Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Afrin'deki terör örgütü PYD-PKK-YPG ile DEAŞ unsurlarına yönelik gerçekleştirilen Zeytin Dalı Harekatı'yla ilgili olarak sosyal medyada gerçek dışı bilgi ve paylaşımlar mercek altına alınıyor. Sosyal medyadaki paylaşımları sıkı takip altına alan emniyet birimleri ve savcılıklar Türkiye genelinde soruşturma yürütüyor. Ülke genelinde Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin sosyal medya üzerinden gerçek dışı bilgi ve paylaşımları ile terör propagandası yapanlara yönelik düzenlenen operasyonlar ve soruşturmalar şöyle;

İSTANBUL

Habertürk Haber Merkezi'nden Arzu Kaya'nın haberine göre; Afrin'deki PYD-YPG/PKK ve DEAŞ hedeflerine yönelik gerçekleştirilen "Zeytin Dalı" harekatının ardından sosyal medya üzerinden terör örgütü propagandası yapan 57 kişi hakkında soruşturma başladı. 

5 AYRI SUÇTAN SORUŞTURMA BAŞLATILDI

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı konuyla ilgili yazılı açıklama yaparak, Türkiye sınırları ve bölgede güvenliği sağlamak amacıyla PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ mensubu teröristleri etkisiz hale getirmek üzere Türk Silahlı Kuvvetleri'nce harekat başlatıldığını belirtti.

Harekatın başladığı tarihten itibaren twitter paylaşımlarıyla terör örgütü propagandası yapan 57 kişi hakkında "kamu görevlisine hakaret", "halkı kin ve düşmanlığa tahrik", "Cumhurbaşkanına hakaret", "Türk milletini, T.C. Devletini ve devletin askeri teşkilatını alenen aşağılama" ve "terör örgütü propagandası yapma" suçlarından re'sen soruşturma başlatıldı. Suç teşkil eden benzeri eylemlerle ilgili araştırmaların devam ettiği kaydedildi.

DİYARBAKIR'DA 17 ŞÜPHELİDEN 8'İ GÖZALTINA ALINDI

AA'nın aktardığına göre, Diyarbakır'da, Zeytin Dalı Harekatı'nı bahane ederek sosyal medyada PYD/PKK propagandası yapan, gerçeğe aykırı haber ve paylaşımlarda bulunan 17 şüpheliden 8'i gözaltına alındı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin sosyal medya üzerinden algı yapılarak terör örgütü propagandası yapan, Kürt kökenli vatandaşları provoke ederek sokağa çıkmaya teşvik eden, harekatla ilgili kışkırtıcı, maksatlı ve gerçek dışı fotoğraflar paylaştıkları tespit edilen 17 kişi hakkında yakalama kararı çıkartıldı.

Bunun üzerine İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele şube ekipleri, eş zamanlı düzenlenen operasyonda 8 şüpheliyi gözaltına aldı. Şüphelilerin evlerinde yapılan aramalarda örgütsel döküman, ruhsatsız tabanca ve pompalı tüfek ile bu silahlara ait fişek ve mermiler ele geçirildi.

Haklarında yakalama kararı çıkarılan 9 şüphelinin gözaltına alınması için çalışmalar sürüyor.

 

BURSA'DA TERÖR OPERASYONU

Bursa'da, sosyal paylaşım siteleri üzerinden terör örgütü PKK/KCK'nın propagandasını yaptıkları iddiasıyla 6 kişi gözaltına alındı.

İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 6 kişinin sosyal medya üzerinden terör örgütü PKK/KCK propagandası yaptığını belirledi.

Osmangazi, Yıldırım ve İnegöl'deki adreslere eş zamanlı operasyon düzenleyen ekipleri 6 kişiyi gözaltına aldı.

Zanlılar, işlemleri için emniyet müdürlüğüne götürüldü.

MARDİN'DE BİR KİŞİ YAKALANDI

Mardin'de "Zeytin Dalı Harekatı" ile ilgili sosyal medyada terör örgütü PKK propagandası yapan ve gerçek dışı bilgi paylaşan bir kişi yakalandı.

Alınan bilgiye göre, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) hudut güvenliği ve bölgede istikrarı sağlamak amacıyla Suriye'nin kuzeybatısındaki Afrin bölgesinde, PYD/PKK ve DEAŞ'a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek amacıyla başlattığı "Zeytin Dalı Harekatı"nın ardından, sosyal medya hesaplarından terör örgütlerinin propagandasını yapanlara yönelik inceleme sürüyor.

Mardin Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturmada, harekatla ilgili sosyal medyada terör örgütü PKK propagandası yapan ve gerçek dışı bilgi paylaştığı tespit edilen bir şüpheli, İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince adresine düzenlenen operasyonda gözaltına alındı.
Şüphelinin, emniyetteki işlemleri sürüyor.

Mardin'de dün de sosyal medyada Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili gerçek olmayan bilgiler paylaşan bir şüpheli gözaltına alınmıştı.

KÜTAHYA

Kütahya'nın Emet ilçesinde, sosyal medya üzerinden terör örgütlerinin propagandasını yaptığı iddia edilen doktor gözaltına alındı.

Alınan bilgiye göre, Emet Devlet Hastanesi'nde görev yapan çocuk doktoru O.B. (30) tarafından kullanıldığı öne sürülen bir Twitter hesabından, Türkiye aleyhine terör örgütleri PKK ve FETÖ'yü övücü paylaşımlar yapıldığı ihbar edildi.

İddialar üzerine Kütahya İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, Emet ilçesine giderek Hamam Mahallesi'nde yaşayan O.B'yi gözaltına aldı.

Şüpheli sorgulanmak üzere İl Emniyet Müdürlüğü'ne getirildi.

MUŞ'TA 1 GÖZALTI

Muş'ta, Zeytin Dalı Harekatı'na yönelik sosyal medyada terör propagandası yapan şüpheli, gözaltına alındı.

Muş Cumhuriyet Başsavcılığı, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından terör örgütü PYD/PKK ve DEAŞ unsurlarına yönelik Suriye'nin Afrin bölgesinde yürütülen Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin sosyal medyada terör propagandası içeren paylaşımlara yönelik soruşturma başlattı.

Bu kapsamda polis, M.N.'yi kent merkezinde gözaltına aldı.

Şüphelinin emniyetteki işlemleri sürüyor.

Başsavcılık, Afrin'de çekildiği ileri sürülen ve gerçeği yansıtmayan fotoğraf ve paylaşımları da incelemeye aldı.