ANTALYA (AA) - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Siyasi bir çözüm olmazsa Suriye'nin milli birliği, toprak bütünlüğü sağlanmazsa bugün DEAŞ'ı temizlersiniz yarın başka bir terör örgütü ortaya çıkar. Bataklığı kurutmanız lazım, bunun da en iyi yöntemi siyasi çözüm." dedi.

Türkiye-Rusya Ortak Stratejik Planlama Grubu 5. Toplantısı, Antalya'nın Alanya ilçesinde bir otelde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Rus mevkidaşı Sergey Lavrov eş başkanlığında yapıldı. Toplantıda, iki ülke bakanları 2017-2018 Yılları İstişareler Eylem Planı'nı da imzaladı.

Basına kapalı gerçekleştirilen görüşmenin ardından, düzenlenen ortak basın toplantısında soruları yanıtlayan Çavuşoğlu, iki ülke arasında ticaret konusunda hedeflere ulaşabilmek için ticarette ve yatırımda çeşitliliğinin artırılması gerektiğini dile getirdi.

Bakan Çavuşoğlu, "Daha da önemlisi engellerin tamamen kaldırılması lazım. Yani Türkiye ile Rusya arasında sermayenin önünde bir engel olmaması lazım. Aynı şekilde hizmetlerin önündeki engellerin kalkması lazım, kişilerin önündeki engellerin kalkması lazım ve malların, yani ticarete konu ürünlerin önündeki engellerin tamamen kalkması lazım. Bu konuda iradelerimiz var." diye konuştu.

İki ülke vatandaşlarının ülkeler arasında rahatlıkla ticaret ve iş birliği yapabilmesi gerektiğini vurgulayan Çavuşoğlu, bu nedenle tüm engellerin kaldırılması konusunda iradeleri bulunduğunu belirtti.

Rusya'nın engellerin kaldırılmasıyla ilgili önemli adımlar attığına dikkati çeken Çavuşoğlu, vize konusunda da bazı adımların kısa sürede atılacağını söyledi.

- Fırat Kalkanı Harekatı

Konuyla ilgili bir soru üzerine Türkiye'nin Fırat Kalkanı Harekatı'ndaki amacının son derece net olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, Türkiye'nin bölgeyi DEAŞ terör örgütünden temizlemek istediğinin altını çizdi.

Çavuşoğlu, "Esasen Irak ve Suriye'nin DEAŞ'tan tamamen temizlenmesi gerekiyor, El-Nusra'nın tamamen temizlenmesi gerekiyor. Terör örgütlerinin hepsiyle mücadele etmek gerekiyor. Siyasi bir çözüm olmazsa Suriye'nin milli birliği, toprak bütünlüğü sağlanmazsa bugün DEAŞ'ı temizlersiniz yarın başka bir terör örgütü ortaya çıkar. Bataklığı kurutmanız lazım, bunun da en iyi yöntemi siyasi çözüm." diye konuştu.

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye ve Rusya'nın, Esed konusunda zaman zaman farklı düşünmesinin normal olduğunu fakat siyasi çözüm konusunda iki ülkenin hemfikir olduğunu vurguladı.

Rusya'nın Suriye'deki muhaliflerle yaptığı görüşmenin sorulması üzerine Çavuşoğlu, Türkiye'nin Suriye'de kalıcı bir çözüm için Rusya'nın yapıcı rolünü hiçbir zaman inkar etmediğini, bu çerçevede Rusya'nın muhalefetle de görüşmesinde yarar olduğunu düşündüklerini bildirdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Yani ilişkilerimizde o soğuk günlerin yaşandığı dönemde bile bunu çok güçlü bir şekilde söyledik. Rusya'nın Suriye'de muhalefetle de görüşmesi son derece doğaldır. Ne diyoruz, milli birlik, toprak bütünlüğünün yanında, ülkenin birliğini sağlanması gerekiyor. Bu nasıl olur? Kimsenin dışlanmaması, kapsayıcı olmak gerekiyor. O sebeple bu görüşmeler doğaldır. Irak'tan Amerika çekilince maalesef o kapsayıcı yönetim işbaşına gelmedi, şimdi Irak bunun bedelini ödüyor ve yüzbinlerce ordu ya da değişik güçler 5-10 bin ya da 5-6 bin DEAŞ terör örgütünü yenmek için ne kadar çaba harcıyor." açıklamasında bulundu.

- Lavrov'a Rus ve Türk çocukların sevgi gösterisi

İki bakanın basın toplantısının ardından Lavrov ve Çavuşoğlu, Antalya ve Alanya'daki bazı meslek örgütleri ve Alanya Aya Yorgi Ortodoks Kilisesi Derneği, Alanya ve Antalya Rus Kültür ve Dayanışma Dernekleri ile görüşmelerde bulundu.

Alanyaspor Kulübü Başkanı Hasan Çavuşoğlu, Bakan Lavrov'a Alanyaspor forması ve atkısı hediye etti. Bakanlar ve iki ülke heyetleri, Alanya İskelesinde bulunan bir restoranda öğle yemeği yedi. Lavrov'a yollarda bulunan Türk ve Rus bayrakları taşıyan çocuklar sevgi gösterisinde bulundu.

Rusya heyetinin kaldığı Rubi Platinum Oteli'nin normalde kapalı olduğu, heyet için özel olarak açıldığı, Lavrov'un otelin kral dairesinde geceyi geçirdiği ve heyet için özel olarak seçilen 160 personelin hizmet ettiği öğrenildi.

(Bitti)


Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Antalya haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Antalya Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

İLGİLİ HABERLER