Ergenlikte madde bağımlılığına dikkat

(Fotoğraflı)

ERZURUM (İHA) - Günümüzde alkol ve uyuşturucu bağımlılığının çocukluğun sonlarında ve ergenliğin başlarında başlamakta olduğunu belirten Yrd.Doç.Dr. Onur Okan Demirci, ergenlikte madde bağımlılığına dikkat edilmesi konusunda uyarılar da bulundu.
Zi&On Psikiyatri Akademisinden Psikiyatri Uzmanı Yrd.Doç.Dr. Onur Okan Demirci, "Bu bağımlılık ruhsal veya fiziksel olabilir. Ruhsal bağımlılık, keyif verici bir uyaranı kullanmaya alışmak, onu arzu etmek ve olmadığı zaman da gerginlik ve kaygı yaşamaktır. Fiziksel bağımlılık, ruhsal bağımlılığın tersine uyarana bağlanma durumudur. Uyaranın yoksunluğunda vücutta titreme, terleme, kusma, kasılma gibi fiziksel değişiklikler görülür" dedi.
Yrd.Doç.Dr. Demirci, DSM-IV (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders)ün ölçütlerine göre bireyin madde bağımlısı olduğunun belirtilerini şöyle sıraladı:
"Bağımlı olunan maddeye karşı son 1 yıl içinde bir tolerans geliştirilmiş olması, Yoksunluk belirtileri göstermek ve bundan kurtulmak için bağımlı olunan maddeyi veya benzerlerini almak, Düşündüğünden yüksek dozlarda ve uzun dönemlerde maddeyi kullanmak, Madde kullanımından kurtulmak veya kontrol altına almak için devamlı çaba içinde olmak, Maddeyi bulmak, kullanmak ve etkilerinden kurtulmak için çok fazla zaman harcamak, Maddeyi kullanmaktan dolayı sosyal, mesleki ve serbest zaman etkinliklerinde azalma veya bu etkinlikleri terk etmek, Kullanılan maddeden dolayı fiziksel veya psikolojik sorunların varlığına rağmen madde kullanımına devam etmek."
(ÖB-ÖB-Y)

07.11.2017 11:00:53 TSI
NNNN

ERZURUM

18 Ocak 2020 Cumartesi

  • İMSAK 05:59
  • GÜNEŞ 07:27
  • ÖĞLE 12:30
  • İKİNDİ 15:01
  • AKŞAM 17:23
  • YATSI 18:46
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Erzurum haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Erzurum Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.

İLGİLİ HABERLER