Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

GAZETE HABERTÜRK

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, yasadışı ticaretle mücadele konusunda taviz göstermeyeceklerini belirterek, “Geçen yıl gerçekleştirilen operasyonlar sonucu 2 milyar 687 milyon liralık kaçakçılık önlendi. Bu yılki rakamlarla birlikte bu miktar 3.2 milyar liraya ulaştı. İllegal ticaretin önlenmesi konusundaki kararlı mücadelemize durmadan, yılmadan devam edeceğiz” dedi. Geçen sene gerçekleştirilen operasyonlarda toplam 2 milyar 687 milyon liralık kaçakçılığın önlendiğine dikkati çeken Tüfenkci, “Bunların 825 milyon lirası akaryakıt, 585 milyon lirası makine ve yedek parça, 255 milyon lirası elektronik, 206 milyon lirası uyuşturucu, 160 milyon lirası tekstil, 102 milyon lirası da tütün ve alkol kaçakçılığına ilişkin yakalamalar. Gümrük muhafaza memurlarımızın özverili ve dikkatli çalışmaları geçen sene toplam 2.6 milyar liralık kaçağa geçit vermedi, vermeyecek” diye konuştu.

‘MÜCADELEMİZ SÜRECEK’

Yurda kaçak girişlerin önlenmesi noktasında gümrük çalışanlarının gece gündüz demeden çalıştıklarını dile getiren Tüfenkci, “Bu yıl geçen hafta itibarıyla 145 milyon liralık akaryakıt, 151 milyon değerinde gıda, 43 milyon liralık uyuşturucu, 42 milyon liralık araç ile 16 milyon lira değerinde elektronik eşya kaçakçılığı önlenmiştir. Kararlı mücadelemiz sürecek” diye konuştu.

20 ARDA TURAN TRANSFER EDİLEBİLİYOR

Yapılan hesaplamalara göre geçen yıl gerçekleştirilen operasyonlarda önlenen kaçakçılıkla yaklaşık 2 bin kilometre duble yol, 10 havaalanı, 3 Göktürk uydusu, 9 bin 600 sağlık ocağı, 41 milyon Euro (131 milyon lira) ile Barcelona formasını giymeye başlayan milli futbolcu Arda Turan 20 kez transfer edilebiliyor.

‘MALİYE BAKANI’NA İLETEBİLİRSİNİZ’

Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Mustafa Altunbilek’in meyve-sebze ve etin perakende satış fiyatında yüzde 8 olan KDV oranın yüzde 1’e çekmek üzere çalışma başlattığı yönündeki ifadeler ile ilgili olarak da Bakan Tüfenkci’nin, “Şahsen katılmam söz konusu olamaz, ama ısrar ediyorsanız Maliye Bakanlığı’na talebinizi iletebilirsiniz” dediği ifade edildi.