ANKARA (AA) - Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi Rehabilitasyon Bölümü öğrencilerince, "Dünya Serebral Palsi Farkındalık Ayı" dolayısıyla hastalığa ve hastaların yaşadığı problemlere ilişkin farkındalık oluşturmak amacıyla etkinlik düzenlendi.

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi bahçesinde yapılan "Serebral Palsi Farkındalık Etkinliği"ne, serebral palsili çocuklar ve aileleri, Serebral Palsili Çocuklar Derneği (SERÇEV) Yönetim Kurulu Başkanı Sinem Ersoy, akademisyenler ve çok sayıda üniversite öğrencisi katıldı.

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bülent Elbasan, burada yaptığı konuşmada, serebral palsinin bir bozukluk olarak değil bir durum olarak tanımlanabileceğini söyledi.

Bu hastalıkta, büyümeyle kas iskelet sisteminde ortaya çıkan problemlerin, çocuğun hareketlerini kısıtladığını anlatan Elbasan, bu durumun da bireylerin günlük yaşama katılımlarını olumsuz etkilediğini belirtti.

Yaşın büyümesi ve hareketlerin kısıtlanmasıyla toplum tarafından kabul probleminin yaşandığını ifade eden Elbasan, serebral palsili bireylere karşı sağduyulu olunması gerektiğini vurguladı.

Elbasan, "Tüm dünyada 17 milyon serebral palsili çocuğun yaşadığı, yalnızca İstanbul'da bu sayının 60 binin üzerinde olduğu tahmin edilmektedir. Bu da azımsanamayacak bir rakamdır." dedi.

Hastalığın dünyada genelinde görülme oranının bin doğumda 1,5 ile 3 arasında değiştiğini söyleyen Elbasan, Türkiye'de görülme oranınınsa Gazi Üniversitesinin yaptığı çalışmaya göre bin canlı doğumda 4,4 olarak belirlendiğini aktardı.

"Farklıyız, farkındayız" sloganıyla düzenlenen etkinlikte herkesi empati yapmaya davet ettiklerini anlatan Elbasan, "Bizimle aynı organlara, aynı uzuvlara sahip serebral palsili bireylerin yaşadıkları kassal ve sinirsel problemlerin bizden farklı olmadığını vurgulamak istiyorum." diye konuştu.

SERÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Ersoy ve Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan da birer konuşma yaparak etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen öğrenci ve öğretim üyelerine teşekkür etti.

Konuşmaların ardından sağlık bilimleri öğrencilerince serebral palsiye dikkati çekmek amacıyla müzik dinletisi, dans gösterisi, skeçler ve çeşitli yarışmalar düzenlendi.


Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Ankara haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Ankara Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.