Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

BÜYÜKŞEHİR'DEN, SANAYİ BÖLGELERİNE DEV DESTEK
- ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, BAŞKENT SINIRLARINDA BULUNAN SANAYİ BÖLGELERİNE SON DÖRT YILDA 311 MİLYON TL'LİK YATIRIM YAPTI
- FEN İŞLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI, AYNI SÜREDE SANAYİ BÖLGELERİNE 270 BİN TON ASFALT SERDİ, 304 KİLOMETRE YOL AÇTI,
- BAŞKAN GÖKÇEK: "GÖTÜRDÜĞÜMÜZ HİZMETLE, SANAYİ BÖLGELERİNİ, AVRUPA ÖDÜLLÜ ANKARA'YA YAKIŞIR HALE GETİRDİK"ANKARA (İHA) - Ankara Büyükşehir Belediyesi, 2012-2015 yılları arasında, Başkent sınırlarında bulunan 11 organize sanayi bölgesi ile 14 sanayi sitesine 311 milyon TL'lik yol, asfalt, kaldırım, bordür ve köprü yatırımları yaptı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "Götürdüğümüz hizmetle, sanayi bölgelerini, Avrupa ödüllü Ankara'ya yakışır hale getirdik" dedi.
Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından 2012 yılı başından 2015 yılı sonuna kadar Başkent'te organize sanayi bölgeleri ve sanayi sitelerine toplam 270 bin ton asfalt döküldü, 304 km yeni yol açıldı ve 283 km malzemeli bakım yapıldı. Ayrıca 190 bin 634 metrekare tretuvar, 162 bin metre bordür ve 7 bin bariyer döşenen bu bölgelere yapılan yatırımların maliyeti 311 milyon TL'yi buldu.
Ankara'nın bir sanayi kenti olduğunu belirterek, bu bölgelere götürülen hizmetlerin sanayi bölgelerinin gelişimine katkıda bulunduğunu anlatan Başkan Gökçek, "Ankara'da bulunan organize sanayi bölgeleri ve sanayi sitelerine götürdüğümüz hizmetle, sanayi bölgelerini Avrupa Ödüllü Ankara'ya yakışır hale getirdik" dedi.
Büyükşehir Belediyesi olarak köprülü kavşaklar, modern cadde, bulvar ve kaldırımlarla Başkent'in çehresini değiştirdiklerini belirten Gökçek, Ankara'da organize sanayi bölgelerini ve sanayi sitelerini de bu gelişim ve değişimin dışında tutmadıklarını kaydetti.

ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİ VE SANAYİ SİTELERİ
Başkan Gökçek'in verdiği bilgiye göre, Ankara'da hizmet götürülen 11 organize sanayi bölgesi şöyle:
OSTİM Organize Sanayi Bölgesi (OSB), Ankara-İvedik OSB, Ankara Sanayi Odası 1. Sincan OSB, Ankara Anadolu OSB, Ankara Polatlı OSB, Başkent OSB, Ankara Sanayi Odası 2. ve 3. OSB, Şereflikoçhisar OSB, Ankara Polatlı Ticaret Odası OSB, Ankara Dökümcüler İhtisas OSB ve Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas OSB."
Organize sanayi bölgeleri dışında yol, asfalt ve kaldırım hizmetleri götürülen 14 sanayi sitesi de şunlar:
Kazan-Saray Sanayi Sitesi , Akyurt Fuar Alanı, Yenimahalle-Susuz Dempa Sanayi Sitesi, Akyurt-Çınar Sanayi Bölgesi, Elmadağ Sanayi Bölgesi, Şaşmaz Sanayi Sitesi, Gölbaşı Galericiler Sanayi Bölgesi, Kazan-Saray Keresteciler Sanayi Sitesi, Mamak-Nenek Sanayi Sitesi, Yenimahalle Hurdacılar Sanayi Sitesi, Yenimahalle-Yuva Anteks Sanayi Sitesi, OSTİM Ayyıldız Sanayi Sitesi, Çubuk Sanayi Sitesi ve Akyurt Otonomi ile gıda toptancıları sitesi olan Yenimahalle'deki GİMAT.

SANAYİ BÖLGELERİNE YAPILAN KÖPRÜ
Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Başkent'te organize sanayi bölgeleri ve sanayi sitelerine yol, asfalt, kaldırım çalışmalarıyla birlikte 4 köprü ve 1 viyadük de yaparak bu bölgelere ulaşımı kolaylaştırdıklarını söyledi.
Başkan Gökçek, 2012 ve 2015 yılları arasında yapılan köprü çalışmalarıyla ilgili şu bilgileri verdi:
"Etimesgut Şaşmaz Sanayi'de yapılan Bahçekapı Köprüsü (Coca Cola) ile Şaşmaz Sanayi Sitesini ikiye bölen Ankara Çayının diğer tarafına bağlantı yapıldı.
Şaşmaz Sanayi'de yapılan Şaşmaz viyadüğü, Şaşmaz Oto Sanayi Sitesi ile Ankara Bulvarını bağlıyor.
Yenimahalle İvedik OSB'de, 100. Yıl Bulvarını rahatlatmak amacıyla Erdal Gökalp (Uzay Çağı) Köprüsü yapıldı. Köprü, metro ile Alınteri Bulvarı üzerinden geçiyor. Yenimahalle Başkent Sanayi'de yapılan Yunus Emre Köprülü Kavşağı, Batıkent Bulvarı ve Batı Bulvarı trafiğini kesintisiz hale getirdi.
Sincan Başkent OSB'de yapılan Türk Obası Köprüsü ise Başkent Organize Sanayi Bölgesi ile Sincan Hayvancılık Bölgesini bağlıyor."

KALDIRIM VE BARİYER ÇALIŞMALARI
Sanayi bölgelerinde yol açım, malzemeli bakım ve asfalt serim, yama, bakım onarım çalışmalarıyla birlikte kaldırım ve bariyer çalışmaları yaptıklarını kaydeden Gökçek, kaldırım yapımında, başkent genelinde olduğu gibi bazalt kaplamalı beton blok kullanıldığını söyledi.
Kaldırım çalışmalarında engelliler için de rampa yapıldığını belirten Başkan Gökçek, görme engelliler için 10-15 santim kalınlığında görme engelli (kılavuz) beton parke, 10-15 santim kalınlığında noktalı görme engelli (uyarıcı) beton parke kullanılarak 'iz yolu' yapıldığını anlattı.
(BC-HO-Y)

19.01.2016 11:10:42 TSI
NNNN

Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Ankara haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Ankara Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.