Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Sağlık Aşı ile ölümler arasında bağlantı var mı?
    Sesli Dinle
    0:00 / 0:00

    Avrupa İlaç Ajansı (EMA), BioNTech ve Pfizer tarafından üretilen "Comirnaty" adlı aşı hakkındaki ilk güvenlik güncellemesini yayımladı.

    EMA'dan güncellemeye ilişkin yapılan açıklamada, aşılama kampanyalarında Comirnaty hakkında toplanan güvenlik verilerinin, aşının bilinen güvenlik profili ile uyumlu olduğu ve yeni yan etki tespit edilmediği kaydedildi.

    ÖLÜM VAKALARI İNCELENDİ

    İleri yaştakiler dahil BioNTech-Pfizer aşısını olduktan sonra kaydedilen ölüm vakalarının incelendiği aktarılan açıklamada, hayatını kaybeden kişilerin tıbbi durumları ve yaş gruplarındaki ölüm oranları gibi verilerin dikkate alındığı aktarıldı.

    GÜVENLİK ENDİŞESİ YARATMAYACAĞI SONUCUNA VARILDI

    REKLAM

    Açıklamada, "EMA'nın güvenlik komitesi, verilerin Comirnaty aşısı ile ölüm vakaları arasında bir bağa işaret etmediği, ölüm vakalarının güvenlik endişesi yaratmayacağı sonucuna vardı" ifadesine yer verildi.

    ONAYININ BUGÜN ÇIKMASI BEKLENİYOR

    Açıklamada EMA'nın, kullanımına onay verilen tüm Covid-19 aşılarının aylık güvenlik güncellemelerine devam edeceği belirtildi.

    EMA, şu ana kadar BioNTech-Pfizer aşısının yanı sıra Moderna'nın geliştirdiği aşıya onay verdi. AstraZeneca aşısının onayının da bugün çıkması bekleniyor.

    BIONTECH İLE PFIZER AŞISI AB'DE 27 ARALIK'TA KULLANILMAYA BAŞLANDI

    Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin'in kurucusu olduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech ile Pfizer tarafından geliştirilen aşının AB içinde kullanımı 21 Aralık 2020'de onaylanmış, aşılamalar 27 Aralık'ta AB ülkelerinde başlamıştı.

    16 yaş üzerindeki kişilere uygulanabilen aşı, Covid-19 hastalığına sebep olan SARS-CoV-2 virüsünden protein üreten mRNA molekülü içeriyor. Aşı, SARS-CoV-2'nin yüzeyindeki "spike" adı verilen proteine saldırması için vücudu hazırlayacak şekilde çalışıyor.

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ