Cumhurbaşkanlığı Külliyesi´nde gerçekleştirilen ve saat 15.40´ta başlayan yılın ilk MGK toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki toplantı yaklaşık 5 saat sürdü.

Toplantıya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz, Kara Kuvvetleri Komutanı Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan, Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, Sahil Güvenlik Komutanı Tuğamiral Ahmet Kendir, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı, Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve MGK Genel Sekreteri Seyfullah Hacımüftüoğlu katıldı.

2019'un ilk MGK Toplantısı Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı. MGK'dan yapılan açıklamada terörle mücadele vurgusu yapıldı ve bu durumun kesintisiz süreceğinin altı çizildi.

MGK sonrası yayımlaman bildiride yer alan önemli başlıklar şöyle:

Bildirinin girişinde "Ülkemizin güvenliğini yakından ilgilendiren önemli iç ve dış gelişmeler bütün yönleriyle ele alınarak, 2018 yılının güvenlik değerlendirilmesi yapılmış, 2019 yılında meydana gelmesi muhtemel risk ve tehditlere karşı alınabilecek tedbirler müzakere edilmiştir" denildi. 

FETÖ/PDY, PKK/PYD-YPG VE DEAŞ'A İLİŞKİN BİLGİLER SUNULDU

"Milli bilik ve berabeliğimiz ile bekamızı tehdit eden FETÖ-PDY, PKK-PYD-YPG ve DEAŞ başta olmak üzere, tüm terör örgütlerine karşı yurt içinde ve yurt dışında icra edilen operasyonlar hakkında kurula bilgi sunulmuştur" ifadesi yer alan bildiride  "Terörle mücadele harekâtı kapsamında güney sınırlarımızda hudut güvenliğini temin ve terör örgütlerinin milletimizin huzurunu kaçırmaya yönelik yöntemlerine karşı alınan tamamlayıcı tedbirler üzerinde durulmuş, tüm kurum ve kuruluşlarımızın bu konuda dirayetle hareket ettikleri memnunyetle müşahade eilmiştir" denildi. 

BÜTÜN TERÖR ÖRGÜTLERİYLE KESİNTİSİZ MÜCADELEYE DEVAM

MGK bildirisinde yurt içi ve yurt dışında Türkiye'nin güvenliğine yönelik tüm terör örgütleriyle mücadelenin kesintisiz devam edileceğinin altı çizildi ve şöyle denildi: "Teröre ve terör örgütü mensuplarına verilen dış desteğin kesilmesi yönündeki çağrımız bi kez daha tekrarlanmış; bütün terör örgütleriyle mücadelenin kesintisiz olarak sürdürüleceği güçlü şekilde ifade edilmiştir". 

BAZI ÜLKELERE ULUSLARARASI SÖZLEŞMELER HATIRLATILACAK

Türkiye'nin güvenliğini tehdit eden örgütlere mensup teröristlerin baz ülkeler tarafından himaye gördüğüne  dikkat çekilen metinde şu ifadeler yer aldı: "Bazı ülkelerin firari terör örgütü mensuplarını iade etmekten kaçınmalarının kabul edilemez olduğu belirtilerek, iadelerin uluslararası hukukun ve sözleşmelerin gereği olduğu vurgulanmıştır". 

İDLİB, MÜNBİÇ VE FIRAT'IN DOĞUSUNDAKİ KARARLILIK SÜRECEK

MGK bildirisinde Suriye'deki mevcut gelişmelere ilişkin olarak izlenecek politikaların kararlılığı vurgulandı ve şöyle denildi: "Türkiye'nin Suriye sınırını güvenlik altına almak için daha önce gerçekleştirdiği operasyonlarda ve yürüttüğü diplomasiyle elde ettiği olumlu neticelerde göz önünde bulundurularak, İdlib'te mevcut statünün korunması, Münbiç yol haritasının süratle uygulanması ve Fırat'ın doğusu ile ilgili varılan mutabakatların gereğinin yapılması hususundaki kararlı duruşumuzun sürdtürüleceği belirtilmiştir". 

MİLYONLARCA SURİYELİNİN YERLERİNE DÖNMESİ SAĞLANACAK

Tüm terör örgütlerine karşı mücadeleyi ilke edinen Türkiye'nin amacının, Suriye'nin siyasi birliği ile toprak bütünlüğünün korunarak, ev ve yurtlarını terk etmek zorunda bırakılmış milyonlarca Suriyelinin yerlerine dönmelerini sağlamak olduğu mezkur krizin aşılmasında önemli role sahip Anayasa Komitesi'nin barış ve istikrar ortamına büyük katkı sağlayacağı bir kez daha teyit edilmiştir.

KIBRIS, DOĞU AKDENİZ, EGE VE KARADENİZ'DEKİ GELİŞMELER 

MGK bildirisi şu satırlarla noktalandı: Kıbrıs, Doğu Akdeniz, Ege ve Karadeniz'dteki gelişmelerin yakından izlendiği, uluslararası antlaşmalardan doğan hak ve menfaatlerimizin korunmasına yönelik bütün tedbirlerin alınmasına devam edileceği kuvvetle vurgulanmıştır.