Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu, yazın uzayan günler ve güzel havaların insanda zindeleşmeye ve neşelenmeye neden olduğunu belirterek, "Enerji düzeyi artıyor. Uykuya eğilim azalıyor. Yaz ile birlikte gelen bu doğal iyilik halinden ve enerji düzeyinden faydalanarak hızlı bir şekilde kilo vermek ve genel sağlık düzeyimizi artırmak çok kolay" dedi.

'FİT VE SAĞLIKLI OLMA ÇABALARI BU MEVSİMDE DAHA KOLAY'

Yörükoğlu, yılın en uzun günü ve aynı zamanda yaz mevsiminin resmi başlangıcı 21 Haziran öncesi, yaz mevsimi ve insan sağlığıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Yaz mevsiminin sadece havaların ısınması, günlerin uzaması veya tatil anlamına gelmediğini, aynı zamanda insan fizyolojisinde çoğu olumlu birçok değişikliğe yol açtığını ifade eden Yörükoğlu, yaz ile birlikte gelen bu "iyilik halinden" maksimum şekilde faydalanmanın mümkün olduğunu, kilo verme ve genel anlamda daha "fit" ve sağlıklı olma çabalarının da bu mevsimde çok daha kolay olduğunu kaydetti.

Sonbaharda metabolizmanın yaklaşan kış mevsimini algılayıp bir savunma mekanizması olarak yağ biriktirdiğini, bu dönemde insanların kalori değeri yüksek tatlı ve yağlı gıdalara eğilim gösterdiğini ve yağlanma sürecinin başladığını bildiren Yörükoğlu, şöyle devam etti:

"Günler kısaldıkça daha erken saatlerde eve giriyoruz ve aktivitelerimiz azalıyor. Havanın erken kararması beyinden daha erken saatlerde ve daha bol miktarda uyku verici 'melatonin' hormonunun salgılanmasına neden oluyor. Birçok insanda karamsarlık ve depresyona eğilim artıyor. Soğuk, yağmur ve kar gibi olumsuz hava şartları nedeniyle evde geçirilen zaman artıyor, aktivitelerimiz azalıyor. Bütün bu faktörler kış aylarında birçok insanda kilo alma, hantallaşma, uykuya eğilim, enerji seviyesinde azalma ve genel anlamda formsuzluğa neden oluyor."

"SABAH 30 DAKİKALIK YÜRÜYÜŞ GÜNE ZİNDE BAŞLATIR"

Yörükoğlu, yazın havaların ısınması sonucu yüksek kalorili gıdalara ihtiyacın azaldığını, daha hafif gıda ve sıvılara ilgi duyulduğunu ifade etti. Günler uzadıkça ev dışında geçirilen ve aktivitelere ayrılan zamanın da arttığını vurgulayan Yörükoğlu, "Yazın uzayan günler ve güzel havalar insanda zindeleşmeye ve neşelenmeye neden oluyor, enerji düzeyi artıyor. Uykuya eğilim azalıyor. Yaz ile birlikte gelen bu doğal iyilik halinden ve enerji düzeyinden faydalanarak hızlı bir şekilde kilo vermek ve genel sağlık düzeyimizi artırmak çok kolay" dedi.Yörükoğlu, beslenme konusunda şu tavsiyelerde bulundu:

"Beslenme alışkanlıklarınızı yüksek kalorili ve proteinli gıdalardan bu mevsim çok bol, çok taze ve çok çeşitli olan yeşillikler ve meyvelere kaydırın. Mevsiminde yenilen doğal domates tam bir sağlık bombası, roka gibi koyu yeşil renkli salatalar yüksek oranda vitamin ve mineral içermelerinden öte birçok kronik hastalığa karşı koruyucudur. Yaz mevsiminin vazgeçilmezi olan karpuz çok faydalı. Bol miktarda sağlıklı sıvı alın.

Sabah saatlerinde yapılacak 30 dakikalık bir yürüyüş, güne zinde başlamanıza ve metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olur. Beslenme alışkanlığınızda hafif bir ayar ve günde 30 dakikalık bir yürüyüş ile kış kilolarının hızla eridiğini, enerji düzeyinizde belirgin bir artış olduğunu görecek, mutlu olacaksınız."

AA