Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

GAZETE HABERTÜRK

Önceki hükümet döneminde Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek başkanlığında toplanan Ekonomi Koordinasyon Kurulu’na (EKK) Başbakan Binali Yıldırım başkanlık edecek. Dün konuya ilişkin Resmi Gazete’de yayımlanan genelgeye göre yeni dönemde EKK’nın başkanlığını 7 yıl sonra ilk kez Başbakan yapacak. Yıldırım’ın bulunmadığı toplantılarda ise kurula Şimşek başkanlık yapacak. Böylece yeni dönemde kamu bankaları kendisinde kalıp, BDDK ve SPK gibi üst kurullar alınarak Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli’ye bağlanan Mehmet Şimşek’e koordinasyon görevi de verilmemiş oldu. Kurula Enerji Bakanı Berat Albayrak da üye oldu. Para-Kredi ve Koordinasyon Kurulu, Başbakan Yardımcısı Şimşek başkanlığında toplanacak. Kurula Başbakan Yardımcısı Canikli de üye oldu. Resmi Gazete’de yayımlanan kurullarda görev alacak hükümet üyeleri ile ilgili Başbakanlık Genelgesi’ne göre, Yüksek Planlama Kurulu’na (YPK) Başbakan Binali Yıldırım başkanlık edecek.

ALBAYRAK ÖYK’YA GİRDİ

Sanayi ve Çevre bakanlarının YPK üyelikleri iptal edildi. Başbakan’ın bulunmadığı toplantılarda başkanlık görevi vekaleten Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’te olacak. Başbakan Binali Yıldırım’ın başkanlık edeceği Özelleştirme Yüksek Kurulu’nda da (ÖYK) değişikliğe gidildi. Kurul üyeliğine Enerji Bakanı Berat Albayrak alındı. Çevre Bakanı çıkarıldı.

SAVUNMA KURULUNA CANİKLİ

Savunma Sanayii Yüksek Koordinasyon Kurulu’nda başkanlık görevini Başbakan Yıldırım yapacak. Daha önce kurulda yer alan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in yerine ise Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli getirildi. Bölgesel Gelişme Kurulu’nun başkanı da yine Başbakan Yıldırım olacak, gerektiğinde Canikli vekalet edecek. Ekonomi Bakanı’nın kurul üyeliği ise kaldırıldı.

İKİ KURUL RESMİLEŞTİ

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Yüksek Danışma Kurulu’na, Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş başkanlık edecek. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un başkanlık edeceği Uyuşturucu ile Mücadele Yüksek Kurulu da resmi olarak Başbakanlık Genelgesi’ne dahil edildi. Yine Reformların Koordinasyonu ve Yatırımların İzlenmesi Kurulu da resmileştirildi. Bu kurula da Başbakan Yardımcısı Canikli başkanlık edecek.

YOLSUZLUK KOMİSYONU YOK

64. hükümetin kurullara ilişkin genelgesinde yer alan Saydamlığın Artırılması ve Yolsuzlukla Mücadelenin Güçlendirilmesi Komisyonu, bu genelgede yer bulmadı. Kurula, Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan başkanlık ediyordu. Üyeler de Adalet, Çalışma, Gümrük, İçişleri ve Maliye bakanlarıydı. Kurulun ilk toplantısı da 23 Nisan 2016’da yapılmıştı. Kurulda, Yolsuzlukla Mücadelenin Güçlendirilmesi Eylem Planı ele alınmıştı.

11 ‘YARDIMCI’ ATANDI, DİĞERLERİ DEĞİŞTİRİLEBİLİR

11 bakanlığın bakan yardımcıları yeniden atandı. Diğer bakanlıklara atama yapılmaması bakan yardımcılıklarında değişim olabileceği şeklinde yorumlandı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcılığı’na Hasan Ali Çelik, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcılığı’na Orhan Yegin, Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcılığı’na Fatih Çiftçi getirildi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcılığı’na Mehmet Daniş, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcılığı’na Hüseyin Yayman, Maliye Bakan Yardımcılığı’na Cengiz Yavilioğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakan Yardımcılığı’na Yüksel Coşkunyürek yeniden atandı.