ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı JeromePowell'ın konuşması doları düşürdü. Powell'ın faiz indirim sinyali olarak yorumlanan açıklamaları sonrası Dolar/TL 5.6741'e kadar geriledi. Kur güne dünkü kapanış seviyesine yakın bir şekilde 5.73-5.74 lira aralığında başlamış gün içinde 5.70'e kadar inmişti.

Dolar geçtiğimiz haftayı 5.63 lira seviyesinden kapatmıştı. Ardından haftasonu Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'nın görevden alınıp yerine yerine Murat Uysal'ın getirilmesiyle haftaya sert yükselişle başlamıştı. 

Pazar gecesi düşük hacimli piyasada 5.82'ye kadar yükselen dolar/TL pazartesi gününü 5.7344 seviyesinden kapattı. Dün ise gün içinde bir ara 5.70 seviyesinin altı görülse de günü yatay bir şekilde 5.722'den kapattı. Piyasalar şimdi 25 Temmuz'da Murat Uysal başkanlığında ilk kez toplanacak Para Politikası Kurulu'ndan çıkacak faiz kararını beklemeye başladı. 

BEKLENTİ YÜKSELDİ

Gedik Yatırım Yatırım Danışmanlığı Müdür Yardımcısı Beste Naz Süllü, Hazine'nin dünkü 2 yıllık gösterge tahvil ihalesinde faizin bir önceki ihaleye göre 350 baz puan düşüş gösterdiğini söyleyerek, "Çetinkaya değişene kadar TCMB'den Temmuz'da 100-150 baz puan indirim bekliyorduk, ihale faizindeki düşüş de bir gösterge niteliğinde dolayısıyla konsensüs bundan sonra 300 baz puana yaklaşacaktır" dedi.