Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Son dakika... Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan önemli açıklamalar

    Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, kabine toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu. Kalın, ABD'nin Suriye'den çekilmesinden terör örgütü DEAŞ'la mücadeleye, Akdeniz'deki petrol arama çalışmalarından İsrail Başbakanı Netenyahu'nun sözlerine, yerel seçimlerden yeni askerlik modeliyle ilişkin yapılan çalışmalara, Trump'ın Türkiye'yi ziyaret etmesinden son Metin Akpınar ve Müjdat Gezen'i8n sözlerine değin birçok konuda görüş bildirdi. Açıklamaların ardından gazetecilerin de sorularını yanıtlayanKalın'ın konuşmasından satır başları şöyle:

    ''HEM SAHADA HEM MASADA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ''

    Fırat Kalkanı harekatında 3 bin DEAŞ'lı etkisiz hale getirilmişti. O günden bugüne kadar Cerablus, El Bab hattında DEAŞ unsurlarına rastlanılmamaktadır. Hem sahada hem masada olmaya devam edeceğiz. Bugün bir eylem hazırlığında olan hücrenin çökertilmesi bunun önemli örneklerinden bir tanesi. Reina saldırısıyla iltisaklı olduğu tespit edilen hücre çökertildi. Güvenlik güçlerimizi tebrik ediyoruz. Ön alıcı bir şekilde her alanda bu mücadelemiz devam e decektir. Türkiye YPG/PKK terörüyle kararlı bir şekilde mücadeleye devam edecektir.

    REKLAM

    ''CUMHURBAŞKANIMIZ İLE TRUMP'IN GÖRÜŞMESİ SEYRİ DEĞİŞTİRDİ''

    Kılın, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump'ın yapmış olduğu telefon görüşmesinin bir dönüm noktası olduğuna işaret ederek şu ifadeleri kullandı: ABD'nin Suriye'den çekilme kararıyla ilgili olarak konuşan İbrahim Kalın, "14 Aralık'ta sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan ile Trump'un görüşmesi meselenin seyrini değiştirdi"

    ''BİZİM AMACIMIZ DOĞU AKDENİZ'İ BARIŞ DENİZİ HALİNE GETİRMEK''

    Akdeniz'de yaşanan gerginliğe de değinen Cumhurbaşkanlığı Sözüsü, "Doğu Akdeniz sürekli hareket halinde olan bir bölge. Kıbrıs'ın kuzey, güney, doğu ve batısında fiili durumun yaratılmasına müsaade etmedik, bundan sonra da etmeyeceğiz. Doğu Akdeniz'i barış denizi haline getirmek bizim amacımızdır" diye konuştu.

    ''İSRAİL TERÖR ÖRGÜTÜ PKK'YLA GİZLİ BİR İLİŞKİ İÇERİSİNDE Mİ?''

    İsrail Başbakanı Netanyahu'nun Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ilişkin sözlerini de cevap veren Kalın şöyle konuştu: "İsrail Başbakanı Netanyahu'nun sayın Cumhurbaşkanımıza yönelik ifadelerini gördük. Bazı hususları kayda geçirmek isterim. Netanyahu'nun Cumhurbaşkanımıza saldırması, TSK'ya dil uzatmaya kalkması dikkati dağıtmak, kendi iç sıkıntılarından ve belalarından kurtulmak için belki onun için geçici bir yol olabilir. Netenyahu'nun Başbakanlığı döneminde 3 binden fazla Filistinli hayatını kaybetmiştir. Öncelikle bunun hesabını vermelidir. Terör eylemlere karşı bizim yaptığımız meşru müdafa harekatları onları rahatsız etmektedir. Acaba PKK'yla gizli ilişkileri mi vardır. Türkiye terörle mücadele en kararlı bir şekilde mücadelesini sürdürecektir"

    ''MAZLUM İNSAN BAŞINI KALDIRDIĞINDA SAYIN ERDOĞAN'A BAKMAKTA''

    Kalın, Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dünyada ne kadar mazlum ve mağdur varsa onların savunucusu olduğunu belirterek konuşmasında devamla şu ifadelere yer verdi: "Dünyada mağdur ve mazlum insan başını kaldırdığında Türkiye'ye, sayın Cumhurbaşkanımıza bakmaktadır. Netanyahu böyle bir şeyi hayal bile edebilir mi? Bugün erken seçim kararı aldılar. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olarak TSK olarak alnımız ak bir şekilde mücadeleyi kararlı bir şekilde yürüteceğimizi ifade etmek isterim".

    ''BU HAFTA BİR AMERİKAN ASKERİ HEYETİ TÜRKİYE'YE GELECEK''

    Bu hafta Amerikan askeri heyetinin Türkiye'ye geleceğine işaret eden Kalın, ilk koordinasyon toplantısının askerler arasında yapılacağını kaydetti. Kalın şöyle konuştu: "Bu hafta bir Amerikan heyeti Türkiye'ye gelecek, konunun koordinasyonunu konuşacaka. Sayın Cumhurbaşkanımızla sayın Trump'ın mutabık kaldığı konu koordinasyonun üzerineydi. Münbiç'le ilgili mutabık kalınan bir yol haritası vardır. Buna mugayir bir durum sözkonusu değil. Bunun nasıl şekilleneceği yapılacak koordinasyon toplantılarında ele alınacak".

    Kalın konuşmasını şöyle sürdürdü:

    ''RUSYA FEDERASYONU İLE KOORDİNASYON ÇALIŞMASI BAŞLATILACAK''

    DEAŞ'la mücadelede herhangi bir geri adım, zaafiyet, duraklama, yavaşlama asla sözkonusu değildir. Biz aynı kararlılıkla bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Koalisyonun desteği ve yerel unsurları devreye katarak bu çalışmalar sürdürülecek. Bu koordinasyonu yaparken tabii ki Rusya Federasyonu ile yakın bir çalışma içerisine gireceğiz. Bu yeni dinamikler ışığında Rusya Federasyonu ile koordinasyon çalışması da başlatılacak.

    ''SURİYE KÜRTLERİNİN TEMEL HUKUKUNU CUMHURBAŞKANIMIZ SAVUNMUŞTUR''

    Türküyle, Kürdüyle, Müslümanıyla, Hristiyanıyla Suriye'ye özgürlük götürmeye gidiyoruz. Kürtlerin terör örgütüyle birlikte anılmasını Kürt halkına bir saygısızlık addederiz. Bizim yaklaşımız, özellikle sayın Cumhurbaşkanımızın Kürt vatandaşlarımıza ve özellikle bölge Kürtlerine dönük olarak, Suriye Kürtlerinin temel hak ve hukukunun tanınmasıydı. Kimse Kobani kelimesini duymadan, YPG/PKK palazlanmadan söylemişti bunu.

    ''ASKERİMİZE BİR SALDIRI HALİNDE DÜNYAYI BAŞLARINA DAR EDERİZ''

    Biz bu mutabakatı İdlib anlaşması çerçevesinde daha önce İran ve Rusya ile yapmıştık. Bizim askerlerimiz orada, 12 askeri gözlem noktası orada. Askerlerimiz her türlü ihtiyaçları karşılanıyor. Şu ana kadar hamdolsun bir saldırı, sıkıntı sözkonusu olmadı. Bunun böyle devam etmesi için her türlü tedbiri almış durumdayız. Orada askerlerimize herhangi bir saldırı halinde dünyayı başlarına dar ederiz.

    ''SEÇİMLERİN DÜZEN İÇERİSİNDE YAPILMASINA İLİŞKİN KARAR''

    Anayasa'nın 79. maddesinde amir hüküm var. Seçimlerin düzen içinde yapılmasıyla ilgili. Seçimlerin düzenli ve güven içinde yapılmasına olumsuz etki yapma ihtimaline binaen YSK üyelerinin sürelerinin uzatılması öngörülebiliyor. Geçmişte bunun örnekleri de var. 1990-2000 seçimlerinde benzer uygulamalar yapılmış. Bunu seçimlere gölge düşürecek, şüphe yaratacak bir konu gibi takdim etmek doğru bir yaklaşım olmaz. Nihai takdtir Meclisindir.

    ''EN UYGUN ASKERLİK MODELİNİ MUTLAKA ÜRETECEKLERDİR''

    Milli Savunma Bakanımızla görüştük. Kendileri bütün yetkili kurumlarımızla en iyi modeli inşa etmek için çalışıyorlar. Tamamlanınca sayın Cumhurbaşkanımıza arz edilecek. En uygun, en optimal askerlik müdelini mutlaka üreteceklerdir.

    ''AMERİKAN YÖNETİMİ PATRİOTLARIN GELMESİYLE İLGİLİ ENGEL DEĞİL''

    Amerikan yönetimi patriotların Türkiye'ye satılmasıyla ilgili önünde bir engel olmadığını ifade ediyor. Fakat belli sayının üstündeki satış için Kongre'den onay almak gerekiyor. Gelecek teklifin mahiyeti ve muhtevası önemli. Ortak üretim, fiyat, kredi, teknoloji transferi, teslim süresi gibi unsur etrafında gelecek teklif önemli. S-400'lerle ilgili Türkiye en iyi teklifi Rusya'dan aldığı için oraya yöneldi. Amerikan yönetiminin konuyla ilgili olumlu bir kanaatini kayda geçirmesi açısından bu konu önemli.

    ''SAYIN TRUMP'LA YÜZYÜZE GÖRÜŞME TÜRKİYE ZİYARETİNDE OLABİLİR''

    8 Ocak'ta bizden bir heyet Washington'a gelecek. Oradan buraya ziyaretler olacak. Sayın Trump ile sayın Cumhurbaşkanımızın yüzyüze görüşmesi önümüzdeki aylar içerisinde planlanmıyor. Sayın Cumhurbaşkanımız sayın Trump'ı davet etti. Kendisi 2019'da Türkiye'ye ziyaret yapabileceğini söyledi. Mart ayının sonunda bir seçim takvimimiz var. Biz daha çok Türkiye merkezli bir program üzerinde çalışıyoruz. Yunanistan, Hırvatistan, Pakistan'dan Türkiye'ye ziyaretler planlanıyor. Trump'la yüzyüze görüşme Türkiye ziyaretinde gerçekleşebilir.

    ''AKPINAR İLE GEZEN KEŞKE ÇOCUKLUĞUMUZUN KAHRAMANLARI OLARAK KALSALARDI''

    Bir gazetecinin sorusu üzerine tiyatro sanatçıları Metin Akpınar ve Müjdat Gezen'in sözleriyle ilgili olarak konuşan Kalın, "Keşke masum çocukluğumuzun kahramanları olarak kalsalardı" dedi. Kalın şöyle konuştu: "Programı sonradan izledim. Söylenen sözlerin kabul edilmesi mümkün değil. Bunların eleştiri ya da mizah adı altında hoşgörülmesi mümkün değil. İfadeleri okuduğunuz zaman, "Birilerini ayağından asarlar, başka liderlerin yaşadığı kötü sonları yaşar" gibi ifadelerle Türkiye'deki mevcut iktidarı, Cumhurbaşkanımızı eleştiri bağlamında söylenen sözler. Bunlar bugünün Türkiyesiyle ilgili söylenmiş sözler. Sayın Cumhurbaşkanımız tepki vermeden savcılık resen soruşturma başlattı. Bunların her biri hem kişisel hem kamu, amme davası olabilecek konular. Bu kişiler bizim çocukluğumuzun o masumiyet dönemlerinde, izlediğimiz filmlerde hatırladığımız kahramanlar olarak kalsalardı. Keşke bu tür galiz ifadelerle, Cumhurbaşkanı ile "belki ipte sallandırılır, belki bir mahzende ölür" gibi sanatçılıkla ilgisi olmayan lafları söylemeselerdi. Bunun mizahla izah edilecek bir durumu sözkonusu değildir".

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ