Ünlülerin sosyal medyadaki paylaşımlarını sorduğumuz davranış bilimleri uzmanı ilginç bir tespitte bulundu: “Sosyal medyada sahip olduklarını çok gösteren, hep mutlu olduğuna yönelik paylaşımlarda bulunanlar aslında mutsuz.” 

"MUTLULUK MİNİMAL YAŞAMDA"

Aşkım Kapışmak, Habertürk’te yayınlanan ‘Kırmızı Masa’ya davet ettiği ünlüler aracılığıyla izleyiciyi içsel yolculuğa çıkarıyor. Kapışmak, mutluluğun minimal yaşamda olduğunu dile getirdi.

Davranış bilimleri uzmanı ve yazar Aşkım Kapışmak, verdiği eğitimlere katılamayanların yoğun talebi üzerine insan davranışları üzerine olan bilgilerini televizyon programı haline getirdi. Kapışmak, Habertürk’te cumartesi günleri yayınlanan ‘Kırmızı Masa’ya davet ettiği ünlüler aracılığıyla izleyiciyi içsel yolculuklara çıkarıyor. Aşkım Kapışmak, ünlülerin sosyal medyadaki paylaşımları- nın aslında ne anlama geldiğini de yorumladı:

“Sosyal medyada sahip olduklarını çok gösteren, hep neşeli, hep mutlu olduğuna yönelik paylaşımlarda bulunanlar aslında mutsuzdur. Sürekli gözler önüne serilenler kişinin zayıf olduğu ve eksikliğini hissettikleridir. Öyle olduğunun altına imzamı atarım.” 

İşinizi tam olarak tanımlayalım...

Davranış bilimleri uzmanıyım. Bireylere ve kurumlara insan davranışları, beden dili ve pozitif yaşam üzerine destek veriyorum. 

Sizce günümüzde en büyük davranış sorunumuz nedir?

Geçim sıkıntısından çok can sıkıntımız var. Bizim canımız sıkılı- yor. Geçim sıkıntısının baskısı çalışarak, cinsel ilişkiye girerek, eğlenerek ve ibadet ederek bir şekilde atlatılabiliyor.

Canımızın sıkılmasının nedeni çok fazla metaya, teknolojiye, maddeten ve manen o kadar çok şeye bağ- lanmamızdır. Bu nedenle kendimizi unuttuk. Canımızın sıkılması için çok fazla vaktimiz var. Boş vaktimiz çok, o vakti değerlendiremiyoruz. 

Biraz daha açabilir misiniz?

Mutlu olmakla memnun olmayı karış- tırdık. Güzel bir kadınla veya yakışıklı bir adamla evlenmenin, bir otomobile ve lüks bir telefona sahip olmanın bizi mutlu edeceğini sanıyoruz. Oysaki bunlar kişiyi mutlu kılmıyor, memnun ediyor. 

Mutluluk nedir?

Mutluluk saadet demek, saadet de huzur demek. ‘Duran’ insan huzura sahip olabilir. O yüzden bütün ibadetler durarak yerine getirilir. Çünkü akıl dururken çalışır. Bir şeyin peşinde koşarken sosyal hayatta devinim oluyoruz. Devinimde akıl çalışmaz. Orada yeteneğimiz, stratejilerimiz ve hislerimiz devreye giriyor. 

‘Durma’ nedir?

Kişinin olduğu yerde durmasından söz etmiyorum. Düşüncenin devreye girdiği ger- çek bir durma halinden söz ediyorum. Biz fikri çok, düşünmesi az olan bir toplumuz. Yani ‘Ne oldu, ne olacak?’ gibi düşünceler bir fikirdir. Fikir çoğalınca da depresyona giriyoruz. Düşünmeyse fikirden çok farklıdır.

"TATMİN OLAMIYORUZ"

Çok fazla boş vaktimizin olması tatminkârsızlığa neden olur mu?

Bütünüyle değil belki ama çoğunlukla öyle. Tatmin olma referanslarımız genelde arzularımızla, şehvetlerimizle ve iştahımızla ilgili. İştahını tutamayan, çok yiyen, kilo alıp sonra çalışıp kazandığı paraları o kiloları vermek için uzmana giden bir toplumuz. Aşklara ve cinsel hayata baktığında da aynı şey var. Çok evlilik yapma, çok âşık olma gibi. Bizim bazı uzmanların dediği kadar uyumamız, onların dedikleri kadar yememiz gerekmiyor. Daha az uykuyla, daha az yiyerek ve daha az konuşarak çok şey yapabiliriz ama biz hâlâ o potansiyelin farkında değiliz. Örneğin çok kitap okumuyoruz. 

Kitap satışları arttı ama...

Bir şeyi almak başka, kullanmak başka. Bir de kitap satışlarının artışını artan nüfusla oranlamak gerek. Türkiye’de kitap okumak çok büyük bir meziyet gibi. Aslında doğru olan bir kitabı çok okumak. Örneğin biz inandığımız dinin kitabını çok okumayız. Atatürk’ün nutkunu da çok okumadığımız için söylemler popüler, sloganvari. Samimi olamıyoruz. Bize biraz samimiyet gerekiyor. 

Ne yapmamız gerekiyor?

Bir şeyi değiştirmek başka, dönüşmek başka. Değişim dıştan olur. Tavrını değiş- tirirsin, üstünü başını değiştirirsin. Dönü- şümse düşünceyle olur. Bizim dönüşüme uğrayabilmemiz için değişimde istikrar sağ- lamamız lazım. Acı ve haz, faiz gibi erteledikçe artar. Bir şey canınızı sıkıyorsa onu şimdi tüketin, canınızı ne mutlu ediyorsa onu erteleyin. Ayrıca toplum olarak artık biraz sadeleşmemiz gerek. 

Sadeleşmek ne demek?

Minimal yaşamak. ABD’de minimal yaşamlar başladı. İnsanlar tek odalı evlerde yaşayıp eskitene kadar tek ayakkabı giyiyor. Bu zaten bilinmeyen bir şey değil. Bütün dinler bize minimal yaşamın insanı mutlu kılacağını anlatıyor.

"İNSAN TANIMADIĞINA HAYRAN OLAMAZ"

Bazı ünlülerin sosyal medya paylaşımlarını nasıl değerlendiriyorsunuz? Örneğin 250 çift ayakkabısı olduğunu gösterenler var...

Sosyal medyada sahip olduklarını çok gösteren, hep neşeli, hep mutlu olduğuna yönelik paylaşımlarda bulunanlar aslında mutsuzdur. Sürekli gözler önüne serilenler kişinin zayıf olduğu ve eksikli- ğini hissettikleridir. Paylaşımlarla, o eksikliği telafi etmeye çalışırlar. Öyle olduğunun altına imzamı atarım. 

Merak ettiğim konulardan biri de fan meselesi... Kişi neden fan olur?

Kişi aşırı fanı olduğu kişiden aslında nefret eder. Çünkü kendinde olmayan her şey bir başkasındadır. Fanı olduğu ünlüyü görünce kişinin kendi eksikliği ortaya çıkar. Bunu kusamadığı için de ‘Seviyorum’ maskesini kullanır. İnsan tanımadığına hayran olamaz. Psikolojide bunun yeri yok. Ünlü ufacık bir hata işlesin o zaman o fan ‘Seviyorum’ maskesini indirir ve saldırıya geçer.

'Kırmızı Masa'nın ilk konuğu Rüzgar Erkoçlar bilinmeyen yönlerini anlatmıştı. 

"ÜNLÜLER SAF HALLERİYLE YOLCULUĞA ÇIKIYOR"

‘Kırmızı Masa’ projesi nasıl ortaya çıktı, programda ne anlatıyorsunuz?

İki yıl öncesine kadar Türkiye ve Avrupa’da yoğun bir turne vardı. Hâlâ da devam ediyor. Türkiye’de 70 il, dünyada 13 ülke gezdim. Eğitimlere, seminerlere katılamayanlar internet üzerinden temasa geçmek istiyordu. ‘Bu konuda ne yapabilirim? diye düşünüyordum. Ofisimde de bir kırmızı masa var. ‘Kırmızı Masa’ adı oradan geliyor. Sonra Youtube’da kanal açtık orada eğitimlere, seminerle baş- ladım. Çok güzel reaksiyonlar alınca daha çok kişiye ulaşma adına ‘Kırmızı Masa’yı TV formatına çevirdim. Halkın içinden de ünlülerden de kişileri programa davet ediyorum. Programa en açık haliyle, en samimi haliyle her şeyi anlatabilecek insanları davet ediyorum. Artık samimiyet dönemindeyiz. İzleyici artık sadece atılan golle, çıkarılan albümle, çekilen filmle ilgilenmiyor. Samimi bir şeyler de izlemek istiyor. Amacım herkesin aynı duyguları yaşayabileceğini gösterip insanların kendilerini görmesini sağlamak

GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ

Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

Sen de Düşüncelerini Paylaş!
2000
adblock
Adblocker kullanıyorsunuz.

Değerli okurumuz,
Farkında olarak veya olmayarak Adblocker (Reklam Engelleyici) kullanarak sitemizi ziyaret etmektesiniz. Habertürk olarak size en hızlı, en doğru ve en tarafsız haberleri sunmak için büyük bir ekiple çalışıyor ve yılda yüz binlerce haber üretip beğeninize sunuyoruz. Bizim de bu kapsamda maliyetlerimizi karşılayabildiğimiz tek gelir kalemimiz, internet reklamları.

Elimizden geldiğince bu reklamların sizi rahatsız etmemesi için azami özen göstermeye çalışıyoruz.

Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda haberturk.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.

Bunun karşılığında gösterdiğimiz reklamları okuma deneyiminizi rahatsız etmeyecek şekilde azaltacağımıza söz veriyoruz.