Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından heyecan ve merakla beklenen Güneş tutulması bugün gerçekleşti. Amerika Kıtası'nda çıplak gözle gözlemlenebilen Güneş tutulması, tarihin en büyük güneş tutulmalarından biri olarak ifade ediliyor.Ay'ın Güneş'i ve atmosferi kaplayacağı an tutulma gerçekleşti ve Kuzey Amerika'da tam Güneş tutulması olarak gözlemlendi. Saat 19:00 civarında başlayan Güneş tutulması, büyük ilgiyle izlendi.

Güneş tutulması; Salem, Oregon'dan Charleston Güney Carolina arasından tam olarak izlendi. Güneş tutulması, bu güzergahın dışında kalan yerlerden ise parçalı şeklinde görüntülendi.TRUMP AİLESİ GÜNEŞ TUTULMASINI BEYAZ SARAY'DAN İZLEDİ

ABD Başkanı Donald Trump, gerçekleşen Güneş tutulmasını Beyaz Saray'da eşi Melania Trump, kızı Ivanka Trump ve oğlu Barron Trump ile birlikte izledi.

Bugün gerçekleşen Güneş tutulması, 100 yılın en büyük Güneş tutulması olarak ifade ediliyor. ABD'de 14 eyaleti bir süre boyunca karanlığa gömen Güneş tutulması, hem ABD'deki vatandaşlar, hem de dünya genelinde milyonlarca kişi tarafından büyük ilgiyle izlendi.

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA),gerçekleşecek olan Güneş tutulmasının izlenebilmesi için bir internet sitesi oluşturdu. Güneş tutulmasının çıplak gözle gözlemleneceği bölgelerde bulunmayan milyonlarca kişi, Güneş tutulmasını bu internet sitesinden canlı olarak takip etti.

DÜNYADA MEYDANA GELECEK OLAN TÜM GÜNEŞ TUTULMALARI

Tutulma TarihiNereden Görülecek?Tutulma Türü
21 Ağustos 2017Amerika KıtasıTam
15 Şubat 2018Kuzey AmerikaParçalı
13 Temmuz 2018Güney AvustralyaParçalı
11 Ağustos 2018Kuzey AvrupaParçalı
6 Ocak 2019Doğu AsyaParçalı
2 Temmuz 2019Kuzey AmerikaTam
26 Aralık 2019Kuzey AsyaHalkalı
21 Haziran 2020Kuzey AsyaHalkalı
14 Aralık 2020Kuzey AmerikaTam
30 Nisan 2060                Kuzey Afrika, Türkiye, Orta AsyaTam                          

TÜRKİYE'DEN İZLENEBİLECEK GÜNEŞ TUTULMALARI

Tutulma TarihiTürkiye’de Görülme Türü
30 Nisan 2060Türkiye’den TAM görülecektir.              
3 Eylül 2081Türkiye’den TAM görülecektir.