Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Öznur KARSLI / GAZETE HABERTÜRK

Norveçli katil Anders Behring Breivik, 2011 yılının haziran ayında hükümet binalarının bulunduğu bölgede patlattığı bomba sonucu 8, 2 saat sonra da Sosyal Demokrat Parti Gençlik Örgütü’nün Ütoya Adası’ndaki yaz kampında açtığı ateş sonucu 69 kişiyi katletmişti. Ölenler arasında Gaziantepli 17 yaşındaki Türk kızı Gizem Doğan da vardı. 37 yaşındaki katil Breivik, korkunç olay sonrasında Norveç’teki en yüksek ceza olan 21 yıla mahkûm edilmişti.

MAHKEME KARARIYLA ‘MAĞDUR’

Aşırı sağcı katil Anders Behring Breivik, olaydan 4 yıl sonra yani geçen yıl 2015’te Norveç Devleti aleyhine dava açtı. Breivik, cezasını çektiği hapishane koşullarının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 3 ve 8’inci maddelerine aykırı olduğunu iddia etti. Geçtiğimiz günlerde kararını açıklayan mahkeme, Breivik’in mağdur olduğuna hükmetti. Norveçli hukukçulara göre, devlet, mahkeme kararı gereği cezaevi koşulları ile ilgili düzenlemeleri gözden geçirmek durumunda kalacak.

Ütoya Adası’ndaki saldırıda hayatını kaybeden 17 yaşındaki Gaziantepli Gizem Doğan’ın babası Abdülkadir Doğan, HABERTÜRK’e konuştu. Baba Doğan, “Katil Breivik’in bunlar daha iyi günleri. Basında çıkan haberlerdeki gibi kendisi çok iyi şartlarda cezasını çekmiyor. Aksine can güvenliği de tehlikedeydi. Diğer mahkûmlar onu öldürmek için kaldığı hücrenin kapısını kırmaya çalıştı, onu öldürmek istediler. Her havalandırmaya çıktığında kadın gardiyan tarafından çırılçıplak soyulup aranmadan hava almaya gidemiyor. Bu durumlardan dolayı bu davayı açtı. Hiçbir gerekçe olmadan benim kızım dahil 77 kişiyi öldürdü. Bir de ‘İnsan hakkı’ diyor. Ölenlerin insan hakkı ne olacak peki?” diye konuştu.

‘DÜŞTÜĞÜ DURUMA SEVİNİYORUZ’

Acılı baba Doğan, “Köpeğin kalamayacağı bir yerde kalıyor. Elini kolunu sallayarak yaşamak istiyor, açık görüş istiyor, mektuplarının okunmamasını istiyor. Bunlara da ‘İşkence’ diyor. Bu süreçte kendisini görmeye ailesinden bir tek annesi geliyordu ama annesi öldü. Kız kardeşi ABD’de, babası İngiltere’de yaşıyor. Ama onlar hiçbir şekilde onu görmeye gelmediler. Kendisini komutan sanıyordu, asker ilan ediyordu. Bu tür haberleri görünce bir şekilde seviniyoruz düştüğü durumu öğrenince” dedi.

‘KARAR KÂĞIT ÜZERİNDE KALACAK’

Breivik’i mağdur ilan eden mahkeme kararının Norveç’te sadece kâğıt üzerinde kalacağını söyleyen Doğan, “Devlet mahkemenin kararını dikkate alır ama uygulamaya geçmez. Breivik her dava açtığında Türk parasıyla 100 bin TL’den fazla para gidiyor. Kendisi için iyi olmayacak. Daha kötü günler bekliyor katil Breivik’i” ifadesini kullandı.

GİZEM’İN BABASI İÇİN ‘YÜZÜME ÇOK BAKIYOR’ DEMİŞTİ

Abdülkadir Doğan, davanın her duruşmasını izleyebilmek için Norveç Devleti’nden özel izin almıştı. Katil Anders Behring Breivik, ilk duruşmalarda avukatına Gizem Doğan’ın babasıyla ilgili “Yüzüme çok bakıyor” diye söylenmişti.