Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem 3. Sayfa YAKALANDI! Son dakika: Thodex vurgununda iki kritik isme kelepçe - Haberler
    Sesli Dinle
    0:00 / 0:00

    Kripto para borsası Thodex'le ilgili yürütülen soruşturmada, şirketin finans departmanında çalışan firari şüpheli Rana Azap yakalandı.

    ÜÇ KRİTİK İSİMDEN BİRİSİYDİ

    DHA'da yer alan habere göre Rana Azap'ın soruşturmada adı geçen 3 kritik isimden biri olduğu belirtiliyordu. Azap'ın adliyedeki işlemleri sürüyor.

    ŞİRKETİN YAZILIMCISI DA YAKALANDI

    Öte yandan şirketin yazılımcısı Oral Çınar da Sarıyer'de yakalandı. Oral Çınar da soruşturmada kritik 3 isimden biri olarak aranıyordu.

    ADLİ KONTROL KARARIYLA SERBEST BIRAKILDI

    Soruşturmada emniyetteki işlemleri tamamlanan Oral Çınar, Kartal'daki Anadolu Adalet Sarayı'na getirildi. Soruşturmayı yürüten savcılıkça ifadesi alınan şüpheli, "nitelikli dolandırıcılık" ve "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma" suçlarından adli kontrol altına alınması talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi.

    Anadolu 8. Sulh Ceza Hakimliği tarafından "yurt dışına çıkış yasağı" şeklindeki adli kontrol tedbiri uygulanarak şüphelinin serbest bırakılmasına karar verildi.

    "DOLANDIRICILIKTAN HABERİMİZ YOKTU"

    İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında daha önce ifadeleri alınan şirket çalışanları, Faruk Fatih Özer'in bu işte yalnız olmadığını, firari şüpheli şirket yöneticileriyle ortak hareket ettiklerini düşündüklerini anlattılar. Şüpheliler dolandırıcılıktan haberdar olmadıklarını ama bu durumun Özer'in de aralarında olduğu şirket yöneticilerinin ortak planı olduğunu savundular.

    400 BİN KİŞİ MAĞDUR EDİLMİŞTİ

    Thodex'in firari patronu Faruk Fatih Özer'in yaklaşık 400 bin kişinin mağduriyetine neden olduğu belirtilen kripto para borsasında yazılımcı Oral Çınar, finans departmanında çalışan Rana Azap ve tutuklu şüpheliler arasında yer alan abi Güven Özer'in eşi Zuhal Özer kritik 3 isim olarak aranıyordu.

    REKLAM

    SÜREÇ NASIL BAŞLAMIŞTI

    AA'da yer alan habere göre Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından kullanıcıların Thodex adlı kripto para borsasındaki hesaplarına erişemediği ve şirket sahibinin yurt dışına kaçtığı yönündeki ihbar üzerine 22 Nisan'da resen soruşturma başlatılmıştı.

    20 NİSAN'DA YURTDIŞINA ÇIKTI

    Soruşturma kapsamında şirket sahibi şüpheli Faruk Fatih Özer'in 20 Nisan'da yurt dışına çıktığı resmi belge ve kayıtlarla doğrulanırken, şirketin resmi adreslerinde herhangi bir faaliyet olmadığı belirlenmişti.

    82 ŞÜPHELİDEN 78'İ YAKALANMIŞTI

    Şüpheli Özer hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılırken, 82 şüpheli hakkında gözaltı kararı verilmişti.

    REKLAM

    Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, İstanbul merkezli 8 ilde düzenlediği eş zamanlı operasyonda 78 şüpheliyi yakalamıştı.

    ZANLILARDAN 6'SI TUTUKLANMIŞTI

    Gözaltına alınan şüphelilerden Faruk Fatih Özer'in ağabeyi Güven Özer ile kardeşi Serap Özer'in de aralarında bulunduğu 6'sı tutuklanmış, 35'i adli kontrol şartıyla olmak üzere diğer şüphelilerin tamamı serbest bırakılmıştı.

    ÜÇ ZANLI HÂLÂ FİRARDA

    Thodex'in kurucusu ve yöneticisi Faruk Fatih Özer'in de arasında bulunduğu firari 3 zanlının yakalanması için çalışmalar devam ediyor.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ