Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması

Ankara Festivali'nde, "Suyun Hikayesi" anlatılıyor

(Fotoğraflı)

ANKARA (İHA) - Büyük Ankara Festivali'nde ziyaretçiler, bir taraftan eğlenceli zaman geçirirken bir taraftan da Büyükşehir Belediyesi'nin kuruluşlarını tanıma imkanı buluyor.
Büyükşehir Belediyesi'nin halka temiz su sağlama, kent merkezi ve çevre ilçelerin atık su altyapısının yapılması gibi çok önemli görev ve sorumluluklarını yerine getiren kuruluşu ASKİ Genel Müdürlüğü'nün çadırında festival ziyaretçileri, musluğu çevirerek kolayca ulaşılan içme suyunun nasıl temiz ve sağlıklı su haline getirilişinin hikayesini uygulamalı tanıtımlarla öğreniyor.

Ankara'da 4 yerde Nasa arıtma yöntemi
Festival ziyaretçileri, ASKİ Genel Müdürlüğü'nün 3 ilçede kurduğu, astronotların aylarca süren uzay yolculuklarında içme suyu elde edebilmeleri için NASA tarafından geliştirilen "Membran Arıtma Sistemi"nin (Ters Ozmos) demosunu da ASKİ çadırında görebiliyor.
ASKİ yetkililerinin verdiği bilgiye göre; Beypazarı Arıtma Tesisi'nde ilçe merkezinin tamamının, Polatlı Yüzükbaşı Arıtma Tesisi'nde ilçe merkezi ve 5 köyün, Bala'da Karadalak Arıtma Tesisi'nde Bala merkez ve 15 köyün, Bala Kesikköprü Tepeköy Arıtma Tesisi'nde de 18 köyün temiz içme suyu temininde "Membran Arıtma Sistemi"ni kullanıyor.
"Membran Arıtma Sistemi"nde; barajlardan veya kuyulardan çıkarılan ham su, yüksek basınçlı pompalarla 0.1 mikron deliklere sahip beyaz "membran kılıfları"ndan geçiriliyor ve insanlar için yararlı olan moleküller temiz su tankına toplanırken, zararlı olan moleküller de tahliye ediliyor. İşlemde son olarak da temiz su klorlanarak şebekeye dağılımı sağlanıyor.
ASKİ ayrıca, merkezden 11 ekiple takibini yaptığı Ankara genelinde 981 su deposunda klorlama işlemi yaparak, suyu mikroptan ve bakteriden arındırıyor. ASKİ, elektriğe ulaşılamayan yerlerde de güneş enerjisinden sağladığı elektrikle klorlama işlemini yapıyor. "Ters Ozmos" sistemi olarak da adlandırılan su arıtma teknolojisinde her türlü suyun arıtılmasında gelinen en son nokta olarak değerlendiriliyor.

Uzak köylere, 104 paket içme suyu arıtma tesisi
ASKİ Genel Müdürlüğü, merkezden uzak mahallelere de 104 adet paket içme suyu arıtma tesisi kurdu. Paket içme suyu arıtma sisteminde ise temiz suya ulaşmanın bir diğer yolu olan "Kumlama" yöntemi kullanılıyor.
ASKİ'nin İvedik Arıtma Tesisi'nde de Ankaralılar "betonarme" (konvansiyonel) denilen, "durulama, kumlama, bekletme" yöntemi ile temiz ve sağlıklı suya ulaşıyor.
(BEN-BT-Y)

05.08.2017 12:53:44 TSI
NNNN

Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Ankara haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Ankara Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.