Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Diğer Almanya'da uyuşturucu raporu

    Almanya'da geçen yıl bin 226 kişi uyuşturucu nedeniyle hayatını kaybetti.

    Alman hükümetinin uyuşturucuyla mücadele sorumlusu Marlene Mortler, Berlin'deki Federal Basın Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, 2015 yılında uyuşturucuyla mücadeleye yönelik raporu açıkladı.

    Mortler, geçen yıl doğrudan veya dolaylı olarak uyuşturucu nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının bin 226 olduğunu ve bu sayının 4 yıldan bu yana artış gösterdiğini söyledi.

    Yine de bu artışın çok fazla olmadığını ve ABD'de uyuşturucudan hayatını kaybedenlerin sayısının Almanya'ya göre çok daha fazla olduğunu ifade eden Mortler, uyuşturucudan ölenlerin yüzde 84'ünün erkek olduğunu ve bu kişilerin yaş ortalamasının da 2002 yılından bu yana 32'den 38'e yükseldiğini belirtti.

    "Klasik uyuşturucu" çeşitlerinin kullanımının hala çok yüksekte kaldığını, sentetik uyuşturucu kullanmaya başlayan insanların sayısının da gittikçe arttığını kaydetti.

    Sentetik uyuşturucu kullanımının arttığı belirtilen raporda, ele geçirilen haşhaş ve marihuana miktarlarının ise düştüğü bildirildi.

    Basın toplantısına katılan Federal Suç Dairesi Başkanı Holger Münch de ele geçirilen uyuşturucu miktarının geçen yıl azalmasına rağmen, yasa dışı uyuşturucu ticaretinin özellikle "Balkan güzergahı" ve "kuzey Karadeniz güzergahı" üzerinden yapıldığını söyledi.

    Münch, Afganistan'ın hala en fazla afyon üreten ülke olduğunu ve uyuşturucunun kaçak olarak Türkiye ve Balkan ülkeleri üzerinden ağırlıklı olarak Hollanda'ya nakledildiğini, Türkiye'de de yaklaşık 1 ton uyuşturucunun ele geçirildiğini belirtti.

    Almanya'da uyuşturucuya başlayan insanların sayısının arttığını, internet üzerinden yapılan yasa dışı uyuşturucu ticaretine karşı da yeni önlemler almak durumunda kaldıklarını ifade eden Münch, geçen yılki sığınmacı akını sebebiyle özellikle ülkenin güneyindeki Bavyera eyaletinde görev yapan polislerin işinin yoğunlaştığını, artırılan kontroller sayesinde iş yoğunluğunu dengelemeye çalıştıklarını sözlerine ekledi.

    AA

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ