Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Menekşe ATASELİM - Gazete HABERTÜRK

Yüzde 25’lik ciro artışı elde ederek 2015’i Türkiye lüks pazarından 2 kat fazla büyümeyle kapatan Vakko, yeni yatırımlar peşinde. İlk çeyrekte de aynı oranda büyüyen markanın planlarını konuşmak için bir araya geldiğimiz Vakko CEO’su Jaklin Güner, 500 milyon TL’lik ciroyu 2020’de 1 milyar TL’ye çıkaracaklarını söyledi. Perakende; terör olayları, yüksek kur, sert rekabet gibi etkilerle zor zamanlar geçirirken nasıl bir strateji izleyeceklerini sorduğum Güner, “Sürekli yeni ürün geliştirme ve hayatı 360 derece kapsayacak çeşitlilik” yanıtını verdi.

Vakko’nun 1989’da Türkiye’de kendi ikolatasını üreten ilk giyim markası olduğunu hatırlatan Güner, “Çikolatanın yanına geçen yıl dondurmayı ekledik. 90’larda parfüm satışına başlamıştık. 1-2 aya kadar Vakko marka kolonya da vitrine çıkacak” dedi. Dijitalleşmeyle birlikte görsel erişimin artmasının lükse ulaşma istediğini tetiklediğini kaydeden Güner, “Eskiden belli mağazalara, mekânlara gitmeyen lüksün uzağındaydı. Artık cep telefonu ile her şey parmakların ucunda. Bu da talebi artırıyor. Büyük alışverişler olmasa bile o deneyimi yaşatacak ürünlere talep yüksek” diye konuştu.

Son 10 yıldır eşarp, çikolata, kravat, monogram çanta satışlarının hedeflerin üzerinde arttığına dikkat çeken Güner, şöyle devam etti: “Örneğin çikolata satışı son 2 yılda yüzde 60 arttı. Daha genç ve ulaşılabilir markamız Vakkorama yüzde 56 büyüdü. Biz de yenilikleri sürdüreceğiz.”

AKMERKEZ’DE KAFE PLANI

Vakko’nun İstanbul Akmerkez’deki mağazasının caddeye bakan cephesinde bir kafe açma planı olduğu da şu sıralar sektörün kapalı kapılar ardında bahsettiği konulardan biri. CEO Güner ise kafeyle ilgili detaylı bilgi paylaşmaktan kaçınarak şu yanıtı verdi: “Çikolata ile başlayan yeme içme girişimine dondurma eklendi. Bunları pasta da takip edebilir; bir patisserie (pastane) veya kafe de... Neden olmasın. Lüksün hayatın her alanına dokunabileceğini düşünüyoruz.”