Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Dev arama motoru Google, bu sene 19 Haziran'a denk gelen Babalar Günü için özel Doodle hazırladı. Peki Babalar Günü'nde neler yapılması gerekir? Babalar Günü mesajları, hediyeleri ve merak edilen tüm detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz...

İLK BABALAR GÜNÜ NE ZAMAN KUTLANDI?

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd'un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar Haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910'da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon'ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edilmiştir.

İşte Google'ın Babalar Günü'ne özel hazırladığı Doodle;

BABALAR GÜNÜ MESAJLARI

* Dünyadakı çiçeklerin en güzeli güldür güllerin en güzeli ise sen. Babalar Günün kutlu olsun babacığım.

* Babanın erdemleri çocuklarının servetidir. Babalar Gününüz kutlu olsun.

* Çocukluk cağında baba korumasından daha güçlü bir ihtiyaç düşünemiyorum.

* “Hiçbir çocuk babasının hakkını ödeyemez! Ancak onu köle olarak bulur da satın alarak hürriyetine kavuşturursa babalık hakkını ödemiş olur.” Hz.Muhammed (s.a.v)

* Mesafeler ne kadar uzun olursa olsun sevgisini her zaman üzerimde hissettiğim dün de bugün de yarın da hep yüreğim kadar yakınımda olan babacığım, seni çok seviyorum.

* Çok sevdiğim canım babacığıma kucak dolusu sevgilerimi sunar, babalar gününü kutlarım.

* Ateşin yaktığından, güneşin hareket ettiğinden, gerçeğin bir yalan olduğundan kuşkulan; fakat benim seni sevdiğimden asla kuşkulanma. Babacığım Babalar Günün kutlu olsun.

* İnsan babasına borçlu olduğu saygıyı, ancak baba olunca duyar. Babalar Gününüz kutlu olsun.

* Tatlı babacığıma;  sabah yağan çiğ kadar saf, aksam gün batımında ise rüzgar kadar çılgın, okyanusun derinliklerindeki inci kadar güzelsin. Babalar Gününü kutluyorum.

* Bir adam yaşlandığını anlar, Çünkü babasına benzemeye başlar. Babalar Gününüz kutlu olsun.

* Sevgili babacığım gurbet uzak olsa da sevgin o kadar yakın ki bilmelisin ellerinden öperim sevgiler.

* “Baba cennetin orta kapısıdır. Artık sen istersen o kapıyı bırak istersen muhafaza et.” Hz.Muhammed (s.a.v)

* Koklanacak gül açılacak gonca yaşanacak hayat ve alınacak nefes olan sevgili babam ikliminden tasasızlık sevginden cesaret ve gözlerinden esaret aldığım günleri hep yasamak istiyorum.

* Gelinciklerin en sadesine papatyaların en güzel kokanına güllerin en güler yüzlüsüne babaların en sevgilisine babalar gününüzü bir kez daha kutluyorum.

* Sevgili babacığım sen bizim gül kokulu şekerden tatlı canımızdan değerli biricik babamızsın seni çok seviyoruz.

* Evimizin güneşi bir tanesi olan canım babama kucak dolusu sevgi ve saygılarımla. Babacığım bir günümde değil her günümdesin.