Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Spor Futbol Süper Lig Cüneyt Çakır pnömotoraks rahatsızlığı, Pnömotoraks nedir, Cüney Çakır'ın son durumu - Futbol Haberleri

    Gençlerbirliği-Kardemir Karabükspor maçında rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan hakem Cüneyt Çakır'ın tedavisini yürüten Dr. Tevfik Ali Küçükbaş, "Yapılan ameliyat ile göğüs boşluğuna müdahale edildi ve buradaki havanın ortadan kalkması için gerekli tıbbi tedavi devam ediyor" dedi.

    "SPOR HAYATI DEVAM EDECEK"

    Cüneyt Çakır'ın doktoru Tevfik Ali Küçükbaş ise göğüs cerrahisi bölümü tarafından yapılan değerlendirmede Çakır'ın sağ akciğer göğüs boşluğunda hava olduğunu tespit ettiklerinin anlatarak, şöyle konuştu:

    "Akciğer dokusunda hava kaçağına bağlı olarak göğüs boşluğunda hava birikmesi ve akciğerin genişlemesini engellemesi sonucu nefes darlığıyla beliren bir rahatsızlıktır. Yapılan ameliyat ile göğüs boşluğuna müdahale edildi ve buradaki havanın ortadan kalkması için gerekli tıbbi tedavi devam ediyor. Kendini birkaç gün daha hastanemizde misafir edeceğiz. Hafta sonuna doğru sağlığı iyi bir duruma gelmiş olur. Bu rahatsızlık bazen enfeksiyon gibi durumlardan olur ki zaten kendi bir süre önce gribal bir olay geçirmiş. Rahatsızlığın böyle bir olay sonrasında gelişen bir durum olduğunu tahmin ediyoruz. Bu yönde değerlendirmelerimiz sürüyor. Yapılan tedavi sonrasında normal spor hayatına devam edecektir."

    DEMİRÖREN VE ALP ZİYARET ETTİ

    Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören ve TFF Merkez Hakem Kurulu Başkanı Zekeriya Alp, rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan Cüneyt Çakır'ı ziyaret etti.

    Alp, ziyaretin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cüneyt Çakır'ın moralinin çok iyi olduğunu ifade eden Alp, "Yönettiği maçın 28. dakikasından itibaren göğsünde bir rahatsızlık hissetmiş ve nefes almayla ilgili sıkıntı yaşamış" dedi.

    "HAKEMLİK HAYATINI ETKİLEYECEK BİR ŞEY SÖZ KONUSU DEĞİL"

    Devre arasında da görevini 4. hakeme devreden Çakır'ın hastaneye götürüldüğünü hatırlatan Alp, arkadaşlarının ve sevenlerinin ziyaretin Çakır'ın moralini artırdığını belirterek, "Yaşadığı sıkıntı sonrasında hakemlik hayatını etkileyecek bir şey söz konusu değil" diye konuştu.

    PNÖMOTORAKS HASTALIĞI

    Türk Toraks Derneği Başkanı Prof. Dr. Arzu Yorgancıoğlu, Cüneyt Çakır'ın rahatsızlığının ortaya çıkma oranının çok düşük olduğunu söyledi.

    Yorgancıoğlu, Çakır'ın rahatsızlığının pnömotoraks olarak adlandırıldığını hatırlatarak, "Bu çok sık beklenen bir rahatsızlık değil. Oran vermek gerekirse de çok düşük bir oran olduğunu düşünüyorum. Pnömotoraks yani hava kistlerinin patlaması sonucu göğüs boşluğunda hava toplanması rahatsızlığı altta yatan bir akciğer sorunu varsa yaşanabilecek bir sorundur" dedi.

    Pnömotoraks rahatsızlığının önceden bir belirtisi olmadığına dikkati çeken Yorgancıoğlu, rahatsızlığının çok ani nefes darlığı ve göğüs daralması şeklinde ortaya çıktığını anlatarak, "Rahatsızlığı önceden tahmin etmek mümkün değil. Bilgisayarlı tomografi çektirmek gerekiyor ki bunu da tüm insanlara yapmak mümkün değil. Spor yaparken, ağır kaldırırken, ıkınırken yani kendinizi zorladığınız zaman bu tür rahatsızlıklar yaşanabilir ve akciğerde yırtılmaya sebep olabilir. Altta yatan bir akciğer kisti varsa, bu rahatsızlığı yaşama şansı yükseliyor" diye konuştu.

    "AKCİĞER ZARINI YAPIŞTIRICI YÖNTEMLER VAR"

    Yorgancıoğlu, pnömotoraks rahatsızlığının daha çok uzun ve ince vücut yapısına sahip kişilerde yaşandığını kaydetti.

    Bu tarz vücut yapısına sahip insanların biraz daha dikkatli olması gerektiğini ifade eden Yorgancıoğlu, "Hava kisti olan kişilerde akciğer zarını yapıştırıcı yöntemlerimiz var. Tedavide bu yapıştırma yöntemini uyguluyoruz ve oraya hava kaçmasını engelliyoruz" şeklinde sözlerini tamamladı.

    BAKAN KILIÇ'TAN "GEÇMİŞ OLSUN" TELEFONU

    Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, maçta rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan FIFA kokartlı hakem Cüneyt Çakır'ı arayarak geçmiş olsun dileğinde bulundu. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Kılıç, hafta sonu Spor Toto Süper Lig'de yapılan Gençlerbirliği-Kardemir Karabükspor maçında rahatsızlanan ve maçı yarıda bırakarak hastaneye kaldırılan Çakır'ı aradı. Güven Hastanesi Göğüs Cerrahisi Bölümü'nde operasyon geçiren Çakır'ın sağlık durumu ile ilgili bilgi alan Kılıç, Çakır'a acil şifalar diledi. Bakan Kılıç'ın, Çakır'ı en kısa sürede ziyaret edeceği belirtildi.

    SERDAR ÇAKIR: "KEŞKE O DAKİKADA BIRAKSAYDI"

    Cüneyt Çakır'ın babası Serdar Çakır da, daha önce oğlunun böyle bir şikayeti olmadığını ifade ederek, "Sürpriz bir gelişme oldu. Federasyon yetkililerimizin organizasyonu ile birlikte ailemizle buraya geldik. Hastane yetkililerinin ilgisine, federasyonun ve sevenlerinin ilgisine çok teşekkür ediyorum. Güçlü olduğunu düşünüyorum. Sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklarının olmadığını hepiniz biliyorsunuz. Morali de iyi. Daha önce hiçbir şikayeti olmamıştı. İlk yarının son 15 dakikasını hasta olarak tamamlamış. Oyuncuların da 'hocam iyi misin' diye fark edip yaklaşımları olmuş. Keşke o dakikada bıraksaydı ama sorumluluk olarak o devreyi bitirip arkadaşlarına devretmeyi düşünmüş" şeklinde konuştu.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ