Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Amerikan ordusun DAEŞ'e masa başından saldırı başlattı. Siber savaşların artık ülkelerin ulusal güvenlik politikalarına kadar girdiği dönemde, terörist organizasyon DAEŞ'e karşı bir general yönetiminde siber saldırı düzenledi.

"ÜSTÜN SİBER YETENEKLERİMİZİ KULLANIYORUZ"
Bağdat'taki komuta merkezinde gazetecilerine açıklama yapan ABD'li Tümgeneral Peter Gersten "DAEŞ'e karşı mücadelede üstün siber yeteneklerimizi kullanmaya başladık" dedi.
ABD'li komutan saldırıların büyük ölçüde koordineli ve çok etkili olduğunu da sözlerine ekledi.
ABD liderliğindeki koalisyon güçleri Ağustos 2014'ten bu yana Irak ve Suriye'de IŞİD'e hava saldırıları düzenliyor.
ABD'li yetkililer uzun süredir IŞİD'in iletişimini sınırlamak ve yeni üyeler almasını engellemek için siber teknikleri kullanmanın önemine dikkat çekiyorlardı.
Şubat ayında ABD Savunma Bakanı Ashton Carter ve ABD Genelkurmay Başkanı General Joe Dunford ABD'nin IŞİD karşıtı kampanyayı hızlandıracağını ve siber mücadelenin bunda büyük rol oynacağına değinmişlerdi.
"Siber bombalar atıyoruz"
ABD Savunma Bakan Yardımcısı Robert Work ise kısa bir süre önceki açıklamasında IŞİD'e "Siber bombalar attıklarını" söylemişti.

65 KİŞİLİK EKİP SALDIRIYOR
New York Times gazetesi Pazar günkü haberinde ABD Siber Savunma Komutanlığı'nın IŞİD ağlarına "böcek" yerleştirerek örgütün faaliyetlerini gözetlediğini, hatta komutanlarının mesajlarını taklit ederek militanları hava saldırılarına açık bölgelere çektiklerini yazmıştı.
ABD Siber Savunma Komutanlığı Amerika'nın askeri ve bazı sivil ağlarını saldırılara karşı koruyor ve gerekirse kendi siber saldırı stratejilerini geliştiriyor.
Bu yapı 2018'e kadar 133 farklı ekip içinde 6 bin askeri ve sivil teknik personele ulaşmış olacak.
65 kişilik bir ekip bugün Orta Doğu'da IŞİD ağlarına karşı siber operasyonlar düzenliyor.