Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Bosch'un, Küçükyalı'daki Bosch Türkiye ve Ortadoğu Genel  Merkezi'nin açılışına katıldı. Konuşmasında, açılan merkezin hem Türkiye hem  Bosch için son derece önemli olduğuna işaret eden Işık, Türkiye'ye verdikleri  önem dolayısıyla Bosch ailesine teşekkür etti.

Bosch'un çalışanlarına da şirketi Türkiye'de kalıcı kıldıkları için  ayrıca teşekkür eden Işık, şunları kaydetti:

"Türkiye dünyanın tam merkezinde. Napolyon'un 'Eğer dünya bir tek  devletten müteşekkil olsaydı, hiç kuşkusuz başkent İstanbul olurdu' diye ilginç  bir sözü var. İstanbul'dan 3 saatlik bir uçak yolculuğunda 1 milyarın üzerinde  insana ulaşabiliyorsunuz. Bu bir global şirket için çok büyük bir avantaj.

Bunun sıkıntılarını da yaşamıyor değiliz. Şu an dünyada var olan  problemlerin yarısından fazlası da bu bölgede yaşanıyor. Ama biz riskleri fırsat  olarak görmeyi daha çok tercih ediyoruz. Bu bölge, dünyanın hakikaten en önemli  merkezlerinden biri. Bu açıdan Türkiye'deki bir operasyonla, çok rahatlıkla  Balkanlar'a, Kafkaslar'a, Ortadoğu'ya, Kuzey Afrika'ya ulaşmanız mümkün.

Bu anlamda Bosch'un bu stratejik adımının, şirket açısından da bölge  açısından da son derece önemli olduğunu düşünüyorum."

Bakan Işık, İran'ın küresel sisteme entegre olmasıyla orada oluşacak  pazardan, Türkiye operasyonuyla faydalanmanın çok daha kolay, etkili ve hızlı  olacağını dile getirerek, bu anlamda bölgesel merkezler açısından Türkiye'nin  ideal bir ülke, İstanbul'un da ideal bir merkez olduğunu söyledi.

"BÖLGESEL MERKEZİNİ TÜRKİYE'DE KURAN ŞİRKETLERE VERGİ AVANTAJI GETİRECEĞİZ"

Hükümet olarak bölgesel merkezlerin Türkiye'de, İstanbul'da  kurulmasına yönelik özel bir çalışma içinde olduklarını bildiren Işık, "Maliye  Bakanlığı'mız ve Hazine üzerinde çalışıyor, bölgesel merkezini Türkiye'de kuran  global şirketlere vergi avantajı ve vergi teşviği getireceğiz" dedi.

Işık, bölgesel merkezlerin İstanbu'lda kurulması için istekli  olduklarına dikkati çekerek, Türkiye'nin son yıllarda yoğun şekilde doğrudan  yabancı yatırım aldığına vurgu yaptı.

Türkiye'nin 2015 yılında 16,8 milyar dolarlık doğrudan yatırımcı  çektiğini anımsatan Işık, bunun da Türkiye'nin stratejik önemini gösterdiğini, bu  rakamların daha da artması için gayret ettiklerini söyledi.

Bakan Işık, son dönemde Türkiye'ye yoğun yatırım yapan şirketlerin  başında Bosch'un geldiğini belirterek, konuşmasına şöyle devam etti:

"Son 4 yılda yaklaşık 1 milyar euroluk bir yatırımı Türkiye'ye  kazandırmış oldular. Bu açıdan Bosch sadece Alman şirketi değil aynı zamanda bir  Türk şirketidir. Bosch, doğduğu topraklar olan Almanya'nın dışında ABD ve Çin'den  sonraki dördüncü büyük yatırımı Türkiye'de yapıyor. Bu da şirketin Türkiye'ye  verdiği önemi gösteriyor.

Bizim açımızdan olayı değerlendirdiğimizde de, Bosch'un Türkiye'ye  katkısını sadece yatırım, üretim, istihdam ve ihracat olarak değerlendirmiyoruz.  Bosch'un Türkiye'ye katkısı sadece bu alanlarla sınırlı değil. Türkiye'nin  globalleşme sürecinde Bosch'un Türkiye'ye verdiği değer çok fazla."

"BOSCH'UN TEK BAŞINA YAPTIĞI AR-GE, TÜM TÜRKİYE'NİN YAPTIĞI AR-GE KADAR"

Bakan Işık, Bosch'un global kültürünü Türkiye'ye taşımasının önemli  olduğuna dikkati çekerek, kendisinin Bosch'u bakan olarak dört defa ziyaret  ettiğini, çalışmalarına ve yatırımlarına destek olmak için hükümet olarak gereken  desteği verdiklerini anlattı.

Şu an Bosch'un her 7 çalışanından birinin Ar-Ge çalışanı olduğunu,  sadece 2015 yılında işe başlayan 4 bin 300 Ar-Ge personeli bulunduğunu aktaran  Işık, şu bilgileri verdi:

"Her yıl Ar-Ge personelini yaklaşık yüzde 8, yüzde 9 artırıyor. Bosch  cirosunun neredeyse yüzde 9'unu Ar-Ge'ye harcıyor. Ve geçen ay ki Almanya'daki  şirket ziyaretimizde çok etkileyici rakamlarla karşılaştık. Bosch'un tek başına  yaptğı Ar-Ge, tüm Türkiye'nin yaptığı Ar-Ge kadar, yaklaşık 6 milyar euro kadar.  Bunun sonucunda yılda yaklaşık 5 bin 500 patent üretiyor Bosch. Türkiye'nin de  ürettiği patent yaklaşık bu civarda.

Çarpıcı olan iki rakam var. Bunlardan biri, Türkiye bunu 180-190 bin  Ar-Ge çalışanı ile yaparken, Bosch 55 bin Ar-Ge çalışanı ile yapıyor. Diğeri ise,  Bosch'un şu an da 55 bin Ar-Ge çalışanının 17 bini yazılımda. Bu rakamlar, bizim  Türkiye için hedeflediğimiz gelecek açısından son derece kritik rakamlar.

O yüzden Bosch Türkiye'de yatırım, üretim, istihdam ve ihracattan çok  daha başka şeyler ifade ediyor bizim için. Türkiye'nin gitmesi gereken yere,  aslında Bosch şu an varmış durumda. 'Gelecek Bosch'la çoktan gelmiş veya Bosch  geleceğe çoktan gitmiş' ifadesi çokta abartılı olmaz. Bu kültürün Türkiye'ye  taşınması bizim için çok önemli."

"BOSCH TÜRKİYE'DE BEŞİNCİ AR-GE MERKEZİNİN ÇALIŞMASI İÇİNDE"

Bosch'un Türkiye'de şu an dört tane Ar-Ge merkezi bulunduğunu  hatırlatan Işık, "İnşallah beşincinin de hazırlıklarının yapıldığını biliyorum.  Bursa'da beşinci Ar-Ge merkezinin çalışmaları yapılıyor" dedi.

Bu gibi firmaların yatırımlarını hükümet olarak desteklediklerinin  altını çizen ve 2008'de çıkarılan Ar-Ge Kanunu ile merkezlere ciddi destekler  verdiklerini belirten Işık, Şubat'ta yasalaşan Ar-Ge Reform Paketi'nin içerikleri  hakkında da katılımcılara bilgi verdi.

"Evvel ki gün akşam Maliye Bakanımız ve onun ekibi ile bizim ekibimiz  oturduk ve gece 01.10'a kadar, Ar-Ge Reform Paketi'nin ikincil mevzuatlarını  çalıştık" diyen Işık, en kısa sürede ikincil mevzuatın da yürürlüğe gireceğini  aktardı.

Işık, global şirketlerin Türkiye için büyük önemi olduğunun altını  çizerek, Türkiye'nin AB sürecinin siyasi bir süreç gibi gözükmesine rağmen,  Almanya'nın Türkiye'ye bu alandaki desteğini önemli bulduklarını söyledi.

Siyaseten aşılamayacak bazı sorunların bazen bu gibi şirketlerin  katkısıyla aşılabileceğini belirten, Işık şu değerlendirmelerde bulundu:

"Türkiye'nin yönü Osmanlı'dan beri Batı'ya dönük. AB, Türkiye'de bütün  hükümetlerin en önemli önceliklerindendir. Türkiye'nin AB'ye tam üyeliği bizim de  hedefimizdir. Bu noktada özellikle şirketlerin verdikleri katkılar önemli ve de  değerli. Artık Sanayi 4.0 hızla hayata geçiyor. bugün kullandığımız bir çok  teknolojiyi önümüzdeki yıllarda kullanmayacağız.

Otomotivden örnek vermem gerekirse, şu an otomotivde, bir otomobilde  kullanılan parçaların yüzde 70'i hiç kullanılmayacak. Dünya Sanayi 4.0'a dolu  dizgin giderken, Türkiye'nin bu noktada geç kalmaması gerekiyor. Bunu Türkiye'de  yatırımı olan global firmalarımızla el ele yapacağız. Bu açıdan Bosch'un  Türkiye'ye çok ciddi katkı sağladığını ve bundan sonrada sağlayacağına  inanıyorum."

Türk insanının yaratıcı olduğunu ama sistem kurma, sistem geliştirme  konusunda bir sıkıntı olduğunu dile getiren Işık, "Bocsh'un sistemi ile Türk  insanının yaratıcılığı buluşunca gerçekten çok güzel ürünler çıkıyor. Global  şirketlerin Türkiye'ye yatırımını destekliyoruz. Bizim Türk otomobili projemizde  de Bosch'dan ciddi destek beklediğimizi de ifade etmek istiyorum" diye konuştu

Bakan Işık konuşmasının ardından yetkililerle birlikte merkezin  dijital açılışını gerçekleştirdi. Daha sonra Işık, fuaye alanını gezerek Bosch'un  akıllı ev aletleri hakkında yetkililerden bilgi aldı.

AA