Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi İş-Yaşam 'Çocuğunuz doğduğunda bir çeyiz hesabı açtırın' - İş-Yaşam Haberleri

    Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, bir otelde düzenlenen "'Mutluluğa ve Geleceğe İlk İmza' Çeyiz Hesabı" toplantısında yaptığı konuşmada, tarihin her döneminde evrensel niteliği haiz kurumların başında ailenin geldiğini vurguladı.

    Ailenin toplumsal hayatın devamının sağlanması, nüfusun belirlenmesi, bireylerin sosyalleşmesi, kültürün gelecek nesillere aktarılması gibi çok önemli işlevler üstlendiğini dile getiren Ramazanoğlu, ailenin ve akrabalığın inşasında en önemli rolü evlilik kurumunun oynadığını söyledi.

    Bakan Ramazanoğlu, şunları kaydetti:

    "Nüfusumuzun ortalama ilk evlenme yaşı nesilden nesile değişiklik göstermektedir. Ortalama ilk evlenme yaşı 1964-1968 yılları arasında doğan kadınlarda 20,2 iken 1984-1988 yılları arasında doğan kadınlarda 22'ye yükselmiştir. Bu durumda 60'lı yıllardan günümüze yaklaştıkça kadınların ilk evliliklerini daha ileri yaşlarda yaptıklarını görmekteyiz. İlk evlenme yaşının geçmişten günümüze arttığını gösteren diğer ölçü ise ortalama ilk evlenme yaşıdır. 2001'de erkeklerde ortalama ilk evlenme yaşı 25,5 iken kadınlarda 22.2'dir. 2015'te TÜİK verilerine göre ise ortalama ilk evlenme yaşı erkeklerde 27, kadınlarda ise 23,9'a yükselmiştir."

    Katkı payının yüzde 20'ye varan oranlarda en fazla 5 bin Türk lirasına kadar yapılacağını, 27 yaşından önce ilk evliliğini yapacak gençlerin bu uygulamadan yararlanabileceğini dile getiren Ramazanoğlu, gençlerin tüm bankalara Türk lirası olarak hesap açtırabileceğini söyledi.

    "ÇOCUKLARIMIZ BEŞİKTE, ÇEYİZLERİMİZ DE HESAPTA"

    Gençlerin evlilik tarihinden önce 3 yıl boyunca aylık en az 100, en fazla bin Türk lirası yatırmaları gerektiğini, ödemelerin üçer aylık veya aylık yapılabileceğini bildiren Ramazanoğlu, "Gençler evlilik tarihinden itibaren 6 ay içinde evlilik cüzdanları ve ilk evliliğine dair nüfus kayıtlarıyla bankaya başvurarak en geç 2 ay içerisinde hesaplarının bulunduğu bankadan paralarını devlet katkısıyla alabilecekler." dedi.

    Ailelere çağrıda bulunan Bakan Ramazanoğlu, "Eskiden bir gelenek vardır, özellikle bizim Ege'de şöyle bir deyim vardır, 'Kız beşikte, çeyiz sandıkta.' Artık biz bunu değiştiriyoruz, 'çocuklarımız beşikte, çeyizlerimiz de hesapta' diyoruz. Anneler kızları için kanaviçe işler dantel yaparlar, sandıkta saklarlardı. Annelere babalara sesleniyoruz, çocuğunuz doğduğunda bir çeyiz hesabı açtırın, o çeyiz hesabı çocuğunuz için bir kanaviçedir, danteldir, karşılığı aynı zamanda çocuğunuzun da geleceğidir." değerlendirmesinde bulundu.

    AA

    Şurada Paylaş!

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ