Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi İş-Yaşam 25 yıl sonra krediye muhtaç kaldı - İş-Yaşam Haberleri

    GAZETE HABERTÜRK

    Petrol fiyatlarında yaşanan istikrarsız seyir petrol ürünlerinden gelir sağlayan ülkeleri baskı altında tutmaya devam ediyor. Son bir yılda yüzde 35, 2014’ten beri ise yüzde 62 oranında değer yitiren petrol, dünyanın en büyük petrol üreticilerinden Suudi Arabistan’ı da zorlamaya başladı. Gelen haberlere göre ülke hızla düşen petrol gelirlerinin bütçede oluşturduğu hasarı karşılamak için uluslararası bankalarla 10 milyar dolar kredi kullanmaya hazırlanıyor. Aralarında JP Morgan, HSBC, Bank of Tokio olmak üzere çok sayıda finans devinin bulunduğu konsorsiyumun Riyad’a sunacağı kredinin 5 yıl vadeli olacağı belirtildi. Kredinin faizi konusunda ise herhangi bir açıklamada bulunulmadı. Suudi Arabistan en son 25 yıl önce kredi kullandı. Körfez Savaşı’nın patlak vermesi sonrasında petrol piyasalarında yaşanan dalgalanma nedeniyle borçlanan ülke o dönemde 1 milyar dolarlık kredi kullandı. Daha sonraki yıllarda kredi kullanmak bir yana kredi veren ülke geçen sene bütçesinin 98 milyar dolar açık vermesi sonucu yeniden kredi kullanmak zorunda kaldı.

    2 TRİLYON $’LIK FON

    Diğer yandan Suudi Arabistan petrol sonrası dönem için “Ulusal Transformasyon Plan’ı (NTP) uygulamaya devam ediyor. Bu kapsamda ülkenin en büyük petrol şirketi olan Aramco’nun yüzde 5’inin 2017 veya 2018’de halka açılarak yaklaşık 200-300 milyar dolarlık gelir hedefleniyor. Yetkililer bu gelirle birlikte kuracakları Ulusal Yatırım Fonu’nu (PIF) toplam 2 trilyon dolarlık bir büyüklüğe taşımayı planlıyor.

    GREV BİTTİ PETROL FİYATI İNİŞE GEÇTİ

    Kuveyt’te petrol ve gaz sektörü işçilerinin pazar günü başlattıkları grev salı günü sona erdi. Grev nedeniyle günlük petrol üretimi 1.1 milyon varile inen Kuveyt, üretimin normale dönmesinin 3 gün süreceğini bildirdi. Diğer yandan petrol üretimindeki artış ile birlikte fiyatlardaki düşüş de hızlandı. Son 4 günü fiyat artışlarıyla geçiren Brent tipi petrolün varili dün yüzde 2’lere yaklaşan düşüşle tekrar 43 dolar seviyelerine indi.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ