06 ARALIK 2016
ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin başkanlık sistemi ya da parlamenter sistem arasında tercihi halkın yapması yolundaki önerisi, siyasetin gündemini tümüyle sistem tartışmasına kilitledi. Ankara kulisleri, referandum isteyen Bahçeli’nin bunun için gerekli oy eksiğini Meclis’te tamamlayıp ardından da referandumda seçmenin “Hayır” oyu kullanmasını isteyip istemeyeceği sorularına yanıt arıyor. Bu süreçte AK Parti’nin Meclis’e getireceği teklifin metni belirleyici olacak.

MHP’nin, teklifi “Meclis’te referanduma götürebilmek için” vaat ettiği desteğe ilişkin hassasiyetler, tam başkanlıktan ziyade sistemin ana hatlarıyla oynamayan ve başkanın yetkilerinin “denge-denetleme” mekanizmaları ve “sorumlulukla” sınırlandığı bir sisteme işaret ediyor. Mevcut uygulamada bütün anayasal yetkilerini kullanırken, ‘vatana ihanet’ dışında yargılanması mümkün olmayan bir fiili başkan yerine, sınırları ve sorumlulukları belirlenmiş bir devlet başkanlığı sisteminin Meclis’e getirilmesini isteyen MHP’nin, paketi de etkilemesi beklenen hassasiyetleri şöyle:

İLK 4 MADDE: Bu hassasiyet, MHP’nin uzlaşma komisyonundan bu yana üzerinde tartışma bile açmadığı ‘kırmızı çizgi’si. Komisyonun kilitlenmesini göze alarak bu konuda geri adım atmayan MHP, yeni süreçte de ilk 4 maddeye dokunan bir teklifin halkın önüne çıkmasını istemiyor.

ÜNİTER YAPI: Başkanlık sistemiyle birlikte gündeme gelen ‘eyalet sistemi’ tarzı bir üniter yapıyı zayıflatacak ya da değiştirecek bir değişiklik yapılmaması. Başkanlığın, özellikle HDP’nin önerdiği yerel meclislerden yerinden yönetime kadar değişik modellerin yaşama geçirilmesi için bir fırsat olarak kullanılması istenmiyor.

‘YETKİLERDE DENGE’: MHP’nin beklentisi, tüm yetkilerin başkanda toplandığı bir yapı yerine, yetkilerin bölüşüldüğü, kuvvetler ayrılığı ve parlamenter sistemin ana unsurlarının ayakta tutulduğu, denge ve denetleme mekanizmalarının kurulduğu bir sistemin önerilmesi.

BAŞKAN YARDIMCISI: Denetleme mekanizmaları kurulsa da başkanın her şeye tek başına karar vermesi, Meclis dışından atanacak bir Bakanlar Kurulu’nun da işlevsiz kalması durumunda ‘tek adam’ görüntüsü verileceğinden endişe ediliyor. O nedenle karar mekanizmasında da yetki paylaşımı için etkili bir ‘başkan yardımcısı’ makamının düzenlendiği bir ‘devlet başkanlığı’ düzenlenmesi bekleniyor.

Saliha ÇOLAK/ANKARA 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
 • Misafir 20 Ekim 2016 Perşembe 09:22
  Koalisyonlar Turkiyenin kaderi olmamali. Dar kalipda birde Erdogan dusmanligi ile meseleye bakarsaniz yanilirsiniz meseleye genis penceresen bakin. Yok efendim baskanlik sistemi esiytir özerklik.. hayir efendim ettafini yani sistemin nasil olacagini oturur konunursunuz sistemizi beraber olustura bilirsiniz. Chp karsi 2 sebebi var 1.cisi Erdogan dusmanligi 2.cisi Turkiye oy ortalamasi hic bir zaman 0 gecememis bir parti (sol) baskanlik sistemi istermi? Zaten onlar memleket dusunmuyor dusunmez ,dusunse pkk ile hdp ile dhkpc ile elele olurlarmi? Bir dusunun arkadaslar saygilarimla
 • Misafir 20 Ekim 2016 Perşembe 09:17
  Mhp veya Akp istiyor diye deyil ama Turkiyeye baskanlik sistemi sart arkadaslar. Gecen sene 1 haziran secimleri sonrasina bakin, hukumet kurula bildimi? Hayir . Simdi diye bilirsinki anlassalardi biri birileri taviz verseydi diye bilirsiniz ama neden biri birileri taviz vermek zorunda?? Taviz verdimi ve daha sonra tekrar sandiga gelindimi vede hukumet basarissizsa neden hazir tek basina hukumet etmedik. Hayir efendim. Hanki parti lider olursa olsun verdigi her vaadden sorumlu olsun yapamadimi tasi taragini toplasin gitsin.
 • Misafir 20 Ekim 2016 Perşembe 09:06
  en güzeli denetimli başkanlık mhp yi kutlamak lazım
 • Misafir 20 Ekim 2016 Perşembe 08:05
  mhp bitmiş be. yerlere düşmüşte ağlayanı yok.
Kalan karakter : 300