Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
AA

Ankara Ticaret Odası (ATO) Meclis Üyesi Gürsel Baran, ATO başkanlığına aday olduğunu açıkladı. Baran, ATO'da düzenlediği basın toplantısında adaylık sürecine ilişkin bilgi verdi.

Türkiye'nin, ekonomik birtakım saldırılara maruz kaldığına dikkati çeken Baran, "Böyle bir dönemde ATO'nun çok daha farklı şekilde gündeme gelmesini arzu ederdik. İnşallah 3 Aralık'tan sonra bunu gerçekleştireceğiz ve bu mücadelede üzerimize düşeni sonuna kadar yapacağız. Aklını ve vicdanını başkalarının ipoteğine verenlerin, devletimize ve milletimizin geleceğine nasıl kastettiği ve ihanetin boyutları tüm çıplaklığıyla 15 Temmuz'da görülmüştür." diye konuştu.

Bu süreçte şantajcıların ellerindeki gücün milletin asil duruşu karşısında yok olduğunu ifade eden Baran, şunları kaydetti:"2013'ten beri ATO ekonomik cephede varlık gösterememiş ve üzerine düşeni yapamamıştır. ATO'nun ülke ekonomisinde oynayacağı rol ve gerekirse çözümünde önderlik edeceği çok önemli ekonomik ve sosyal meseleler hepimizin malumudur ve hiçbirimiz bu sorumluluktan kaçamayız. Gün, kişisel hesaplar yapma günü değildir. Böyle zamanlarda kişisel hesaplar kimseye bir kazanç sağlamaz. Ülke menfaatleri her türlü kişi, grup ve zümreden çok çok daha önemlidir.

Şu anda olağanüstü bir seçimin arifesindeyiz. Doğru tercih yapmak zorundayız. Önceki seçimlerde neler yaşadığımız herkesin malumudur. Bunun tekrar yaşanmasına müsaade edilmeyecektir. Basiretli tüccar aynı hatayı iki kere yapmayacaktır. 3 Aralık'ta yapılacak seçimlerde vicdanların sesi olarak ATO başkan adaylığımı açıklıyor ve desteklerinizi bekliyorum."

Adaylık kararının "şahsi ve nefsi" bir karar olmadığını vurgulayan Baran, "Adaylığım ATO Meclis üyeleri ile yapılan istişarelerin sonucunda ortaya çıkmıştır. Ben bir yıllık geçiş döneminde bu sorumluluğu yerine getirmeye talibim. Bu süreçte en önemli meselemiz, odada hak ve adaleti tesis etmek, seçimleri en şeffaf ve adil şekilde, baskı ve müdahalelere yer vermeden gerçekleştirmektir. (ATO Meclis üyeleri olarak) Etki altında kalmadan, aklımızı ve vicdanımızı ipotek altına koymadan en doğru kararı vereceğiz. Yönetmeliğimizde meclis üyelerinden imza toplayarak, adaylık açıklamak yoktur. Biz üyelerimizin imzalarına değil, vicdanlarıyla kullanacakları oylarına talibiz." diye konuştu.

Ankara Ticaret Odası'nda (ATO) 8 yönetim kurulu ve 5 yedek yönetim kurulu üyesinin istifasının ardından bugün yapılan ATO Meclis toplantısında Başkan Salih Bezci de istifa etti.

BAŞKAN DA İSTİFA ETTİ

Bu arada Saat 14.00'de başlayan Meclis toplantısında ATO Başkanı Salih Bezci de istifa ettiğini açıkladı. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun İstanbul'da Başbakan Yıldırım ile birlikte olması nedeniyle katılmadığı meclis toplantısına Sinan Aygün'ün gittiği öğrenildi.

OSMAN GÖKÇEK O İDDİALARA YANIT VERDİ

Başkan adayı olan Osman Gökçek, ATO Yönetim Kurulu üyelerinin baskı sonucu istifa ettiği iddialarına Habertürk TV'de yanıt verdi; 

"Ben bu sürecin içerisinde olmaya ve nasip olursa başkanlık yarışı için aday olmaya karar verdim. Üyelere istifa için baskı yapıldığı iddialarını gerçek dışı buluyorum. Bu üyelerin kendi iradeleri var. Bunu kendilerine sormak lazım. 15 Temmuz sürecinden sonra sürekli istifa ile ilgili bir konuşma geçtiğini duyuyorduk. Kendi aralarında karar alıp istifa etmişler, burası 140 bin esnafın oy kullandığı demokratik bir sivil toplum kuruluşudur. Burada baskı ile karar verildiğini söylemek ATO üyesi 140 bin esnafa zarar verici bir konuşmadır.

"BU ÜLKENİN FERDİ OLMAMA ENGEL DEĞİL"

Ankara Büyükşehir Belediyesi başkanının oğlu olmam bu ülkenin bir ferdi olmama engel değil. Ayrıca ben ATO'ya seçilmiş bir meclis üyesiyim. Buraya seçilerek geldim. Burada bana oy atan birçok arkadaşım oldu ve meclis üyesi seçildim. Şimdi ise 188 üyenin oy atacağı yeni bir sürece gidiyoruz.  Bakarsınız yarın başkanlık için başka bir rakip daha çıkar. Bu içerisinde demokratik bir yarış olan bir süreç.

Seçime 1 sene gibi bir süre var. Sonrasında 140 bin esnafın gelip oy kullanacağı yeni bir süreç daha yaşanacak. İnsanlar bu süreci zedelemek ve beni yıpratmak istiyor ama yapabileceklerini sanmıyorum."