedi.

 "EŞİM YARDIM ETMEYİ ÇOK SEVERDİ"


Operasyon öncesi açıklamada bulunan Emre Ünal'ın eşi İkbal Ünal, "Eşim yardım etmeyi çok seven bir insandı. Herkese yardım enden bir insandı. Biz ona layık bir törenle ona veda etmek istedik. Ona yakışanda başka insanlara umut olmaktı. Böyle karar verdi çocuklarımızla. Evet, acımız çok büyük. Ben aşkımı kaybettim. Ama onun yüreği başkasında aşk olacak. Çünkü kocaman bir yürek, kocaman bir insan. Adam gibi adamımı kaybettim. Çocuklarımın babasını kaybettim. Acılar çok büyük oluyor. Ama biz acımızı yenmeliyiz ki organlar başka acıları çeken insanlarda umut bulsun, toprak olmasın. Toprağa verdiğimiz şey beden. Ama hayata kazandığımız şey o bendenden gelen umut ışığı. İnşallah eşim birilerine ışık olsun. Kendi de ışık içinde uyusun." dedi.
"GÜLE GÜLE AŞKIM"

Operasyon sonrası eşinin bedeninden alınan kalbi, konulan organ nakil kutusunda sağlık görevlileri ile birlikte taşıyan ve 112 ambulansına bindirerek el sallayıp veda eden İkbal Emre "Güle Güle aşkım. Güle Güle sevgilim. Sen her zaman kalbimde olacaksın." diyerek gözyaşlarına boğuldu. Yapılan bu nakil işlemi ile Türkiye'de ilk defa özel hastaneden organ nakli verici durumunda gerçekleştirildi. Özel hastanelerde bu zamana kadar organ naklilerinde alıcı için operasyonlar gerçekleştirilirken organ vericisi olarak ilk defa operasyon yapılmış oldu.

Kocaeli Emlakçılar Derneği (KEM-DER)'nin kurucu başkanı olan Ünal Emre'nin cenazesi cenazesi bugün Derince Merkez Camii'nde ikindi namazına müteakip kılınacak cenaze namazının ardından aile kabristanlığına defnedilecek.
CHA