Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Son dakika Ayda bebek mucizesi! 3 yaşındaki Ayda Gezgin 91 saat sonra çıkarıldı - Haberler
    Sesli Dinle
    0:00 / 0:00

    İzmir'de 6,6 büyüklüğündeki depremde yerle bir olan Rıza Bey Apartmanı'nda 91'inci saat mucizesi yaşandı. 3 yaşındaki Ayda Gezgin, enkaz altından sağsalim kurtarıldı.

    İzmir Büyükşehir Belediyesi Bakanı Tunç Soyer, Twitter hesabından, "Rıza Bey Apartmanı enkazından hepimizi heyecanlandıran haber var. Kurtarma ekipleri bir bebeğimize canlı ulaştı. İnşallah sağ salim çıkarılacak. Umutla bekliyoruz" diye müjdeli haberi açıklamıştı.

     İzmir'de can kaybı artıyor
    İzmir'de can kaybı artıyor Haberi Görüntüle

    Rıza Bey Aparmanı enkazına termal battaniye ve serum gönderilirken, 3 yaşlarında Ayda isimli bir kız çocuğu enkaz altından kurtarıldı.

    REKLAM

    Küçük Ayda, Ege Üniversitesi Yoğun Bakım servisinde tedavi altına alındı.

    AYDA, KÖFTE VE AYRAN İSTEDİ

    Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İzmir Seferihisar açıklarındaki depremde, 91 saat sonra yaralı olarak kurtarılan 3 yaşındaki Ayda Gezgin'in ambulansta sağlık çalışanı ile diyaloğuna ilişkin yeni bir görüntü paylaştı. Bakan Koca açıklamasında ise, "Ayda´nın acıyan bir yeri yok. Köfte ve ayran istiyor" dedi.

    Öte yandan görüntüde, sağlık görevlisinin "Ne istiyorsun canım" sorusuna Ayda, "Yemek" cevabını verdi. Köfte ve ayran isteyen Ayda'ya sağlık çalışanı, "Şimdi söylüyoruz babana da, babanla beraber gelecek. Amcan da burada" dedi.

    SAĞLIK DURUMUNA İLİŞKİN AÇIKLAMA

    Sağlık Bakanı Yardımcısı Prof. Muhammet Güven, 3 yaşındaki Ayda'nın sağlık durumu hakkında, "Genel olarak problem gözükmüyor. Şuuru açık, konuşabiliyor. Hayati fonksiyonlarında sorun gözükmüyor. Tetkikleri alındı, takipleri devam ediyor" dedi.

    EKİPLER AĞLAYARAK ÇIKARDI

    Küçük Ayda'yı enkazdan çıkaran ekipte yer alan İHH Kurtarma ekibi üyesi, "Çok güzel gülümsüyordu. Sanki hiç enkazda değilmiş gibi, çok sevindik. Arkadaşlar sesini duydu, elini uzattıklarında hareket eden bir çocuk olduğunu gördüler. AFAD koordinasyonunda kurtardık. Ağlaya ağlaya çıkardık" dedi.

    YAŞAM ÜÇGENİ KURTARDI

    Kadıköy Belediyesi Arama Kurtarma ekibinde görevli bir çalışan ise, "Çığlık sesi duyduk. Arkadaşlar jenaratörleri durdurdu. Sessizlik oluştu. 'Ben Ayda, iyiyim' dedi. Yaşam üçgenindeydi, çamaşır makinesinin yanındaydı" dedi.

     Prof. Dr. Okan Tüysüz açıkladı! İşte fay hattı üzerindeki 18 kent!
    Prof. Dr. Okan Tüysüz açıkladı! İşte fay hattı üzerindeki 18 kent! Haberi Görüntüle

    Ayda'nın annesinin yanında, çamaşır makinesinin sağladığı yaşam üçgeniyle kurtarılan Ayda'nın ilk sözleri, "Ben Ayda, iyiyim" dediği öğrenildi. Daha sonra itfaiye ekiplerinin uzattığı eli tutan küçük Ayda'nın "Anne" dediği de duyuldu.

    "UYUMUŞ YA DA BAYILMIŞ"

    İzmir İtfaiyesi Daire Başkanvekili İsmail Derse, "Annesinin sağlık durumuyla ilgili net bilgi alamadık. Umutlu çalışmalarımız sürüyor. Sanırım orada Ayda uyumuş ya da bayılmış. 2. katta olduğunu tahmin ediyoruz. Anne dizleri kıvrılmış vaziyette yanında buzdolabı ve bulaşık makinesi vardı. Bulaşık makinesinin yanında bulduk. Babası gördü, çok metanetliydi." ifadelerini kullandı.

    ANNESİ KURTARILAMADI

    Ayda bebeğin annesi Fidan Gezgin'in cansız bedenine ulaşıldı. Fidan Gezgin, buzdolabı ile bulaşık makinesinin yanında enkaz altında kalmıştı. Ayda bebek ise, annesinin bacakları arasında bulunmuştu.

    Yapılan çalışmalar sonucu Anne Fidan Gezgin'in cansız bedeni de enkaz altından çıkartıldı.

    BABASINDAN İLK AÇIKLAMA

    Deprem sırasında işte olduğunu söyleyen Baba Uğur Gezgin, "Sevincimiz ve acımız var. Lütfen biraz saygı istiyoruz" dedi.

    Babanın yanına gelen bir hayırsever de Ayda'nın istediği köfte ayranı tüm depremzedelere dağıtmak için Baba Uğur Gezgin'den izin istedi. Baba Gezgin, "Lütfen sadece ihtiyaç sahiplerine verin, fırsatçılara izin vermeyin" diye konuştu.

    SİYASİLERDEN AYDA MESAJLARI

    Cumhurbaşkanı Erdoğan: Mucizenin adı Ayda... 91 saat sonra senin o gülen gözlerinle birlikte hepimize yeni umutlar bahşeden Allah’a şükürler olsun. Geçmiş olsun güzel yavrum...

    Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan: 91 saat sonra Ayda kızımıza canlı olarak ulaşılmasının büyük sevincini yaşıyorum. Alıp vereceğin nefes çok olsun sevgili kızım. Hepimizi ağlattın! Son ana kadar hiçbir candan vazgeçmeyen tüm arama kurtarma çalışanları sağolun, varolun!

    Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: 91 saattir durmadan, usanmadan, ilk andaki gayretleriyle çalışan arama kurtarma ekiplerimiz umutları sevince dönüştürmeye devam ediyor. 3 yaşındaki güzeller güzeli Ayda hayata tutundu. Hikmetinden sual olunmaz, şükürler olsun.

    Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: Bugün umudun, inancın ve azmin adı Ayda. Hamdolsun.

    İletişim Başkanı Fahrettin Altun: Hep birlikte mucizelere tanıklık ediyoruz, hep birlikte kocaman bir umuda sımsıkı sarılıyoruz. Bugün de yüreklerimiz, 91 saat sonra kurtarılan 3 yaşındaki Ayda kızımızın müjdesiyle ısındı. Kurtarma ekiplerimiz büyük bir inançla tarih yazıyorlar. Allah’ım sana şükürler olsun.

    Gelecek Partisi Genel Başkanı Ali Babacan: Dayanışmanın ve umudun çocukları, siz acıların içinden bir ışık gibi yükseldiniz. Gülüşünüzü soldurmamak hepimizin borcudur artık. Hoş geldin Elif kızım, hoş geldin Ayda kızım.

    Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum: 91 saat sonraki mucizemizin ismi Ayda. Şükürler olsun.

    İstanbul Valisi Ali Yerlikaya: Allah’a şükürler olsun ki hayata ne güzel gülümsedin...Hoş geldin #Ayda kızım.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ