Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Borsa Borsada sert düşüş - Borsa Haberleri

    Borsada İsrail-Filistin çatışmasının etkileri sürüyor.

    Dün, alıcılı bir seyir izleyen Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü yüzde 2,27 değer kazancıyla 8.115,01 puandan tamamlamıştı

    Dün akşam Gazze'deki el-Ehli Baptist Hastanesine düzenlenen saldırının ardından ise çatışmanın bölgesel bir boyuta ulaşabileceğine dair endişeler piyasalara hakim oldu.

    Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü yüzde 3.36 düşüşle 7.842 puandan tamamladı.

    Bankacılık endeksi yüzde 3.90 düşerken, ulaştırma endeksi yüzde 3.83 geriledi.

    YAPTIRIM HABERİYLE SATIŞLAR ARTTI

    Borsa İstanbul'da gün boyunca negatif bir seyir izlenirken kapanışa doğru ABD'den gelen yaptırım haberiyle Bank Of America aracılığıyla yapılan satışların arttığı görüldü.

    ABD Hazinesi Türkiye, Katar, Sudan ve Cezayir'deki Hamas'a maddi yardım sağlayan kurumları, kişileri ve ortaklarını hedefleyen yaptırım listesine dahil etti ve tüm varlıklarını dondurdu. Bu kapsamda Hamas’ın Türkiye’deki şirket ve yatırım portföyünü yönettiği belirtilen, Türkiye’de yerleşik yabancı uyruklu Amer Kamal Sharif Alshawa, Ahmed Sadu Jahleb, Aiman Ahmad Al-Duwaik, Walid Mohammed Mustafa Jadallah ile aileleri ve şirketlerinin mal varlıkları donduruldu.

    SALDIRI RİSK ALGISINI GÜÇLENDİRDİ

    Bunun yanında analistler, küresel pay piyasalarında, dün gece Gazze'deki el-Ehli Baptist Hastanesine düzenlenen saldırının ardından risk algısının güçlendiğini belirterek, ABD Merkez Bankasının (Fed) gelecek dönem para politikalarına ilişkin fiyatlamaların da belirsizlikleri artırdığını söyledi.

    REKLAM

    Saldırı sonrası İsrail-Filistin çatışmasının daha geniş alanlara yayılabileceği ve petrol arzını etkileyebileceği ihtimali varlık fiyatları üzerinde etkili oluyor.

    FED BEKLENTİLERİ

    Bununla birlikte dün ABD'de açıklanan perakende satışlar beklentilerin üzerinde gerçekleşirken, enflasyon endişeleri de güçlü kalmaya devam ediyor.

    Artan enflasyon endişeleri Fed'in gelecek dönem atacağı adımlara yönelik fiyatlamaları da etkilemeyi sürdürürken, bankanın yüzde 92 ihtimalle gelecek ay politika faizini sabit tutacağının öngörülmesine karşın, aralık ve ocaktaki toplantılarda faiz artırım ihtimali güçleniyor.

    ÖNERİLEN VİDEO
    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ