Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Evrim Aksoy; estetik girişimlerin, genellikle dış görünümün onarılması amacı ile yapılsa da, görüntüden ziyade fonksiyonel ve psikolojik mağduriyetin giderilmesi adına da yapıldığını ve günümüzde genital estetik alanına olan ilginin de büyük bir artış gösterdiğini söyledi. Özellikle vajinanın elastikiyetini kaybetmesine bağlı olarak, cinsel ilişkiden zevk alamama problemlerinin de genital estetik ile ortadan kaldırılabildiğini belirtti.

Kadınların genital organını estetik bulmaması, cinsel ilişkiden zevk alamama ve cinsellik hakkındaki dogmatik düşünceleri, psikolojik olarak kişinin cinsel hayatını ve çiftler arası iletişimi de engellediğini, estetik kaygısı yaşayan kadınların da; yanlış anlaşılma, çekingenlik ve utangaçlık gibi duygulara kapıldıklarını belirtti. Bu faktörlerin de cinsel hayatının olumsuz etkilenmesine yol açabildiğini, ayrıca bu duygulara neden olan deformasyon, şekil bozukluğu, cilt rengindeki değişimlerin cinsel hayatı olumsuz yönde etkileyebildiğini ekledi. Vajinanın fiziksel olarak uğradığı bu değişimlerin aslında kişiye yönelik genital estetik işlemleri başlığı altında değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Op. Dr. Aksoy; birçok kadının cinsel hayatını olumsuz etkileyen sorunlar yüzünden giderek cinsellikten uzaklaşmakta olduğunu ve kendine olan güvenini kaybedip karşı cinsle ilişkilerini çıkmaza soktuklarını belirtti. Yapılan araştırmalara göre boşanma sayılarındaki artışta bu sebeplerin de oldukça etkin olduğunu belirtti. Jinekoloji alanında en sık gözlemlenen rahatsızlık olan vajinal girişteki genişleme, genital estetik sayesinde giderilebiliyor.

GENİTAL ESTETİK HANGİ DURUMLARDA UYGULANMAKTADIR?

• Kadınların çok sayıda doğum yapmış olmasından dolayı vajinanın yapısal olarak elastikiyetini kaybetmesi sonucunda genital estetik uygulanmaktadır.

• Doğumsal olarak vajina yapısındaki fiziksel anormallikler genital estetik ile restore edilmektedir.

• Vulvadaki yapısal deformasyonlar özellikle dış dudakların büyük olması halinde, estetik operasyon uygulanmaktadır.

• Zorlu doğumlarda vajinanın uğradığı deformasyon ya da vajinaya yapılan kesi nedeni ile cinsel ilişki bozukluklarının giderilmesi amacı ile vajina estetiği uygulanabilmektedir.

• İdrar kesesi ve rektumda meydana gelen sarkmalar, cinsel işlev bozukluğu ve inkontinans (idrar kaçırma) sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle pelvik sistemin etkileşimi sonucunda rahim sarkması da meydana gelebilmektedir. Bu gibi sorunların giderilmesi amacı ile genital estetik işlemleri yapılmaktadır.

GENİTAL ESTETİK YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Cerrahi yöntem;

Bu problemin bugüne kadar tedavi şekli cerrahi yöntemler ile idi. Genişleyen doku parçasını çıkarıp daraltarak, gevşeyen kas dokusu da sıkılaştırılarak tedavi ediliyordu.

Cerrahi yöntemin anestezi gerektirmesi, operasyon sonrası 6 hafta iyileşme sürecinin beklenmek zorunda olunması ve zamanla dokunun eski haline dönüp tekrar genişlemesi ve gevşemesi bu yöntemin en büyük dezavantajıydı.

Cerrahi olmayan;

Artık teknolojinin ilerlemesi ve tıpta da kullanılması sayesinde vagina genişliği problemleri, radyofrekans akımlı Viveve tedavisiyle, cerrahiye gerek duyulmadan, muayenehane ortamında 30 dakikada tedavi edilebilmekte.

Op. Dr. Evrim Aksoy, vagen gençleştirme ve sıkılaştırma tekniği olan Viveve tedavisinin vajina girişine yerleştirilen probu sayesinde radyofrekans dalga enerjisinin dairesel olarak vagen dokusu altındaki kollajen lifleri arttırarak daralma ve sıkılaşmanın gerçekleştiğini belirtti. Cerrahi müdahalenin aksine işlemin tamamen ağrısız ve 30 dakikada tamamlanıp, tek seansta uygulandığını söyledi.

İşlemden 30-90 gün sonra kollajen doku onarımının tamamlanmış olduğunu, iyileşme süresinin de sadece 1 hafta olduğunu belirtti. Dokununun zaman geçtikçe kendisini daha çok toparlayıp, sıkılaştığını da ekledi.

Son dönemde ülkemize yurtdışından da bu tedavi için pek çok kadın hastanın başvurduğunu ekledi.