Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Çetinkaya'nın İstanbul'da ilk kez başkan olarak açıkladığı enflasyon raporunda yüzde 7.5 seviyesinde bulunan yıl sonu enflasyon tahmininin yüzde 7 civarına çekilmesi bekleniyordu. Ama öyle olmadı ve Merkez Bankası 2016 için enflasyon beklentisini yüzde 7,5'ta sabit tutarken, 2017 için yüzde 6 olarak öngürdü. 

Konuşmasının başında koşullar el verdikçe faiz koridorunda sadeleştime adımlarına devam edeceklerinin altını çizen Çetinkaya, para politikasında sıkı duruşu koruyacaklarını da belirtti. Çetinkaya'nın konuşmasından satırbaşları şöyle; 

- Fonlama faizi nisan itibariyle yaklaşık yüzde 8,6 seviyesine geriledi

- Yakın dönemde getiri eğrisi tüm vadelerde aşağı kaymış, kur oynaklıkları düşüşünü sürdürmüştür

- Kredi büyüme eğilimleri 2016 yılı ilk çeyreğinde artış gösterdi

- Küresel gelişmelerin Türkiye ekonomisi üzerindeki olumsuzluklarının sınırlandırılması büyük önem taşıyor

- Sıkı para politikasını daha dar bir para politikası içinde uygulayabileceğiz. Önümüzdeki dönemde koşullar elverdiği ölçüde sadeleşme adımlarına devam edeceğiz

- Gıda enflasyonu tahminimizi 2016 için yüzde 9, 2017 yılı için yüzde 8 olan beklentilerimizi koruduk.

- Küresel gelişmeler ışığında yıl sonu petrol tahminimizi 37 dolardan 40 dolara yükselttik.

ENFLASYON TAHMİNİNİ DEĞİŞTİRMEDİ

- Enflasyon tahminlerimizde bir değişiklik yapmadık. Enflasyonun yüzde 5'lik hedefe kademeli olarak yakınsayacağını düşünüyoruz. 

- Bu çerçevede 2016 yılı enflasyon tahminizimizi yüzde 7,5 olarak koruduk. 2017 yılı tahminimiz yüzde 6, 2018 yılı tahminimiz ise yüzde 5 olarak koruduk.

SORU-CEVAP BÖLÜMÜ

Çetinkaya soru-cevap bölümünde ekonomist ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

- Sadeleşme açısından birçok faktöre bakıyoruz. En baş faktörün küresel oynaklıklar olduğunu söyleyebilirim. 

- Para politikasının sade olmasınan bize daha fayda sağlayacağı düşünüşerek bu yolu seçmiştik. Biz bu dönemde yurtiçi ve yurtdışı riskleri gözeterek kademeli bir sadeleşme adımını tercih ettik.

- Tek faiz politikasına geçmedikçe bize alt bant ve üst bant ile ilgili eleştiriler geleceğini biliyoruz. İndiirmler üst banttan olmaya devam edecek

- Hedefimiz sade ve öngörülebilir bir politika ile kontrol altında tutulabilir faiz seviyesi...

- Asıl amacımız belirlenen bir yıl için fiyat istikrarını sağlamak değil. Mesele fiyat istikrarının kalıcı olması. Ve bu kalıcı fiyat istikrarı algısını ekonomik aktörlerde oluşturmak.

- Enflasyon beklentimizi revize edebilirdik. Elimizde imkan vardı ama bunu yapmadık. Geçtiğimiz yıllarda gıda fiyatları ile ilgili çok büyük sürprizler yaşadık. Biz bu konuda ihtiyatlı tarafta olmaya devam edeceğiz. 

FAİZ TOPLANTIDA 50 BAZ İNDİRİM GELMİŞTİ

TCMB geçen haftaki toplantısında faiz koridorunun üst bandını piyasa beklentileri doğrultusunda 50 baz puan indirmişti. 

Tüketici fiyatları enflasyonu Mart'ta beklentilerin aksine yüzde 0.04 gerilerken, yıllık enflasyon yüzde 8.78'den yüzde 7.46'ya gerilemişti.