ERÜ Müdürü Atak, oruç psikolojisini anlattı

(Fotoğraflı)

KAYSERİ (İHA) - Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Psikolojik Danışma ve Rehberlik Merkezi Müdürü Öğr. Gör. Mustafa Atak, orucun sayısız faydalarının bulunduğunu belirtti.
Öğr. Gör. Atak, yaptığı açıklamada, orucun bireyin otokontrol sistemini geliştirdiğini söyledi. Atak, "İnsan benliğini eğiten oruç, kişiyi sakinleştirdiği gibi, bireydeki endişe ve kaygıyı azaltır. Oruç, açlık duygusunun davranışçı bir yöntemle öğretilerek bireyin kendisi dışında başka insanların da bu dünyada yaşadığının hatırlatılmasıyla, merhamet, şükür, yardım ve paylaşım duygularını geliştirir. İnsanı paylaşımcı hale getirir. Bireyi bencillikten kurtarır. Kişinin kendi benliği, nefsi hakkında bir farkındalık oluşturur. Oruç nefsi güçsüzleştirir. Çünkü bedenimizin enerjisi azaldıkça, nefsin enerjisi de azalır. Nefs bedene sıkıca bağlıdır ve oruçta nefsin aktivitesi azalır. Boşa harcayacak enerji kalmaz. Yılın diğer zamanlarında yeni ve ilginç şeyler bulmak için işimize ara veririz. Zorlayıcı derecede aktif olduğumuz için herhangi bir şeye konsantre olmakta güçlük çekeriz. Genellikle kendimizi meşgul etmek için her türlü işe atlarız. Oruç esnasında ise, çoğunlukla elimizdeki işle sınırlı kalırız. Koşturarak çalışma, ya da birçok işi aynı anda yapmaya çalışmak amacıyla koşuşturmaya yetecek kadar enerjimiz yoktur" diye konuştu.
(SK)

26.05.2017 17:50:27 TSI
NNNN

KAYSERİ

20 Ağustos 2019 Salı

  • İMSAK 04:18
  • GÜNEŞ 05:49
  • ÖĞLE 12:47
  • İKİNDİ 16:32
  • AKŞAM 19:34
  • YATSI 20:59
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Kayseri haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Kayseri Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

İLGİLİ HABERLER