Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

İzmir Foça’da yaşayan 29 yaşındaki Tolga Murat Balıkçı’nın sol bacağı 1998’de, henüz 17 yaşındayken geçirdiği trafik kazasında koptu. Balıkçı, hayata küsmek yerine daha sıkı sarıldı. Vücut geliştirme sporunda engeli olmayan arkadaşlarının kaldıramadığı ağırlıklarla çalıştı. Ard arda şampiyonluklar aldı, sporun yanı sıra eğitimini de sürdürdü, Adnan Menderes Üniversitesi İktisat Bölümü’nü bitirdi. Spor salonu açtı ve gençleri spora yönlendirmeye çalıştı.

Tolga Murat Balıkçı, 10 yıllık çalışmasının karşılığını ilk olarak 21 Kasım 2009’da aldı. Estonya’nın başkenti Tallin’de düzenlenen Dünya Vücut Geliştirme Şampiyonası’nda, Engelli Sporcu kategorisinde şampiyon oldu. 8 Mayıs 2010’da Litvanya’nın Kaunas şehrinde Avrupa Vücut Geliştirme Şampiyonu, Slovakya’da yapılan Mr. Universe Kainat Şampiyonası’nda şampiyonluk aldı. Balıkçı, aynı yıl Antalya Kemer’de düzenlenen, Dünya Tekerlekli Sandalye Vücut Geliştirme Şampiyonası’nda da şampiyonluğu kimseye bırakmadı. Son olarak Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de, IFBB Dünya Masterler ve Gençler Vücut Geliştirme Şampiyonası'nda engelliler kategorisinde birincilik kürsüsüne çıkarak üçüncü kez Dünya Şampiyonu oldu.

RAMPALAR ENGEL OLAMADI


Azmi ile Türkiye’nin yanı sıra Dünyanın da beğenisini kazanan Tolga Murat Balıkçı, kendisine özgü bir proje ile dikkatleri üzerine çekti. 10-16 Mayıs Engelliler Haftası’nın önemini vurgulamak ve kamuoyunun dikkatini engellilerin üzerine çekmek isteyen Balıkçı, protez bacağıyla İzmir’den Ankara’ya pedal çevirdi.

10 Mayıs Cumartesi saat 23.00’de İzmir’den bisikleti ile yola çıkan Balıkçı, zorlu yolculuğunu şöyle anlattı: “İzmir’den Ankara’ya 61 saat süren yolculuğumuzu Anıtkabir’de noktaladık. Yolculuğum sırasında arkamda araçla bana milli takım arkadaşım Dünya Vücut Geliştirme 2’ncisi Ferhat Magan refakat etti. Aracımda bisiklette oluşacak arızalar için takım arizalar için malzemeler vardı. Kendim için de kırılma ya da arıza durumları için yedek protez bulundurdum. Genelde molalarımızı kısa tutarak erken zamanda Ankara’ya varmayı planladık. Ankara’ya giderken rakım yükseldiği için rampalar beni çok zorladı ama engel olamadı. Genelde kısa 2 ve ya 3 saatlik uykular ve yemek molalarıyla gezimizi geçirdik. Bundan sonraki hedefimiz hükumetimizi ziyaret ederek teşekkür etmek ve gelecek için önerilerde bulunmak olacak.”

(NTVMSNBC)