Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, "Başta garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve Birleşik Krallık olmak üzere tüm ilgili tarafların önümüzdeki günlerde liderleri desteklemek için elinden gelen her şeyi yapması müzakereler ve Kıbrıs'ın geleceği açısından kritik önem taşıyor" dedi.

BM Genel Sekreterliğinden yapılan açıklamaya göre, İsviçre'deki Kıbrıs görüşmelerinin sonuçsuz kalmasının ardından, garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere'ye Kıbrıs liderlerine sorunun çözümü için destek vermeleri çağrısında bulundu.

Ban, BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'den İsviçre'deki müzakereler hakkında bilgi aldı.

Kıbrıs halkının çözümü hakettiğini ve müzakerelerde şimdiye kadar çok önemli aşama kaydedildiğini vurgulayan Ban, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum lider Nikos Anastasiadis'a "Gerginliğin tırmandığı bir bölgede ve dünyada bu tarihi fırsatın kaçmasına izin vermeyin." çağrısında bulundu.

BM'DEN GARANTÖR ÜLKELERE ÇAĞRI

Ban, Akıncı ve Anastasiadis ile bundan sonra atılacak adımları görüşmek üzere temaslarda bulunacağını ifade etti.

Müzakerelerin son aşamasında geçici sorunlar yaşanmasının normal olduğuna dikkati çeken Ban, bütün taraflara görüşmelerin devam etmesini zorlaştıracak açıklama ve eylemlerden kaçınmaları çağrısı yaptı.

Ban, "Başta garantör ülkeler Yunanistan, Türkiye ve Birleşik Krallık olmak üzere tüm ilgili tarafların önümüzdeki günlerde liderleri desteklemek için elinden gelen her şeyi yapması müzakereler ve Kıbrıs'ın geleceği açısından kritik önem taşıyor." ifadelerini kullandı.

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile telefonda görüştü.

KKTC Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Akıncı'nın, kendisini arayan ABD Başkan Yardımcısı Biden ile telefonda görüştüğü belirtildi.

Görüşmede, Akıncı'nın Biden'a İsviçre'nin Mont Pelerin kasabasındaki Kıbrıs müzakerelerine ilişkin gelişmeleri ve Kıbrıs Türk tarafının tutumunu aktardığı kaydedildi.

Akıncı’nın ayrıca, ABD Başkan Yardımcısı’na Kıbrıs Türk tarafının çözüm kararlılığını ve bu yöndeki iradesinin devam ettiğini ifade ettiği vurgulandı.

Kıbrıs'ta müzakereler, KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'nın göreve gelmesinin ardından Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nin arabuluculuğunda 15 Mayıs 2015'te yeniden başlamıştı. Taraflar, 20-21 Kasım'da İsviçre'nin Mont Pelerin kasabasında yürütülen müzakerelerden de sonuçsuz ayrılmıştı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, İsviçre'nin Mont Pelerin kasabasında yapılan ve sonuçsuz kalan müzakerelere ilişkin, Kıbrıs Rum tarafının haksız ve adil olmayan tavır sergilediğini söyledi.

Akıncı, İsviçre’nin Mont Pelerin kasabasındaki zirvenin ardından KKTC’ye dönerek, Ercan Havaalanı’nda basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

İki gün süren müzakerelerin ardından iyi haberler veremeyeceği için üzgün olduğunu belirten Akıncı, İsviçre’de, Kıbrıs sorununun çözümü yönünde yaratılan ilginin Yunanistan ve Türkiye’yi de görüşmeye ittiğini dile getirdi.

Akıncı, İsviçre’de 7-11 Kasımda yapılan görüşmelerde yeni yakınlaşmalar elde edildiğini, en önemlilerden bir tanesinin de muhtemel federal yapının bakanlar kurulunun 7 Kıbrıslı Rum ve 4 Kıbrıslı Türk bakandan teşkili olduğunu dile getirdi.

Kıbrıs Türk tarafının toprak kriterlerinde önemli adımlar atıldığını vurgulayan Akıncı, bu adım üzerine Kıbrıs Rum kesiminden, görüşmelere ara vermesi talebinin geldiğini ancak verilen arada gerek Rum tarafı gerekse Yunanistan’da makuliyet ve gerçekçilik dışında söylemlerin arttığını gözlemlediklerini anlattı.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Rum tarafının, "toprak" başlığını daha işin başında kendi lehinde sonuçlandırma ve Kıbrıs Türk tarafının müzakere gücünü sıfırlama gayretinin İsviçre'deki müzakerelerin başarısız olmasının nedenlerinden biri olduğunu belirterek, "Rumlar, garantör ülkelerin de olacağı beşli konferansta ele alınacak bir başlangıç haritası yerine, ısrarlı oldukları Kuzey'e dönecek kişi rakamlarıyla neredeyse toprak düzenlemesini tamamen kendi arzuları çerçevesinde bitirebileceklerini planladılar.“ dedi.

Görüşmede, Yunanistan’ın da benzer tavır sergilediğini, Türk askerinin tamamen çekileceği, garantilerin kaldırılacağı bir görüşmeye katılabileceklerini açıkladıklarını anımsatan Akıncı, yapılan yoğun istişareler sonucunda Yunanistan’ın, koşullu olarak beşli konferansa katılma şartının aşıldığını söyledi.

KIBRIS RUM TARAFI HAKSIZ VE ADİL OLMAYAN TAVIR SERGİLEDİ

Cumhurbaşkanı Akıncı, İsviçre'de Kıbrıs Rum tarafının haksız ve adil olmayan tavır sergilediğini belirttti. Kıbrıs Rum tarafının Kıbrıslı Türkler için çok önemli olan konuları elinde koz olarak tutmak istediğini vurgulayan Akıncı, toprak konusunu kendi lehine sonuçlandırmak isterken Kıbrıs Türk tarafının siyasal eşitliğinin sağlanacağı dönüşümlü başkanlık ve yönetimde kararlara etkin katılım gibi konuları bir kenara ittiğini bildirdi.

Kıbrıs Rum tarafının, 2004’te referanduma sunulan Annan Planı’ndan tercih ettiği unsurları seçtiğini belirten Akıncı, planda bulunan güvenlik/garantiler ve dönüşümlü başkanlık unsurlarının alınmasına ise yanaşmadığını söyledi.

Müzakerelerdeki toprak konusunun en zor konulardan biri olduğunu belirten Akıncı, şunları kaydetti:

"Rum tarafı daha dönüşümlü başkanlık ve yönetimde kararlara etkin katılım gibi Kıbrıs Türklerinin siyasi eşitliğini tam olarak kabul etmeden, garantiler dahil tüm konular arasında bir biri ile bağlantılı olarak son bir müzakere yapılacağı gerçeğini göz ardı ederek, toprak ayarlaması konusunda görmek istediği sonucu daha ilk toplantıda bir son öneri olarak ortaya atmış ve bu yanlışta ısrar ederek bu tıkanıklığı yaratmıştır. Rumlar, dönüşümlü başkanlık ve kararlara etkin katılım gibi Kıbrıslı Türkler için hayati öneme sahip iki konuyu bağlamaktan kaçınırken, toprağı bir bütün olarak şimdiden bitirip alacağını alıp, Kıbrıslı Türkleri müzakere edemeyecek bir noktaya getirme gayretini kabul edemeyeceğimizi anlatmaya çalıştım. Müzakereleri, Mont Pelerin’de tıkayan bu oldu."

"İYİ NİYETLİ ÇABALARIMIZI VE HEDEFLERİMİZİ SÜRDÜRMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

Gelinen aşamada durumu değerlendireceklerini dile getiren Akıncı, bu çerçevede perşembe günü Meclisin olağanüstü toplantıya çağrılacağını söyledi.

Uluslararası toplumun Kıbrıs Rum tarafını makul çizgiye gelmeye teşvik etmesini beklediklerini kaydeden Akıncı, “Rum tarafı, gerekli zihniyet değişikliğini gerçekleştirip, neyin mümkün neyin imkansız olduğu değerlendirmesinde yine hata yapmazsa, çözüme doğru hızla yol alabilmemiz mümkündür. İyi niyetli çabalarımızı ve hedefimizi sürdürmeye devam edeceğiz. Ancak Rum tarafının tavrının çok önemli olduğunun altını çizmek isterim.” diye konuştu.

ERDOĞAN - ÇİPRAS GÖRÜŞMESİ ARALIK ORTASINDA

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras arasında aralık ayının ilk yarısında bir görüşme beklendiğini de kaydeden Akıncı, görüşmenin müzakere sürecine katkı sağlanabileceğini düşündüğünü söyledi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, bir durum değerlendirmesi yapacaklarını belirterek, "Müzakereden kaçacak değiliz. Öyle bir şey söz konusu olamaz. Kıbrıs Türk tarafı, çözüm hedefini ortadan kaldıracak ve bu adada çözümsüzlüğün sebebi olacak bir davranış içerisine girmez." değerlendirmesinde bulundu.

Kıbrıs'ta müzakereler, KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'nın göreve gelmesinin ardından Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nin arabuluculuğunda 15 Mayıs 2015'te yeniden başlamıştı.