Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

HABERTURK.COM

İngiltere Başbakanı David Cameron, referandumun ardından ilk kez Avrupa Birliği liderleriyle görüşecek.

Bugün Brüksel'de gerçekleşecek olan görüşme, Cameron'ın başbakanlık görevini bırakmadan önce Avrupa Konseyi'yle yapacağı son toplantı olacak. Bir sonraki Brüksel zirvesinin ise Ekim'den önce gerçekleşmeyeceği bildirildi.

Bu görüşmenin ardından yarın ise AB'nin diğer 27 üyesi Cameron olmadan, Brexit kararını görüşecek.

Cameron, AB liderleriyle buluşmak üzere AB Konseyi binasına gelerek, AB Liderler Zirvesi öncesi açıklamalarda bulundu.

Yapılan referandumun ardından İngiltere’nin AB’den ayrılacağını söyleyen Cameron, "Bu sürecin ve sonucunun olabildiğince yapıcı olmasını istiyorum. AB'den ayrılırken Avrupa'ya sırtımızı dönmemeliyiz." dedi.

AB ülkelerinin İngiltere'nin komşusu, dostu ve müttefikleri olduğunu kaydeden Cameron, "Onlarla olabilecek en yakın ticari ve güvenlik işbirliği istiyorum. Bu, bizim ve onlar için iyi. Bu ruh haliyle görüşmeleri gerçekleştirmeyi umuyorum." diye konuştu.

AP, SÜRECİ BAŞLATMA KARARI ALDI

Avrupa Parlamentosu (AP) üyeleri, İngiltere'nin bir an önce AB'den çıkma sürecini başlatması yönünde karar aldı.

AP'nin olağanüstü oturumunda İngiltere'deki referandumun sonucu görüşüldü. AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve AP üyelerinin yaptığı konuşmalarının ardından İngiltere'nin çıkış süreci ile ilgili karar tasarının oylamasına geçildi. Tasarı, 200'e karşı 395 oyla kabul edildi.

Kabul edilen metinde, AP, İngiltere hükümetine vatandaşlarının demokratik tercihine saygı göstermesi çağrısında bulunarak, çıkış prosedürünün hızlı ve uyumlu bir şekilde uygulamaya koymasını istedi.

İngiltere'den üyelikten çıkışı düzenleyen AB Antlaşması'nın 50. maddesini çok hızlı bir şekilde yürürlüğe koyması ve çıkış müzakerelerinin hızlı bir şekilde başlatması istendi. Ayrıca AB Konseyi'ne İngiltere'nin 2017'nin ikinci yarısındaki AB Dönem Başkanlığının, Birliğinin yönetiminin tehlikeye sokulmaması için iptal edilmesi çağrısında bulunuldu.

AP üyeleri de taraflar için zarar verici belirsizliği önlemek ve birliğin bütünlüğünü korumak için İngiltere Başbakanı David Cameron'dan bugün başlayan AB Liderler Zirvesi'nde çekilme sürecini başlatmak için referandum sonucunu resmen bildirmesini talep etti.

AB ülkelerinin liderleri, bugün yapılacak AB Konseyi (AB Zirvesi) toplantısında referandumdan çıkan sonucu görüşerek ortak bir pozisyon ortaya koyacak.

İngiltere'de 23 Haziran'da yapılan referandumda, halkın yüzde 52'si AB'den çıkılması yönünde oy kullanmıştı ancak AB'den çıkış için İngiltere'nin AB Antlaşması'nın 50. maddesini yürürlüğe koyması, AB'ye resmen referandum sonucunu iletmesi gerekiyor. Bunun ardından 2 yılı bulması öngörülen çıkış müzakereleri yapılacak.

AA-INDEPENDENT