Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş, Türkiye Tenis Federasyonu Merkez Hakem Kurulu Başkanı Erkan Çağlayan, antrenör Can Üner ve milli tenisçi Çağla Büyükakçay'ın katılımı ile sohbet toplantısı gerçekleştirildi. İstanbul Sapphire Seyir Terası'nda düzenlenen toplantıda açıklamalarda bulunan Türkiye Tenis Federasyonu (TTF) Başkanı Cengiz Durmuş sözlerine 15 Temmuz'da yaşanan darbe girişimini kınayarak başladı.

Başkan Durmuş, " 15 Temmuz'da yaşanan olaydan sonra bugün belki de burada olamayacaktık. Bu kadar çalışıp emek verdiğimiz onuru belki yaşayamayacaktık. Onun için sizlerin huzurunda bu kalkışmayı lanetliyor, şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Bugün burada oluşumuzun sebebi büyük onurumuz Çağla Büyükakçay'ın Rio 2016 Olimpiyatları'nda ülkemizi ilk kez ve bir tarih yazarak temsil edebilme şansını ve onurunu bize yaşattığı içindir. Olimpiyatlar sizlerin de bildiği gibi beş halkadan oluşan, tüm renkleri birleştiren esasında sporla birlikte dünyanın birliğini, beraberliğini bir arada tutabilmek . Tüm renkleri bir arada tutabilmek. Tenis camiası olarak bu zamana kadar olimpiyatlarda yer alamamıştık. Çağla bize hep ilkleri yaşattı. Nisan'da şampiyon olarak hepimizi heyecanlandırdı. Ülkemizin her noktasında tenise ilgiyi arttırıyor Çağla. Biz TTF olarak hedeflerimiz büyük. Elbette ki dünyanın bir numarası hedefimiz. Ama adım adım giderken Çağla'nın yapmış olduğu her basamak bizi hedeflerimize yaklaştırdı. Aslında bu bir projenin ürünü. Hiç bir şey tek başına olmuyor. Bu projenin oluşumunda spor bakanlığımızın desteği için bakanımıza teşekkür etmek istiyorum. Çağla tüm sporcularımız için rol modeldir" dedi.


"OLİMPİYATLARDA TÜRKİYE ADINA ÇAĞLA'NIN BAYRAĞI TAŞIMASINI İSTERİZ"
Başkan Durmuş, olimpiyatlarda Türkiye adına Çağla'nın bayrağı taşıması ile ilgili bir girişimin olup olmadığının sorulması üzerine, "Öncelikle oraya giden her sporcumuz o bayrağı taşıyabilecek yeterliliği elde etmiş olarak gidiyor. Biz de Tenis Federasyonu olarak çok arzu ederiz Çağla'nın bayrağı taşımasını. Bu konuda henüz verilmiş bir karar yok ve bu kararın sahibi biz değil Bakanlık. Sayın Bakanımızın karar verecek ama biz isteriz, mutlu oluruz" diye cevapladı.

"ÇAĞLA SPORCULARIMIZIN VİZYONUNU DEĞİŞTİTİP GELİŞTİRDİ"
Yukarıda birinin olabilmesi için aşağıda bir çok sporcunun olması gerektiğini söyleyen Başkan Cengiz Durmuş, "Yani bir piramitin oluşması gerekiyor. Onunla ilgili biz Bakanlığımız ile olimpiyatlara hazırlık adı altında bir THOM projemiz var. Bu projemizin temelinde 5-10-15 ve 20 yıllık stratejik planlarımız var. Çağla 10 yıldır hep en iyilerde. O yüzden de Çağla hep en üst düzeyde yukarılarda desteklenen sporcularımız arasında. İpek, Başak, Berfu, İnci var böyle sayabileceğimiz 20 tane kademeli destek gören sporcularımız var. Basamağı yukarı çıktıkça kendisi de hak ettiği puanlarla birlikte alabileceği desteği de kendisi zorlayarak örnek Çağla'dır burada. Erkeklerde Marsel, Cem, Anıl, Altuğ var. Yine aşağıdan yukarıya hem THOM projesinde hem de yukarıda desteklediğimiz erkeklerde ve bayanlarda 20'ye yakın sporcu var. Yeterli mi? Değil tabii ki. Onun için Çağla çok kıymetli. Çağla bugün önümüzü, yolumuzu sporcularımızın vizyonunu değiştirip geliştirdi" şeklinde konuştu.

"ÇEKİLEN SPORCULAR WHİTE CARDLARI BAŞKA SPORCULARA VERMESELERDİ BİZ ZATEN İLK LİSTEDE YERİMİZİ ALACAKTIK"
Olimpiyata gidecek sporcu listesinin ilkinde yer almayan Çağla Büyükakçay'ın durumu hakkında da bilgi veren Başkan Durmuş, "Çağla ilk listede yer alamadı tabii ilk 64 gidiyor planlanan bir şey. Bizim white card müracaatlarımız da vardı. Çağla'nın gelişimi dünya tarafından takip ediliyordu. Ben Çağla'nın kendi puanı ile gidebileceğini düşünüyordum. Olmazsa da white cardlarımız ile girsin diye de müracaatlarımız oldu başkanlar ve komisyonlarda. İlk listede açıklanmamasından sonra kesin listeye doğru giderken her ülkeden 4 tane oyuncunun katılabilmesi durumu var. Belli kriterler değişiyor. Sonra çekilenler oldu hatta white cardları başka sporculara vermeselerdi biz zaten ilk listede de belki yerimizi alacaktık.

ÇAĞLA BÜYÜKAKÇAY: "İSTİKRARLI SONUÇLAR ALARAK OLİMPİYATLARA GİDİYORUZ"
2016 Rio Olimpiyatları'nda mücadele edecek milli sporcu Çağla Büyükakçay, bu senenin ilklerle dolu bir yıl olduğunu dile getirdi.
Olimpiyat hedefinin tabii ki her sporcunun hayali olduğunu söyleyen Çağla Büyükakçay, "Ben olimpiyat ruhunu esasında İstanbul 2020 Olimpiyat Komitesi ile beraber yaptığımız çalışmalarla o ruhu, önemi hissetmeye başlamıştım. Sporcunun ülkesini olimpiyatlarda temsil etmesinin önemini daha iyi anlamaya başlamıştım. Tabii ki senelerdir verilen bir emek var ama özellikle son senede hem Türk halkının hem başkanımızın hem de bakanlığımızın tenise vermiş olduğu desteklerle tabii ki doğru ve iyi çalışmayla istikrarlı sonuçlar alarak olimpiyatlara gidiyoruz. Benim için çok büyük bir onur. Hem bu ilki ülkeme kazandırmak hem kariyerime olimpiyatlarda yer alma bir olimpik sporcu olma unvanı müthiş bir şey. Teniste hedefler her geçen gün büyüyor. İşim çok zorlaştı ama Türk bayrağı altında olimpiyatlarda bayrağımızı dalgalandıracak olmak çok büyük heyecanla gitmeyi iple çekiyorum. Bu yolda bana destek olan herkese çok teşekkür ederim" diye konuştu.


"ZİKA VİRÜSÜ ŞU ANDA BENİ ENDİŞELENDİRMİYOR"
Bazı sporcuların zika virüsü sebebiyle olimpiyatlardan çekilmesinin kendisi açısından endişe yaratıp yaratmadığı sorulan Büyükakçay şöyle cevap verdi: "Zika virüsü ile ilgili bir çok koruma paylaşıyorlar. Brezilyalı arkadaşlarım var fikirler aldığım. Koruduğumuz sürece şu anda beni endişelendirmiyor."

"DARBE GİRİŞİMİ BENİ ÇOK ETKİLEDİ"
15 Temmuz akşamı yaşanan darbe girişiminin ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) yapılan ziyaret hakkında da konuşan Çağkla Büyükakçay, "15 Temmuz akşamı çok zor bir şey yaşadık ülkece. Bütün şehitlerimize Allah rahmet eylesin. Bakanımız bizi mecliste ağırladı ve bombalanan yerleri gösterdi. Ben çok etkilendim, ülkemize böyle bir zarar verildiği için. Bakanımız bize çok ilgi gösterdi ve milli sporcularımızın olimpiyatlarda güçlü durmalarının üzerinde durdu. Türkiye Cumhuriyeti'ni temsil ettiğimiz için bize şimdi daha çok iş düşüyor bence" dedi.

"SERENA WİLLİAMS İLE İLK TURLARDA KARŞILAŞMAK İSTEMEM"
Sosyal medyada Federer'in olmayışından dolayı duyduğu üzüntüyü paylaşan Çağla, Serena Williams ile mücadele etmeyi istediğini belirtti.

Çağla, "Serena Willians ile oynamayı isterim ama ilk turlarda karşılaşmak istemem. Son dönemin en iyisi. Unutulmaz bir şey olur. Federer'in olmayışı da beni çok üzdü çünkü hepinizin bildiği gibi altın madalyası yoktu kariyerinde ve orada birlikte olmak çok güzel olacaktı ama sağlık bu" diye konuştu.


CAN ÜNER: "OLİMPİYATLAR HEPİMİZİN RÜYASI"
Antrenör Can Üner ise, "Olimpiyatlara katılmak hepimizin rüyası. Hem sporcuların hem antrenörlerin olmak istediği bir yer. Olimpiyatlar 4 senede bir yapılıyor. Ben hiç ümitsizliğe kapılmadım. Gideceğimize inanıyordum. Burada olmak gerçekten çok güzel. Çağla 2-3 senedir çok iyi performans gösteriyor. Bunun devamını olimpiyatlarda bekliyoruz. İyi bir kurayla, gidebileceğimiz en üst noktaya kadar gitmek istiyoruz. İlk maç çok önemli bizim için" şeklinde konuştu.