Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Ergo Emeklilik’i satın alan Fiba Emeklilik Genel Müdürü Ömer Mert, emeklilik fonlarının getirisinin düşük olmasını diğer etkenlerin sanı sıra fon yöneticilerinin korkak olmasına da bağladı. 

Emeklilik fonlarında hisse senedi varlığının toplama oranının her dönem yüzde 14 olduğunu ifade eden Mert, “Büyük fonların portföy yöneticileri birbirini izliyor. Küçükler de onlar ne yapıyorsa aynısını yapıyor. Getiri düşerse tepki almaktan 
hesap vermekten çekinen yöneticiler de cesaset edip fark yaratan adımlar atmıyor. Böylece kriz  dönemlerinde de borsanın uçtuğu dönemlerde de fonlardaki hisse oranı hep aynı kalıyor. Oysa  bizim emeklilik fonlarının yaş ortalamasına göre hisse senedi oranının  yüzde 50 ile 60 arasında olması gerekiyor” diye konuştu. 

‘BU YIL YÜZDE 3  GETİRİ VAR’

Fon yöneticilerinin TL varlıklara yatırım yapması nedeniyle borsanın düştüğü ve faizlerin yükseldiği ortamda tabii ki fonların getirisinin eksiye döneceğini de kaydeden Mert, “Böylece fonlarkaybettirince tepkiler oluşmaya başlıyor. Oysa TL varlıklar değer kazanınca fon getirileri de artıyor. Bunu da kimse ‘Oh ne güzel kazandık’ diye söylemiyor. Örneğin bu yılbaşından bu yana yüzde 3 ile 5 arasında  getiri sağladık. Bunu da Diğer yandan yine de fon yöneticileri aktif olsa örneğin şimdiye kadar getiri yüzde 5 değil 6-7 olurdu” dedi. 

ERGO İLE SINIRLI KALMAYACAĞIZ 

Fibe Emeklilik’in Ergo’yu satın almasının andından hızlı bir şekilde büyümeye devam edeceklerini anlatan Mert, satın almaların Ergo ile sınırlı kalmayacağını aktif olarak BES yönetimi yapmayan bazı şirketleri de gözlem altına aldıklarını kaydetti.