Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Yıllardır Ortadoğu'nun en büyük ekonomilerinden olan İran'ın belini büken nükleer yaptırımların kaldırılmasıyla İran'ın dondurulmuş malvarlıklarının bir kısmının serbest bırakıldığı bildirildi.

İran devlet televizyonuna konuşan İran Merkez Bankası Başkanı Veliyullah Seyf, Tahran yönetiminin uluslararası bankalardaki dondurulmuş malvarlıklarının bir kısmının serbest bırakıldığını belirtti.

Seyf, Japonya ve Güney Kore'deki bankalardan serbest bırakılan varlıkları Almanya ve Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki bankalara aktardıklarını söyledi.

Yaptırımların kalkmasıyla ilk aşamada İran'ın dondurulan 32,5 milyar dolarının serbest bırakılacağını ifade eden Seyf, serbest bırakılan mal varlığının miktarı hakkında ise bilgi vermedi.

İran'la P5+1 ülkeleri arasında varılan nükleer anlaşmanın Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın (UAEA) nihai raporuyla yürürlüğe girmesinden sonra Tahran yönetimine uygulanan petrol, doğalgaz, bankacılık, finans, havacılık ve deniz taşımacılığı alanlarındaki yaptırımlar kaldırılırken, bu ülkenin yurt dışındaki bankalarda bulunan dondurulmuş varlıkları da serbest bırakılacak. (AA)