Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Endokrinoloji ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Duygu Yazgan Aksoy, tüm dünyada diyabet ve obezite sıklığının giderek arttığını söyledi.

Endokrinoloji ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Duygu Yazgan Aksoy, Kadın ve Gençlik Platformu Derneği üyelerini endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları konusunda hastane konferans salonunda düzenlenen söyleşide bilgilendirdi.

Tüm dünyada Tip 2 diyabet ve obezite sıklığının giderek arttığını belirten Aksoy, "Türkiye verilerine bakıldığında 10 yıl öncesine göre her iki hastalığın sıklığının neredeyse iki katına ulaştığı gözlemleniyor. Doğru ve uygun beslenmenin, hareketli olmanın ve düzenli sağlık kontrolleri bu artışın önüne geçmek için uygulanması gerekenler arasında yer alıyor" dedi.

Son günlerde sıkça rastlanan gizli şeker hastalığı ile ilgili de bilgi veren Prof. Dr. Aksoy, "Şeker yükleme testi ve insülin direnci kontrolleri aksatılmamalıdır" ifadesini kullandı.Endokrinolojik hastalıklar içinde toplumun önemli bir kısmında bulunan tiroit hastalıkları ve vitamin D eksikliği hakkında bilgi veren Aksoy, tamamlayıcı ve alternatif tıp kavramının ne olduğunu ve doğurabileceği sorunları detaylı olarak anlattı. Gelecekteki hasta-hastalık-hekim ilişkisinde dikkat edilmesi gereken noktaları vurgulayan Aksoy, katılımcıların sorularını cevapladı.

İHA