Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dış Yazar Yaman isminin anlamı nedir? Yaman ne demek, Kuran'da geçiyor mu? Yaman isminin analizi

    Tıpkı diğer isimler gibi anlam ve kökene sahip olan Yaman ismi, son dönemlerde internet üzerinde en fazla araştırılan isimlerden biri olmuştur. Kimileri tarafından beğenilirken kimileri tarafından sevilmeyen bir isim olan Yaman, Türkiye’de birçok kişiye adını verir. Peki Yaman isminin özellikleri neler? Yaman Kur’an’da geçiyor mu? İşte merak ettikleriniz…

    YAMAN İSMİNİN ANLAMI

    Yaman isminin anlamı için derlenen bazı anlamlar aşağıda sıralanmıştır;

    • Alışılmadık, olağanın dışında
    • Etki ve beceri bakımından alışılmışın dışında olan biri.
    • Pes etmeyen, mücadeleci, güçlü ve azimli kimse.
    • Heybetli ve gözü kara kişi.

    Ülkemizde Yaman adını kullanan 8.322 kişi vardır. Ayrıca İzmir’de bu isme sahip olan 905, Ankara’da 507, İstanbul’da ise 2.320 kişi bulunur.

    YAMAN KUR’AN’DA GEÇİYOR MU?

    İnternet üzerinde en fazla araştırılan konuların başında “Yaman Kur’an’da geçiyor mu?” sorusuyla bu ismin İslami açıdan yeri bulunur. Yaman adı doğrudan kutsal kitapta geçmese de çocuklara verilmesinde dinen herhangi bir sakınca bulunmamıştır. Din alimlerinin ortak görüşünce bu isim caizdir.

    YAMAN ADININ ÖZELLİKLERİ

    Liderlik vasfını üzerinde taşıyan Yaman adının bazı özellikleri aşağıda derlenmiştir;

    • Bu kişilerin çoğunlukla mantığı ağır basar. Tam da bu nedenle bilimsel çalışmalarda başarılı olma ihtimalleri oldukça yüksektir. Bulundukları gruplarda çoğunlukla kişilerin düşünmediklerini düşünür ve uygularlar.
    • Hayal kırıklığına uğramayı sevmeyen bu kişiler zaman zaman maceraperest yapısıyla öne çıkar.
    • Zor anlarda nereden para kazanacaklarını bilen bu kişilerin ticari zekâları da büyük ölçüde gelişmiştir.
    • Yetenekli ve akıllı olan bu insanlar, duygusallıklarının kurbanı olma konusunda da zaman zaman yetersiz kalabilir. Kurnaz yapılarına rağmen hızlıca âşık olabilen bu kişiler, dönem dönem duygusal konularda kandırılmaya müsait olabilir.
    • Kendine has görüş ve düşünceleri olan bu kişiler genellikle çözüm odaklıdır ve bu da onları öne çıkan bir lider yapar.

    YAMAN İSMİNİN ANALİZİ NEDİR?

    Kişilerin en sık sorduğu soruların başında “Yaman isminin analizi nedir?” gelir. İsimlerin harf analizleri de isim koyma noktasında dikkate alınması gereken bir konudur. Bir ismin taşıdığı anlam kadar harf analizi de enerji ve özellik belirleyicidir. İşte Yaman adının harf analizi;

    • Y: Sezgi gücü yüksek olan bu kişilerin aşka verdiği önem oldukça yüksektir. Geçmişlerini asla unutmayan bu insanların duygusal yönleri de ağır basar.
    • A: Lider olma isteğini yansıtan bu özellik, Yaman adına sahip insanların gururlu kişiliklerini öne çıkarır.
    • M: Yoğun enerjili ve ticarette başarılı kişilerin harfi olan M, gerçekçiliği ve keyfe düşkünlüğü de sembolize eder.
    • A: Bu harfin, isimlerin ortasında olduğu durumlarda lider olma isteği öne çıkar. Gururlu kişilerin de harfi olan A, Umut adına sahip kişilerin bir ortamda neden öne çıktığını açıklar.
    • N: Cesaret ve sağduyunun temsilcisi olan N, değişiklikten pek de haz etmeyen kişileri ifade eder.

    Eski Türkçe’den gelen Yaman isminin bilhassa Osmanlı döneminde yoğun olarak kullanıldığı bilinenler arasındadır. Bu isim; Arslan, Sercan, Çetin, Olcan ve Kahraman gibi isimlerle bir arada kullanılabilir.

    ÖNERİLEN VİDEO
    Haberi Hazırlayan: Rıza Gereniz
    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ