Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Ortadoğu Doğu Akdeniz casus kaynıyor

    DIŞ HABERLER SERVİSİ

    İngiiz medyası, İngiliz istihbarat servisi MI6’in Suriyeli muhaliflere, Beşar Esad ile mücadele edebilmeleri için yardım ettiğini iddia etti. Suriyeli bir muhalif yetkiliye dayandırılan iddiaya göre, İngiliz istihbaratının verdiği bilgilerle hareket eden muhalifler bugüne kadar rejime bağlı orduya büyük zayiat verdirdi.

    "BİLGİLERİ TÜRKLERDEN ALIYORUZ"

    Sunday Times Gazetesi’ne konuşan Suriyeli muhalif yetkili “İngilizler istihbarat sinyallerini Kıbrıs’taki üslerinden biliyor ve onaylıyorlar. Türkiye üzerinden Özgür Suriye Ordusu'na aktarıyorlar. İngiliz istihbaratı Suriye’yi Kıbrıs’taki üssünden yakından izliyor. Bu çok faydalı oluyor. İngilizler bu bilgileri Türklere ve Amerikalılara veriyor ve biz de bunu Türklerden alıyoruz” dedi.

    İsmi açıklanmayan Suriyeli yetkili şöyle konuştu: “İngilizler Esad’ın ordusunun Halep’e yönelik talimat ve hareketlerini iletişim kanallarından izliyorlar. Türkler sınırlı da olsa CIA’dan uydu görüntülerini alıp bize veriyor. Türklerin verdikleri Halep’te işe yaradı.”

    ALMAN CASUSU GEMİSİ SURİYE KIYILIRINDA

    Diğer taraftan Alman Bild am Sonntag gazetesi, casusluk ekipmanıyla donatılmış bir Alman gemisinin Suriye kıyısına giderek bilgi topladığını ve Suriye kuvvetlerinin manevralarını ABD ve İngiliz gizli servisleri aracılığı ile muhaliflere ulaştırıldığını öne sürdü.

    Gazeteye göre, casus gemisi 600 km içerisine kadar Suriye kuvvetlerinin hareketlerini takip edebiliyor.

    Gazeteye konuşn bir Alman Savunma Bakanlığı yetkilisi, gazetedenin iddia ettiği gemilerin bir benzerinin Doğu Akdeniz'deki uluslararası sularda bulunduğunu ve şu anda Sardinya'da demirli olduğunu söyledi. Bu tür gemilerin istihbarat toplama amaçlı kullanıldığını belirten yetkili bakanlığın daha fazla yorum yapamayacağını söyledi.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ