Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Ekonomi Otomobil TESK'den HGS cezaları açıklaması - Otomobil Haberleri

    Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) cezalarına ilişkin, "Kesilen cezalarla ilgili öngörülen ücret toplama sistemi için 15 gün olan süre uygulamada yetersiz. 10 kat cezadan indirim bekliyoruz" ifadesini kullandı.

    Palandöken, yazılı açıklamasında, otoyol ve köprü geçişlerinde kartı olmayan ya da olup da bakiyesi yetersiz veya Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) kartı arızalı olan binlerce araç sahiplerine ceza yağdığını hatırlatarak, "Araç sahipleri kendisine gelen tebligatlarda veya internet üzerinden yaptıkları sorgulamalarda karşılarında gördükleri rakamlar ile adeta yıkıldı. Binlerce liralık ceza karşısında kara kara düşünmekteler. Hatalı geçişlerde 10 katı ceza uygulanıyor. Taşımacı esnafının böyle bir cezayı ödemeye gücü yok" görüşüne yer verdi.

    Sistemde hala sıkıntılar yaşandığını belirten Palandöken, "Kesilen cezalarla ilgili öngörülen ücret toplama sistemi için 15 gün olan süre uygulamada yetersiz. Hala bir sene önceden cezalar geliyor. Sürücü olayın farkında değil. Bu tür durumlar için şoför esnafı muhatap bulamıyor. Cezanın düşürülmesi halinde esas şoför esnafı mutlu olacaktır. 10 kat cezadan indirim bekliyoruz" talebinde bulundu.

    Otobüs, tır, kamyon ve kamyonet sahiplerinin yaşanan problemden şikayetçi olduğuna dikkat çeken Palandöken, "HGS hesaplarında para olduğu halde geçişlerde kartların veya plakaların okunmaması nedeniyle sonradan ceza gönderilmesi esnafımızın tepkisini çekiyor. HGS cihazında parası varken geçiş yapan aracı, sistem cihazı tanımadığı için 10 katı ceza kesiliyor. Bakiyesinin olduğunu düşünen esnafımız otobanı kullanıyor ve cezalar katlanarak artıyor. Haberleri olduğunda ise ödenemez durumda binlerce liralık ceza birikmiş oluyor" değerlendirmesinde bulundu.

    AA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ