Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
İngiltere'nin Afgan sığınmacı planı
0:00 / 0:00
Reuters

İngiltere, ilk etapta Taliban'dan kaçan 5 bin Afgan'ı ağırlamayı planladığını açıkladı. 'Yeniden Yerleşim Programının' ilk yılında kadınlara, kız çocuklarına ve azınlıklara öncelik verileceği ifade edildi.

Taliban'ın 20 yıl sonra Afganistan'da hakimiyet kurmasıyla binlerce kişi ülkeden kaçmaya çalışıyor. Taliban yönetimiyle kadınlar hayatlarında endişe ettiklerini dile getirerek dünya çapında çağrıda bulunuyor.

İngiltere ise kadınlara ve kız çocuklarına öncelik vererek 5 bin Afgan'ı ülkesine sığınmasına imkan tanıyacak projeyi açıkladı. İngiltere hükümeti çalışanları daha da ileri gitmeyi planladıkları Afgan Yer Değiştirme ve Yardım Politikasını tanıttı.

İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel, “Afganistan'dan kaçan en savunmasız kişilere destek sağlamak için bir ulus olarak mümkün olan her şeyi yaptığımızdan emin olmak istiyorum. İngiltere'de güvenlik içinde yeni bir hayata başlayabilirler" dedi

Programla uzun vadede 20 bin kişiye yardım edilmesinin planlandığı belirtildi.

İNGİLTERE PARLAMENTOSU AFGANİSTAN KONULU ÖZEL OTURUMDA TOPLANDI

AA'nın aktardığı habere göre İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ABD'nin güçlerini geri çektikten sonra İngiltere'nin tek başına Afganistan'ın çöküşünü önleyebileceğini düşünmenin "illüzyon" olduğunu söyledi.

Tatilin ardından İngiltere Parlamentosu, Afganistan'daki gelişmeleri görüşmek üzere özel bir oturumda toplandı.

Burada konuşan Johnson, şu anda önceliklerinin geride kalan İngiliz vatandaşları ve müttefiklerini tahliye etmek olduğunu belirtti.

Johnson, ABD'nin çekilme niyetini açıklamasının ardından "zor bir gerçeklikle" karşı karşıya kaldıklarını ve müttefiklerin ABD'siz devam etme isteği olmadığını savundu.

Batı'nın ABD liderliğindeki bu görevi sürdüremeyeceğini kaydeden İngiliz Başbakan, "Müttefiklerimiz arasında askeri varlığın devam etmesi veya Afganistan'da NATO tarafından uygulanan bir askeri çözüm için istek olduğuna inanmanın gerçekten bir illüzyon olduğunu düşünüyorum. Bu fikir, 2014'te çatışmaların sona ermesiyle bitti." dedi.

İNGİLİZ ASKERLERİ KONUŞLANDIRMANIN BİR SEÇENEK OLDUĞUNA İNANMIYORUM

İngiliz askerlerinin yeniden görev almasının beklenmemesi gerektiğini söyleyen Johnson, "İnsanlar ne kadar içtenlikle savunursa savunsun, bugün on binlerce İngiliz askerini Taliban'a karşı savaşmak için konuşlandırmanın bir seçenek olduğuna inanmıyorum." değerlendirmesinde bulundu.

İngiltere Başbakanı, hükümetin gelişmelere hazırlıksız yakalandığı yönündeki iddiaları ise reddetti.

Planlamanın birkaç aydır devam ettiğini ve Kabil Havalimanı'nda bir acil durum merkezi kurulması kararının iki hafta önce alındığını söyleyen Johnson, "çöküşün Taliban'ın öngördüğünden bile daha hızlı olduğunu" savundu.

Taliban'ın şu anda bu tahliyenin devam etmesine izin verdiğini söyleyen Johnson, "En önemli şey, bunu elimizden geldiğince hızlı bir şekilde yapmamız ve şu anda yaptığımız da bu." dedi.

Taliban örgütünün verdiği ''sözlere'' işaret eden Johnson, "Bu rejimi, sözlerine göre değil tercihlerine, eylemlerine; teröre, suça ve uyuşturucuya karşı tutumuna; insani yardıma erişim, kız çocuklarının eğitim alma haklarına göre değerlendireceğiz." ifadesini kullandı.

24 SAAT GÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri

Bu haberin seslendirmesi Voiser tarafından yapılmıştır.