Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Periferik arter hastalığı, yani karın bölgesinden her iki kasık bölgesine giden atardamarlarda, ya da kasık bölgesinden diz ve diz altı bölgelere giden damarlarda tıkanıklık anlamına geliyor. Tıkanıklık durumunda ise bacağa giden kan akımında azalma oluyor. Hastalar ise en çok yürüme ile ortaya çıkan baldır ve uyluk ağrısı hissediyor. Ağrı ise 1-2 dakikalık dinleme ile ortadan kalkıyor. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde ise sadece yürüyüş sırasında değil, istirahat, hatta uyurken dahi ağrı ortaya çıkar. Bunun dışında bacaklarda soğukluk, üşüme hissi, renk değişikliği, tüylerin dökülmesi ve ileri dönemlerde iyileşmeyen yaralar ortaya çıkabiliyor.

Özel bir hastanede Kardiyovasküler Bölüm Koordinatörü Prof. Dr. Bayer Çınar, periferik arter hastalığının, sigara kullanımı, şeker hastalığı, ileri yaş gibi nedenlerle çok sık görüldüğüne dikkat çekiyor.

“Bu hastalığa bağlı tedavi edilmeyen hastalarda uzuv kaybı, ampütasyon ve ölüm oranları oldukça yüksektir. En sık şeker hastalarında görülüyor. Kritik bacak iskemisi gelişip bacak ampütasyonuna giden hastalıkların %80’inde diyabet hastalığı sorumludur. Belirtileri bazen ayakta, parmakta iyileşmeyen yara, yürümekle bacakta ağrı, dinlenmekle ağrı geçer. Buna ‘Kesik topallama belirtisi’ denir. Bazen bacak soğuk, soluk, rengi morarmış olarak görülür.”

Prof. Dr. Çınar hastaların durumuna göre tedavi seçeneklerinin olduğunu vurguluyor.

“İlaç tedavisi, egzersiz tedavisi, damar içi balon ve stent işlemi son seçenek ise cerrahi tedavidir.’’

56 YAŞINDAKİ HASTANIN BACAK DAMARINA BALON TEDAVİSİ.

Prof. Dr. Bayer Çınar, bacak damarında tıkanıklık olan hastalarından birinin de 56 yaşındaki İbrahim Turan olduğunu söylüyor.

Hasta, ayaklarında yara oluşumu ve yürüyememe şikayetleri ile hastanemize başvurdu. Kırk yıldır sigara içen, diyabete bağlı ayak damarlarında tıkanıklık olan hastanın ayağında yaralar oluşmuş ve kesilme noktasına gelmişti. Hastanın tıkanık olan damarları ilaçlı balonla açıldı. Yara bakımı yapıldıktan sonra ise yaraları kapandı ve yürümesine engel olabilecek sebepler ortadan kalktı.

HASTALAR NEREYE BAŞVURACAĞINI BİLMİYOR

Prof. Dr. Bayer Çınar,  periferik damar hastalığının minimal invaziv yöntemlerle tedavisinin henüz çok yaygın olmadığını vurguluyor.

“Hastaların birçoğu bu hastalıklar için hangi uzmana başvuracağını bilmiyor. Örneğin bacakla ilgili bir problemi olan hasta, ortopedi uzmanına başvuruyor. Ortopedi, minimal invaziv tedavisi uygulayan bir bölüm olmadığından, eğer hastalık ilerlemiş bir seviyede ise hasta uzuv kaybı yaşayabiliyor. Bu sebeple hastaların kalp – damar hastalıkları bölümlerinde minimal invaziv tedavisi uyulayan hekimlere başvurmaları yerinde olacaktır.”

DAMAR TIKANIKLIKLARINDA GİRİŞİMSEL YÖNTEMLER NASIL UYGULANIYOR?

Prof. Dr. Bayer Çınar, periferik damar tıkanıklarında ilk başvurulacak yöntemin ilaç tedavisi, egzersiz ve girişimsel yöntemler olduğunu belirtiyor.

“Tıkanıklıklarda ayak bileğinden, direkt damar yolu ile damara girilerek tedavi edilir.  Tıkanıklığın ya da darlığın olduğu damara ultrasonografi yardımı ile balon (balon anjioplasti) ya da stent (metal kafes)   yerleştirilir. Damarın yerine, darlık ya da tıkanıklıkların yaygınlığına göre balon ya da stent birlikte ya da ayrı ayrı yapılabilir. Genel olarak darlık ya da tıkanıklık balon ile açılamadığı durumda stent yerleştirilirken bazı damarlarda direkt olarak stent yerleştirilebilir. Lokal anestezi altında ve hasta ile konuşularak uygulanan bir tedavidir.’’

Prof. Dr. Bayer Çınar, minimal invaziv yöntemlerin hastalara önemli avantajlar sağladığını kaydediyor.

“Bunların başında kısa hastanede kalış süresi, anestezi gerektirmemesi, risklerinin daha az olması ve ciltte ameliyat izi oluşturulmamasıdır. Cerrahi ile yapılan tedavilerde hastaların daha uzun yatış ve günlük hayata geri dönüş süresi gözlemlenirken, minimal invaziv yöntemlerde hastalar ertesi gün yürüyerek, iki-üç gün içinde taburcu olabiliyorlar.’’

KAZAKİSTANLI HEKİMLERE ENDOVASKÜLER EĞİTİM

Prof. Dr. Bayer Çınar, Kazakistanlı bir grup hekim damar içi balon ve stent gibi tedavi yöntemlerini öğrenmek için Türkiye’ye geldiğini belirtiyor.

“Bu programda periferik hastalıklarda güncel tedavi yöntemlerinin anlatımı ve gelişmiş ülkelerde olduğu gibi ameliyatsız, damar için arteryel tıkanıklıkların tedavisine örnekler verildi. En son girişim teknikleri paylaşıldı.”