Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Yaşam AFAD'a göre deprem çantasında bulundurulması gerekenler! Deprem çantasında neler olmalı?

    İstanbul'un Silivri açıklarında 13:59'da 5,8 büyüklüğünde deprem medyana geldi. Deprem ile birlikte pek çok kişi sokaklara döküldü. Pek çok okul tahliye edildi. Hastanelerde vatandaşlar acil servisleri boşalttı. Yetkililer halkı hasarlı binalara girmemeleri konusunda uyarırken, vatandaşlar deprem çantası hazırlıklarına başladı. Pekideprem çantasında olması gereken temel malzemeler nelerdir?

    .png
    .png

    Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD)'na göre afetlerden hemen sonra ihtiyaç duyabileceğiniz malzemelerin bulunduğu bir acil durum çantanızın hazır ve ulaşılabilecek bir yerde olması oldukça önem arz ediyor. Çanta, sorumlu olduğunuz kişi/kişiler (bebekler, yaşlılar, engelliler) ve varsa evcil hayvanlarınız için gerekli ihtiyaçları da mutlaka içermeli.

    REKLAM

    Bir afet sonrası yiyecek, içecek ve acil ihtiyaçları temin edebileceğiniz yerlere ulaşamayabilirsiniz. Küçük yaralanmalarınız varsa bunları kendiniz giderebilirsiniz. Bu tip durumlar için afet çantanızın içinde olması gerekenleri doğru belirleyip, çantanızı kolay ulaşacağınız bir yerde saklamalısınız. Afet ve acil durum çantasını sadece evinizde, iş yerinizde değil okulunuzda, sınıfınızda da mutlaka bulundurmalısınız.

    Bunun için öğretmeninizle birlikte ihtiyacınız olabilecek şeyleri belirleyip, çantanızı sınıfınızda öğretmeninizin kolay ulaşabileceği bir yerde saklamalısınız. Engelli bireylerin özel ihtiyaçlarıyla alakalı çantanızın içine eklemeniz gerekenleri de unutmamalısınız. İçinde bulunan yiyecek ve içecekleri düzenli olarak kontrol edip, bozulmadan nasıl saklamanız gerektiğini büyüklerinizden öğrenmelisiniz.

    REKLAM

    AFET VE ACİL DURUM ÇANTASININ İÇERİSİNDE NELER OLMALI?

    Gıda

    Yüksek kalorili, vitamin ve karbonhidrat içeren, su kaybını önleyen ve dayanıklı (çabuk bozulmayan) gıdalar (Konserve, kuru meyveler, tahin–pekmez, meyve suyu, vb.).

    Önemli belge fotokopileri

    Kimlik kartları (nüfus cüzdanı, ehliyet vb.)

    Tapu, sigorta, ruhsat belgeleri

    Zorunlu Deprem Poliçesi

    Diplomalar

    Pasaport, banka cüzdanı vb.

    Diğer (evcil hayvan sağlık karnesi, vb.)

    Giyecekler

    İç çamaşırı

    Çorap

    Yağmurluk

    İklime uygun giysiler

    Su

    Her bir aile üyesi düşünülerek yeterli içme suyu alınmalı.

    Hijyen malzemeler

    Sabun ve dezenfektanlar

    Diş fırçası ve macunu

    Islak mendil

    Tuvalet kâğıdı

    Hijyenik ped

    Diğer malzemeler

    İlk yardım çantası

    Uyku tulumu veya battaniye

    Çakı, düdük, küçük makas

    Kâğıt, kalem

    Pilli radyo, el feneri ve yedek piller (dayanıklı/uzun ömürlü pil seçilmeli)

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ