Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Türkiye'de şu ana kadar offline (çevrimdışı) olarak yapılan video yardımcı hakem sistemi (VAR), Antalya'da oynanan Finlandiya-Malta maçıyla ilk kez çevrimiçi olarak uygulandı. Karşılaşmayı Hüseyin Göçek yönetti. Göçek'in yardımcılıklarını Mustafa Emre Eyisoy ve Serkan Olguncan yaptı.

Türkiye'deki VAR çalışmaları sonrasında FIFA ve IFAB izinleri alınarak müsabakada hakemin, VAR hakemiyle doğrudan iletişim kurabildiği uygulama gerçekleştirildi. Müsabakada VAR olarak Halis Özkahya ve video yardımcı video hakem (AVAR) olarak ise Ali Palabıyık görev aldı. Maçı, Merkez Hakem Kurulu (MHK) üyesi Serdar Tatlı ile Erol Ersoy ve Süper Lig hakemleri de izledi.

FİNLANDİYA KAZANDI
Maçta Finlandiya, Malta karşısında üstün futbol oynadı. Finlandiya, ilk yarıyı 13. ve 27. dakikada Teemu Pikku, 23'üncü dakikada da Kalle Taimi'nin golüyle 3-0 önde tamamladı. 85. dakikada Fredrik Jensen ve 3 dakika sonra da Pyry Soiri Malta filelerini havalandırdı. Finlandiya, karşılaşmayı 5-0 kazandı.

Maçta iki ülkenin taraftarı da tribünden takımlarını destekledi.

İKİNCİ DEFA AZERBAYCAN-MAKEDONYA MAÇINDA UYGULANACAK
Türkiye'de VAR yarın Antalya Mardan Stadyumu'nda saat 19.00'da başlayacak Azerbaycan, Makedonya müsabakasında da uygulanacak. Bu maçta ise Halis Özkahya düdük çalarken yardımcılıklarını Kerem Ersoy ve Kemal Yılmaz yapacak, Ali Palabıyık 4. hakem olarak görev alacak. Bu maçta Cüneyt Çakır 'VAR', Hüseyin Göçek ise 'AVAR' olarak görev üstlenecek. Antalya'da oynanacak iki milli müsabaka ile VAR'ın Türkiye'ye kazandırılmasında çok önemli bir adım atılacağı ifade edildi.

ONLINE UYGULAMA NASIL YAPILIYOR?
VAR sisteminin online uygulamalarında maçın hakemi ile VAR aracında bulunan Video Yardımcı Hakemi arasında doğrudan iletişim kurulabilecek. VAR kapsamına giren pozisyon ile ilgili Video Yardımcı Hakem, müsabaka hakemini uyarabilecek. Müsabaka hakemi gerekli görürse saha kenarındaki ekrandan pozisyonu izledikten sonra kararını değiştirebilecek. Uygulamaya göre son karar müsabaka hakeminde olacak.