Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Yaşam Kadın Evde yapılabilecek deodorant tarifleri...
    1

    Deodorant için, vücutta hoş olmayan kokuyu maskeleyen kurtarıcı diyebiliriz. Gün boyu yoğun işlerin ve kokuşturmanın üzerinizde bıraktığı en büyük etki ter kokusudur. Deodorantlar, ter kokusunu saklayan ve ortaya çıkmasını engelleyen, direk vücuda uygulanılan kozmetik ürünleridir.

    2

    Deodorantlar; Koltuk altı temizliğinin yanında, bölgenin her daim güzel kokmasını ve terleme gibi durumların dış kıyafete yansıyıp kötü görünmesini engellemektedir.

    3

    Vücut için nefes alıp vermek çok doğal bir olaysa, terlemek de o kadar doğaldır.

    4

    Bir çoğumuz deodorant ve parfümleri, çeşitli kozmetik ürünleri satan dükkanlardan almaktayız. Fakat bu ürünlerin içinde birçok kimyasal madde olduğunu belirtmek gerekir. Bu kimyasal maddeler hassas ciltlerde tahriş edici özelliğe sahiptirler.

    5

    Ayrıca uzun süre boyunca tene nüfuz eden parfümün cildi kırıştırdığı bilinmektedir. Sizlerle paylaşacağımız basit tarifler sayesinde evde deodorant yapma ayrıcalığına sahip olacaksınız.

    İşte evde yapabileceğiniz deodorant tarifleri...

    6

    Yasemin Kokulu Deodorant Yapımı

    * Badem yağı ( 2 çorba kaşığı kadar )

    * Yasemin özü ( 3 damla )

    * Talk pudrası ( 1 çorba kaşığı )

    7

    Hazırlanışı: Malzemelerin tamamını bir kapta toplayıp homojen bir karışım elde edene kadar karıştırın. Elde ettiğiniz hoş kokulu deodorantı ister ufak bir sprey şişesine ister normal bir şişeye koyabilirsiniz. Birkaç damla gün boyunca güzel kokmanızı sağlayacaktır. Bu deodorant sayesinde teniniz zarar görmez ve ter kokusunun önüne geçersiniz.

    8

    Gül Kokulu Deodorant Yapımı

    * Etil Alkol ( 180 ml. Alkolü eczanelerden temin edebilirsiniz )

    * Gül suyu ( 30 gram kadar )

    * Lavanta yağı ( 4 tatlı kaşığı )

    * Karanfil yağı ( 25 gram kadar )

    9

    Hazırlanışı: İlk olarak alkolün yarısını ayırın. Ayırdığınız alkolün içine lavanta yağını ve karanfil yağını ekleyin ve güzelce karıştırın. Ardından bu karışımın üzerine alkolün kalanını ekleyip karıştırmaya devam edin. Son olarak 30 dram gül suyunu karışıma ilave edin ve cam bir şişeye koyun. Bu parfüm sayesinde harika bir kokuya sahip olacaksınız.

    10

    Lavanta Kokulu Doğal Deodorant Yapımı

    * 1 damla lavanta yağı

    * 1 damla sedir yağı

    * 250 ml witc hazel suyu

    * 2 çorba kaşığı bitkisel gliserin

    11

    Hazırlanışı: Malzemeleri karıştırdıktan sonra cam bir şişeye aktarıp kullanacağınız kadarını spreyli bir şişeye doldurup cildinize uygulayın. Gün içinde güzel kokmanızı sağlayacaktır.

    12

    Nane Kokulu Doğal Deodorant Yapımı

    * Taze Nane ( 3 yemek kaşığı )

    * Elma sirkesi ( 2 yemek kaşığı )

    13

    Hazırlanışı: Taze naneleri ince ince kıyın. ( Dilerseniz robottan da geçirebilirsiniz. ) Parçaladığınız nanelerin üzerine elma sirkesini ilave edin ve iyice karıştırın. Bu karışımı cam bir kavanoza koyun ve ağzını iyice kapatın. Nane deodorantını 1 hafta beklemeniz gerekiyor. Ancak bu şekilde nanenin keskin koksusu ortaya çıkabilmektedir. Her gün deodorantı çalkalayın ve açın. Bu şekilde 7 gün devam ettikten sonra nane kokulu deodorantınız hazır olacaktır.

    (Kaynak: Mahmure)

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ