Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, Süper Lig'de Trabzonspor ile oynanan karşılaşmanın ardından açıklamalarda bulundu.

Aykut Kocaman, karşılaşma sonrası yayıncı kuruluşa yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: 

''Gole kadarki bölüm A'dan Z'ye planladığımız gibi gitti. 2, 3 farklı öne geçme şansı yakaladık. Çok doğru oynadık. Ama buradaki en önemli şey, kendi takımımdaki durumu bir özetleyeyim öncelikle. Son derece üzgünüm öncelikle. Galibiyete yakın olduğumuz bir oyunu beraberlikle bitirmek zorunda kaldık. Golden sonra biraz daha bireyselleştiği bir bölüm oldu. 1-0'a kadar hemen hemen pozisyon vermediğimiz bir karşılaşma oynuyorduk. Golden sonra 2-0, 3-0'a da gidebilirdi. Bizi daha fazla moral bozucu bir duruma götürebilirdi. Daha sonra toparlanma ve beraberlik golünü bulup, galibiyet için çaba gösterdiğimiz bir maç oldu. Zor bir deplasman. Kendi durumumuza baktığımız zaman zorlukların katsayısı biraz daha artıyor.''

''Maçın hakemiyle ilgili de konuşmadan olmayacak. Çok net, Pereira'nın hemen hemen her maç... Gerçi orası bizi ilgilendirmiyor ama Pereira ve Kucka çok net kırmızı. Kendi kalitesinin altında bir maç yönetti. Ali Palabıyık'ın en büyük özelliği, zorlu ortamlarda hakemlik kuralları neyse onlara uymak. Ama bugün, ikinci yarıda tahmin ediyorum ilk yarıdaki taç pozisyonu oldu, ondan sonra her şey değişti. Kendi kalitesine yakışmadı. Türkiye'nin en önemli hakemlerinden. Kendini kontrol etmesini isterim.''

TRANSFER AÇIKLAMASI
"Bizim forvet sıkıntımız yok. Bizim arka tarafımızda problem var. Forvetten ziyade, çok net şekilde gözüküyor. Her şey 10 numara ve forvetten yana konuşuluyor, daha çok gol atacak sanıyor. Stopere mutlaka takviye yapmamız gerekiyor." 

BASIN TOPLANTISI
Kocaman, maçın ardından düzenlenen basın toplantısında, Trabzonspor deplasmanına mutlaka kazanma düşüncesiyle geldiklerini ancak kazanamadıklarını belirtti.

Bu anlamda çok mutlu olduğunu söyleyemeyeceğini ifade eden Kocaman, "Maçın bütününe bakıldığında kazanmaya çok yakın oynadık. Çok gittik, Trabzonspor’u zorladık fakat istediğimiz elde edemedik." dedi.

Aykut Kocaman, gole kadar olan bölümde saha içi yerleşimlerinin iyi olduğunu kaydederek, şunları söyledi:

"Doğru oyunu uygulama konusunda oyuncular becerikli oynadılar. Gole kadarki süreçte Trabzonspor'u çok istatistiklerinin dışında kendi sahasına kadar ittik. Golü çok aradık. Belki devreyi 1-2 farklı önde geçmemiz net gözüküyordu ama başaramadık. Gole kadar her şey doğru gidiyordu. Golden sonra tam tersi oldu. Bireyselleşme başladı. Trabzonspor maç boyunca yakalayamadığı pozisyonları ortaya koyarak tehditkar hale geldi. Bu bölümde ikinci golü yemememiz oyuna tutunma açısından büyük bir şans oldu. 75-80'den sonra biraz daha oyunun içinde tutunmaya başladık. Beraberlik golü sonrasında da arayışlarımız devam etti ancak istediğimizi elde edemedik. Hem kendi adımıza hem de Trabzonspor adına da söylenebilir, iki puan kaybı oldu."

"İLK YARI İKİ KIRMIZI KARTLIK POZİSYON VAR"  
Maçın hakemi Ali Palabıyık'ın Türkiye'nin en kaliteli hakemlerin başında geldiğini anlatan Kocaman, şunları kaydetti:

"Karar verme yetisi ve kalitesi çok yüksek bir hakem. Hiçbir ortam ne Trabzon, ne Fenerbahçe, ne Beşiktaş stadı fark etmiyor hakem kalitesini ortaya koyuyor. Onun için ev sahibi takımlar tarafından tutulan hakem değil. Her şeyin lehimize verilmesini istiyoruz ama bugün taç pozisyonundan sonra karar veremedi ve seyircinin tepkisi oldu. İkinci yarı davranış biçimi değişmeye başladı. Kantarın topuzu Trabzonspor'a doğru kaydı. Biz kendi öz eleştirimizi yapıyoruz ama öbür tarafından bunu söylemem lazım. İlk yarı iki kırmızı kartlık pozisyon var. Pereira’nın diğer maçlarda yaptığı beni ilgilendirmiyor ama öbür taraftan çok net ayağa basmalar, sakatlanmaya yönelik hareketleri var. Bu durumda maç nereye gider."

Bir gazetecinin sosyal medyada Fenerbahçe’nin attığı golde korner olmadığı, öncesinde ise faul olduğu tartışmalarının yer aldığını belirtmesi üzerine Aykut Kocaman, şu ifadeleri kullandı:

"Pozisyonu izleyemedim. Ben öyle bir şey görmedim. Videoyu izlersem net kararımı söylerim. Kornermiş, değilmiş gerçek neyse söylemeye çalışırım. Haftalardır benzer şeyleri söylüyorum. Genel olarak futbolu yorumlayanlar, basın mensupları ve taraftarların da bir kısmı dahil futbola bakışlarında büyük bir fark olduğunu görüyorum. Bugünkü maç Trabzonspor açısından da bizim açımızdan da tamamen planlanmış, kurgulanmış maç. Bizim insanlarımızın sevdiği futbol 4-5 kişi bir tarafta diğerleri ön tarafta orta saha boş, birisi oradan birisi buradan getirecek, ceza sahası içinde büyük pozisyon, yerleşim hataları, bundan doğan gol pozisyonları harika bir maç oluyor. Sonra yurt dışına çıktığımız zaman vasat Avrupa takımlarına karşı, biraz düzgün takımlara karşı istediğimizi elde edemiyoruz."

"Bugün Trabzonspor’un ne planlandığını bilemem." diyen Kocaman, "Trabzonspor’un oyun tarzını ben dahil olmak üzere bütün oyuncularımla ezberledik. Neler yapabilecekleri konusunda önce onların silahlarını ellerinden aldık. Özellikle gole kadar oyunu rakip sahaya kadar getirdik. En önemli gol opsiyonu olan Burak’la kendi takımı arasını açtığımızda oyunu kontrolümüze aldık. Yaptığımız her şeyin bir amacı vardı. Gole kadar olan bölüm A’dan Z’ye tam düşündüğümüz gibi gitti." şeklinde konuştu.

"VALBUENA VE DİĞER OYUNCULAR TAKIMIN PARÇASI" 
Valbuena’nın hafta içerisinde antrenmana kasığındaki ağrı nedeniyle çıkmadığını ifade eden Kocaman, şöyle konuştu:

"Kasığının ağrıdığını söyledi. Futbolcunun beyanına hep inandım bundan sonra da inanmak zorundayım. Valbuena topu alıp yatan çocukların tipik örneklerinden bir tanesi. Onun antrenmana fiziksel bir sıkıntısı olmadan katılmama hali olacağını bugüne kadarki davranışlarından sezmedim. Benim derdim bu takımın daha kazanmaya odaklı bir takım haline gelmesi. Valbuena ve diğer oyuncular takımın parçası. Bazen oyun başlarken, bazen sonradan ihtiyaç halinde, oyunun gidişatına göre her anı planlamaya çalışıyoruz. Oyuncularımızı en çok verim alabilecek zamanlarda oynatmak bizim çabamız. Tabii ki her zaman her şey futbolda doğru olmuyor. Hatalar olacak, bu işin başka bölümü. Ama bugün de dahil şu andaki gidişatla ilgili benim açımdan problem yok, oyuncuların da olmaması gerekiyor. Oyuncular önce takımın antrenmanlarına çıkıp, yüzde yüz antrenörün tercihine göre hareket etmek zorundalar. Bireysel olarak oyuncular üzerinden polemik yapılması çok zarar verici bir şey. Oyuncuların çaplarını, neler yapabileceklerini, ölçümleyen kişiler daha çok biziz."

Genç oyuncu Eljif Elmas'ı takıma monte etmeye çalıştıklarını söyleyen Kocaman, "Eljif Elmas 1,5 aya yakın sakatlık süreci geçirdi. Hemen hemen hiç antrenmana çıkarmadık. Sezonun ikinci yarısındaki antrenmanlara katılmaya başladı. Hazırlık maçlarında riske etmemek için süresini mümkün olduğunca maçın gidişatına göre kullanmaya çalıştık ama her geçen gün biraz daha kuvvetlenip uyum sağlıyor. Birkaç genç oyuncuyla daha birlikte önemli bir yetenek olarak görünüyor. Şu anda bize katkı sağlayacak gibi görünüyor. Takımda tutmak ve yavaş yavaş takıma monte etmek için çalışıyoruz." diyerek sözlerini tamamladı.